
Przykładem instalacji, w której należy zamontować rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym (np. ESBE serii GMA500) jest instalacja z trzema obiegami grzewczymi (dwoma grzejnikowymi i jednym ogrzewaniem podłogowym). Transport ciepła odbywa się ze źródła ciepła przez rozdzielacz do poszczególnych grup pompowych (np. ESBE serii GFA200, GRA200, GRC200). W systemie nie zamontowano ani zbiornika akumulacyjnego, ani sprzęgła hydraulicznego, dlatego sprzęgło jest „wbudowane” w rozdzielacz. Takie rozwiązanie pozwala na mieszanie strumieni medium, które – przy odpowiedniej wartości ciśnienia – odbywa się wewnątrz rozdzielacza.

Jeżeli instalacja ma np. zbiornik akumulacyjny, nie wymaga montażu rozdzielacza z wbudowanym sprzęgłem hydraulicznym. Przykładowym zastosowaniem takiego rozdzielacza jest instalacja z dwoma obiegami ciepła (grzejnikowym i podłogowym), dwoma grupami pompowymi (np. ESBE serii GRA300 oraz GDA300), które mogą ładować zbiornik akumulacyjny. Rozdzielacz bez sprzęgła hydraulicznego (np. ESBE serii GMA400) pełni funkcję separatora dla zasilania i powrotu.

Warto wiedzieć, że rozdzielacze są wyposażone w izolację wykonaną z EPP, która długotrwale zabezpiecza je przez stratami ciepła, zwiększając tym samym wydajność systemu grzewczego. Zastosowanie izolacji w rozdzielaczach stanowi dodatkowe ułatwienie montażowe, a całość zajmuje relatywnie mniej miejsca w kotłowni.
* Zaprezentowane schematy są schematami ideowymi, które nie uwzględniają szczegółów technicznych instalacji. Przed każdym wykorzystaniem produktu należy sprawdzić parametry techniczne instalacji, a także normy i przepisy obowiązujące w danym kraju/regionie.
Źródło: esbe.eu
ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.