Reklama
https://h2poland.com.pl/

Budowa pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce – strategiczne partnerstwo z USA

2 listopada 2022 r., Rada Ministrów, przyjęła uchwałę ws. budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę oraz towarzyszące jej działania o naturze ekonomicznej i hybrydowej, stawiają sektor energetyczny w Europie w obliczu bardzo poważnych wyzwań. Potwierdzają tym samym konieczność podjęcia pilnych rozstrzygnięć w zakresie wyboru partnera w ramach realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej.

Reklama
oknonet.pl

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, partnerstwo ze Stanami Zjednoczonymi przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce jest jednoznacznym potwierdzeniem strategicznego podejścia obu państw do kwestii suwerenności Polski oraz bezpieczeństwa energetycznego całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej – powiedziała minister.

Zdaniem minister budowa elektrowni jądrowych jest kluczem do zapewnienia suwerenności i bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz długofalowym programem cywilizacyjnym, który przyczyni się do powstania nowych gałęzi przemysłu w Polsce

Technologiczną możliwość budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, w zakładanym czasie, w oparciu o reaktor AP1000 potwierdził Raport koncepcyjno-wykonawczy (ang. Concept and Execution Report), złożony 12 września br. zgodnie z polsko-amerykańską międzyrządową umową o rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej z października 2020 r. Raport wskazał również na potencjalne źródła finansowania projektu z uwzględnieniem zaangażowania instytucji rządu Stanów Zjednoczonych, tj. Export-Import Bank of the United States oraz U.S. International Development Finance Corporation.

Przyjęta uchwała Rady Ministrów, akceptując złożony Raport, daje podstawę do dalszej realizacji wzajemnych zobowiązań wynikających z umowy, w tym wsparcia zaangażowanych podmiotów gospodarczych, jak i działań na poziomie rządowym – poczynając od regulacji, badań, szkolenia kadr, poprzez rozwój łańcuchów dostaw, kampanie mające na celu wzrost świadomości społecznej, aż po współpracę przy projektach w energetyce jądrowej w Europie.

Potwierdzenie przez Radę Ministrów strategicznego partnerstwa z USA jest kluczowym krokiem w procesie wyłonienia dostawcy konstrukcji bloków jądrowych, który prowadzony jest z zaangażowaniem spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, odpowiedzialnej za przygotowanie i realizację inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz