Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Bezpieczeństwo energetyczne Polski kluczowym tematem rozmów

Przygotowanie branży energetycznej do zimy 2023/2024 oraz kwestia bezpieczeństwa energetycznego to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem oraz komisarz ds. energii UE Kadri Simson. Spotkanie odbyło się 9 listopada 2023 r. w Brukseli.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski kluczowym tematem rozmów
Bezpieczeństwo energetyczne Polski kluczowym tematem rozmów

Podczas spotkania z szefem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem minister Anna Moskwa zaznaczyła, że od 2008 roku, kiedy Polska przystąpiła do MAE, aktywnie uczestniczy w działaniach agencji.

Najlepszym przykładem pozytywnych zmian, jakie zaszły w Polsce, jest obszar bezpieczeństwa energetycznego – dziś jesteśmy całkowicie niezależni w imporcie zarówno rosyjskiego gazu, jak i ropy. Rozwój wydarzeń na Ukrainie tylko potwierdził, że jest to właściwy kierunek– zauważyła.

Zamierzamy w dalszym ciągu wspierać Agencję w jej wysiłkach na rzecz rozwoju nowych technologii czystej energii, jako podstawowego filaru światowego bezpieczeństwa energetycznego– poinformowała minister klimatu i środowiska.

Minister Anna Moskwa poinformowała, że polski system elektroenergetyczny funkcjonuje prawidłowo i nie ma istotnych zagrożeń dla bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych do Polski w sezonie zimowym 2023/2024.

Nasz rynek energetyczny został zaprojektowany tak, aby skutecznie sprostać wszelkim wyzwaniom wynikającym napięć w światowych łańcuchach dostaw energii. Koordynujemy działania Rządu RP, operatora systemu przesyłowego i przedsiębiorstw energetycznych, prowadzimy także stały monitoring zapasów paliw energetycznych w elektrowniach– wyjaśniła szefowa resortu.

Również polski system gazowy jest dobrze przygotowany na nadchodzący sezon zimowy. Magazyny gazu, podobnie jak w latach ubiegłych, są pełne. Polska poczyniła duże wysiłki na rzecz dywersyfikacji, aby zapewnić bezpieczeństwo krajowej gospodarce i polskim rodzinom. Na szczęście nie jesteśmy uzależnieni od żadnego kierunku dostaw, co również buduje bezpieczeństwo całego regionu– dodała minister Anna Moskwa.

Zdaniem szefowej resortu klimatu i środowiska, jednym z kluczowych warunków powodzenia transformacji energetycznej jest jej akceptacja społeczna.

Wymiana doświadczeń w ramach dialogu społecznego z udziałem regionów i branż przechodzących transformację jest dla Polski szczególnie cenna – podkreśliła minister klimatu i środowiska.

Minister podziękowała także za dobrą współpracę z MAE w momencie kryzysu energetycznego oraz podejmowanie przez Agencję działań na rzecz zapewnienia światowego bezpieczeństwa energetycznego i przystępności cenowej.

Kolejne spotkanie ministerialne MAE odbędzie się w przyszłym roku, z okazji 50. rocznicy powstania Agencji. Będzie to dobra okazja do podsumowania dotychczasowych działań, ale także do dyskusji na temat przyszłości Agencji i całego sektora energetycznego – podsumowała minister Anna Moskwa.

Przedyskutowano również stan negocjacji bieżącej agendy legislacyjnej w Radzie UE, w tym w szczególności: reformę rynku energii i gazu oraz rozporządzenia metanowego.

Dla Polski istotne jest to, aby ceny energii były osiągalne i zachowały odpowiednio niski poziom, dostosowany do oczekiwań naszych obywateli. Rząd RP skutecznie walczy na rzecz o to, aby perturbacje na światowych rynkach nie spowodowały wzrostu cen energii. Skutecznie realizowaliśmy ten cel i z satysfakcją mogę przyznać, że kierowany przeze mnie resort zabezpieczył interesy Polaków w czasie globalnego kryzysu energetycznego – oświadczyła minister Anna Moskwa.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz