Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Biogaz z piwa – możliwe?

Okres pandemii dla branży gastronomicznej nie był łatwy. Grupa Żywiec, aby nie dopuścić do zmarnowania olbrzymiej ilości piwa postanowiła na własny koszt odebrać 35 tysięcy kegów piwa. Przy wykorzystaniu zakładowej oczyszczalni przetworzono odzyskane piwo, zamieniając je w odnawialne źródło energii – biogaz.

Biogaz z piwa – możliwe?[źródło: www.grupazywiec.pl]
Biogaz z piwa – możliwe?[źródło: www.grupazywiec.pl]

Piwo, które powinno zostać poddane utylizacji, wraca do obiegu. Dzięki temu zakład zyskuje własne źródło zielonej energii. Dzięki temu około 13% wytworzonej energii cieplnej pochodzi ze spalania biogazu. Ciepło wykorzystywane jest zarówno do ogrzewania budynków zakładu, jak i do procesu produkcji piwa.

Grupa Żywiec poszła w ślady Manchesteru, gdzie nadwyżki niesprzedanego Heinekena zamieniono na biogaz. Jak podaje Bioenergy Insight, od maja 2020 roku browar wyprodukował w ten sposób energię wystarczającą aby, ogrzać ok. 28 000 gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii przez jeden dzień. Grupa Żywiec od dłuższego czasu wdrażą strategię zrównoważonego rozwoju Grupa Żywiec, więc ponowne wykorzystanie przeterminowanego piwa to kolejny krok spółki, która od 2008 roku obniżyła emisję CO2 w produkcji piwa o prawie 60%, a zużycie wody o 12%.

źródło: www.grupazywiec.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz