Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków. Najnowsze badania firmy Resideo 1 pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.

Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?
Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?

Wraz ze wzrostem cen energii wzrosły również rachunki za ogrzewanie ostatniego roku. Podobnie jak w Polsce, większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej musiała znacząco więcej wydać na swoje rachunki w sezonie grzewczym 2022/2023 – Rumunia (74%), Czechy (68%), Słowacja (60%) i Węgry (55%). Wzrost cen był podobny we wszystkich krajach, jednak Polacy i Czesi najczęściej szacują wzrost cen za ogrzewanie na poziomie 41-60%. Natomiast Rumuni, Słowacy i Węgrzy oceniają, że ich rachunki wzrosły o 21-40%.3

Zmienione standardy życia

Dla zachowania płynności w opłacaniu rachunków, Polacy dokonali pewnych zmian w swoich nawykach – 61% Polaków ograniczyło wydatki na rozrywkę, 50% oszczędza na zakupach i wydaje mniej na podróże. Staramy się minimalizować koszty również dbając o mniejsze zużycie wody (63%) oraz prądu (73%). Efektywne zarządzanie kosztami ogrzewania stało się priorytetem Polaków. Aby móc lepiej kontrolować zużycie energii, Polacy najczęściej obniżają temperaturę w całym domu (51%), obniżają temperaturę w nocy (51%), regulują temperaturę w ciągu dnia (48%) oraz uszczelniają okna i drzwi (47%).

Coraz wyższe koszty nośników energii, które obserwujemy w ostatnim okresie, przyczyniły się do wzrostu świadomości Polaków w zakresie dostępnych rozwiązań systemów ogrzewczych. Cześć osób, w celu obniżenia opłat, ogranicza ogrzewanie do tego stopnia, że temperatura w pomieszczeniach spada poniżej wartości zapewniającej komfort cieplny. Jednak cytowane badania pokazują, że co trzeci Polak podejmuje kroki w kierunku modernizacji systemów ogrzewczych. Podniesienie efektywności energetycznej budynków jest wynikiem długoterminowych inwestycji Szczególną rolę odgrywają urządzenia regulacyjne, które umożliwiają dostosowanie pracy systemów do bieżących potrzeb cieplnych i w ten sposób mogą przyczyniać się do oszczędności finansowych dla właścicieli budynków – tłumaczy dr inż. Michał Strzeszewski, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechnika Warszawska.

W tym roku budżety wielu gospodarstw domowych są wyjątkowo napięte. Dlatego warto zwrócić uwagę, że – w zależności od obecnego stanu instalacji – czasami nawet niewielkie zmiany mogą prowadzić do istotnych oszczędności. Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30 procent – podkreśla dr inż. Michał Strzeszewski, Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji Politechnika Warszawska.

Wsparcie Resideo dla instalatorów wykracza daleko poza energooszczędne produkty. Najpopularniejsze sterowanie ogrzewaniem Honeywell Home i produkty wodne Resideo Braukmann objęte są pięcioletnią gwarancją 3 , a Resideo Academy oferuje szkolenia z produktów i rozwiązań przemysłowych oraz kursy z rozwoju biznesu, dostosowane do każdego harmonogramu, specjalizacji czy ścieżki kariery.

Źródło: resideo.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz