Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Czy pompę ciepła trzeba przygotować do sezonu zimowego?

Pompy ciepła, chociaż wyróżniają się niską awaryjnością i są praktycznie bezobsługowe, podobnie jak inne urządzenia grzewcze wymagają corocznych przeglądów. Regularnie przeprowadzany przegląd pompy ciepła wydłuży jej bezawaryjną pracę, zapewni efektywną eksploatację oraz oczekiwany komfort cieplny w domu.

Czy pompę ciepła trzeba przygotować do sezonu zimowego?
Czy pompę ciepła trzeba przygotować do sezonu zimowego?

Chcąc zapewnić sobie bezemisyjne, niedrogie i komfortowe ogrzewanie coraz więcej inwestorów budujących lub modernizujących swoje domy decyduje się na pompę ciepła. Urządzenia te odpowiadają nie tylko za ogrzewanie budynku i wody użytkowej, ale często także za chłodzenie pomieszczeń w sezonie letnim. Korzystamy więc z nich praktycznie w ciągu całego roku. Aby mieć pewność, że pompa ciepła będzie pracowała wydajnie i bezawaryjnie również w okresie jej wzmożonej pracy, czyli w trakcie sezonu grzewczego, należy poświęcić jej nieco uwagi i raz do roku zlecić przegląd pompy ciepła.

Dlaczego przegląd pompy ciepła przed sezonem grzewczym jest ważny?

Aby przygotować odpowiednio pompę ciepła na nadejście zimy warto zlecić przegląd kontrolny urządzenia jeszcze przed sezonem grzewczym, ewentualnie na jego początku. Dlaczego jest tak ważny? Regularne przeglądy pozwalają zachować wysoką sprawność pompy ciepła, a wydajniejsza praca urządzenia to niższe koszty ogrzewania. Przegląd to dobra okazja do regulacji pompy ciepła i dostosowania jej parametrów do potrzeb domowników. W ten sposób zapewnimy sobie nie tylko oczekiwany komfort cieplny, ale również niższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli więc chcemy mieć pewność, że eksploatacja pompy ciepła w sezonie grzewczym będzie oszczędna pamiętajmy o regularnym serwisowaniu urządzenia.

Przegląd pompy ciepła umożliwia również wychwycenie i wyeliminowanie ewentualnych usterek, a tym samym pozwala zachować dobry stan techniczny urządzenia oraz jego długą żywotność. Wykrycie ewentualnych nieprawidłowości zanim pompa ciepła zacznie swoją wzmożoną pracę, pozwala również uniknąć poważniejszych usterek oraz przerw w dostawie ciepła w okresie, kiedy go najbardziej potrzebujemy. Nagłe awarię mogą bowiem okazać się nie tylko bardzo kosztowne, ale również uciążliwe, zwłaszcza, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury. Warto również pamiętać, że rozwiązanie problemu z systemem grzewczym zwykle okazuje się o wiele bardziej kosztowne niż profilaktyczny przegląd urządzenia grzewczego, który może temu zapobiec. Regularnie wykonywane przeglądy pompy ciepła są więc inwestycją w bezpieczeństwo i niezawodność domowego systemu grzewczego, a także warunkiem zachowania gwarancji producenta na urządzenie.

Coroczny przegląd pompy ciepła

W czasie kontrolnego przeglądu wykonuje się szereg czynności zapewniających efektywną i bezpieczną pracę urządzenia. Należy do nich m.in. sprawdzenie ustawień regulatora pod kątem uzyskania maksymalnej wydajności. Serwisant sprawdza również rejestr błędów i alarmów dotyczących pracy urządzenia. Podczas przeglądu sprawdza się również ciśnienie w systemie grzewczym, szczelność układu chłodniczego, zwłaszcza w przypadku urządzeń niehermetycznych (pomp ciepła powietrze/woda typu split), a także czyści filtry wody i/lub glikolu (w przypadku pomp gruntowych). Podczas przeglądu weryfikuje się również stan jednostki zewnętrznej – serwisant w razie potrzeby przeprowadza jej czyszczenie i sprawdza odpływ skroplin. Wizyta serwisanta podczas przeglądu kontrolnego to również dobra okazja do zgłoszenia ewentualnych uwag i wątpliwości dotyczących dotychczasowej pracy urządzenia.

Komu zlecić przegląd?

Coroczny przegląd pompy ciepła należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Podobnie, jak w przypadku pierwszego uruchomienia, przeglądu powinien dokonać przedstawiciel producenta urządzenia lub autoryzowana firma serwisowa posiadająca odpowiednie narzędzia, wiedzę, doświadczenie oraz uprawnienia.

  • Partnerów serwisowych firmy Viessmann znaleźć można na: partnerzyserwisowi
  • Chęć wykonania przeglądu pompy ciepła Viessmann możemy również zgłosić online za pomocą formularza na stronie: zgloszenieserwisowePompa ciepła w sezonie zimowym

Poza przeglądem pompy ciepła przed nadejściem zimy, należy również pamiętać, aby w miesiącach zimowych odpowiednio chronić jednostkę montowaną na zewnątrz budynku przed oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Przede wszystkim należy dbać o to, aby jednostki nie pokrywał śnieg, gdyż może on zwiększać obciążenie urządzenia i obniżyć wydajność pompy ciepła. Podobnie sytuacja wygląda z lodem. Pamiętajmy o jego regularnym usuwaniu, może on bowiem blokować przepływ powietrza, a w konsekwencji przyczyniać się do obniżenia efektywności urządzenia i zwiększenia kosztów jego eksploatacji. Przed nadejściem zimy warto również upewnić się, czy wszystkie rury znajdujące się na zewnątrz budynku są odpowiednio zaizolowane, co uchroni je przed zamarzaniem.

Wybierz sprawdzone i bezpieczne ogrzewanie z pompą ciepła – odwiedź stronę www.mojapompa.pl i zapytaj o ofertę rozwiązań Viessmann!

Viessmann Sp. z o.o.

al. Karkonoska 65,
53-015 Wrocław
tel. 801 00 2345
e-mail: [email protected]
www.viessmann.pl
facebook/viessmannpl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz