Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Kiedy stosować rozdzielacz ze sprzęgłem?

Rozdzielacze służą do precyzyjnej dystrybucji ciepłej wody ze źródła ciepła do obiegów grzejnikowych czy podłogowych. W jakich systemach sprawdzają się rozdzielacze ze sprzęgłem hydraulicznym?

Kiedy stosować rozdzielacz ze sprzęgłem?
Kiedy stosować rozdzielacz ze sprzęgłem?

Przykładem instalacji, w której należy zamontować rozdzielacz ze sprzęgłem hydraulicznym (np. ESBE serii GMA500) jest instalacja z trzema obiegami grzewczymi (dwoma grzejnikowymi i jednym ogrzewaniem podłogowym). Transport ciepła odbywa się ze źródła ciepła przez rozdzielacz do poszczególnych grup pompowych (np. ESBE serii GFA200, GRA200, GRC200). W systemie nie zamontowano ani zbiornika akumulacyjnego, ani sprzęgła hydraulicznego, dlatego sprzęgło jest „wbudowane” w rozdzielacz. Takie rozwiązanie pozwala na mieszanie strumieni medium, które – przy odpowiedniej wartości ciśnienia – odbywa się wewnątrz rozdzielacza.

Rys 1 przyklad ze sprzeglem 002
Rys. 1 Instalacja z trzema grupami pompowymi (1/2), trzema obiegami grzewczymi i rozdzielaczem ze sprzęgłem hydraulicznym (3)

Jeżeli instalacja ma np. zbiornik akumulacyjny, nie wymaga montażu rozdzielacza z wbudowanym sprzęgłem hydraulicznym. Przykładowym zastosowaniem takiego rozdzielacza jest instalacja z dwoma obiegami ciepła (grzejnikowym i podłogowym), dwoma grupami pompowymi (np. ESBE serii GRA300 oraz GDA300), które mogą ładować zbiornik akumulacyjny. Rozdzielacz bez sprzęgła hydraulicznego (np. ESBE serii GMA400) pełni funkcję separatora dla zasilania i powrotu.

Rys 2 przyklad bez sprzegla 002
Rys. 2 Instalacja z dwoma grupami pompowymi (1/2), dwoma obiegami grzewczymi i rozdzielaczem bez sprzęgła hydraulicznego (3)

Warto wiedzieć, że rozdzielacze są wyposażone w izolację wykonaną z EPP, która długotrwale zabezpiecza je przez stratami ciepła, zwiększając tym samym wydajność systemu grzewczego. Zastosowanie izolacji w rozdzielaczach stanowi dodatkowe ułatwienie montażowe, a całość zajmuje relatywnie mniej miejsca w kotłowni.

* Zaprezentowane schematy są schematami ideowymi, które nie uwzględniają szczegółów technicznych instalacji. Przed każdym wykorzystaniem produktu należy sprawdzić parametry techniczne instalacji, a także normy i przepisy obowiązujące w danym kraju/regionie.

Źródło: esbe.eu

ESBE HYDRONIC SYSTEMS Sp. z o.o.
ul. Garbary 56
PL-61-758 Poznań
Tel. +48 61 85 10 728
E-mail: [email protected]
www: esbe.eu/pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz