.
Reklama
targikielce.pl/
.

Propozycje rządu pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne z serii spotkań samorządowców z premierem Mateuszem Morawieckim. Spotkanie było kontynuacją dialogu i budowania wspólnej odpowiedzi na wyzwania związane z kryzysem energetycznym w całej Europie. Rozmowy dotyczyły rozwiązań w sprawie dystrybucji węgla i wysokich cen energii elektrycznej. Ustawy zaproponowane przez rząd zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.

Propozycje rządu pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego
Propozycje rządu pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego [źródło: www.gov.pl]

Trzecie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z samorządowcami z Unii Metropolii Polskich oraz Związku Miast Polskich miało charakter zaawansowanych dyskusji nad tematem ustaw o dystrybucji węgla i przeciwdziałaniu wysokim cenom energii elektrycznej. Podczas debaty, samorządowcy pozytywnie zaopiniowali oba projekty ustaw zaproponowane przez rząd Mateusza Morawieckiego. Szereg uwag, które zostały głoszone zostaną rozważone i część z nich wdrożymy do ustaw.

Reklama
oknonet.pl

Rząd rozpoczął niezwłocznie prace nad ukończeniem ustaw. Planujemy, aby ustawy te zostały rozpatrzone przez Sejm już na jego najbliższym posiedzeniu. Rozwiązania łagodzące skutki kryzysu energetycznego i gospodarczego muszą zostać przyjęte i zrealizowane jak najszybciej.

Niższe ceny energii dla Polaków

Polska przedstawia najbardziej kompleksowy pakiet wsparcia dla gospodarki w Europie. Chronimy Polaków przed kryzysem energetycznym i dzięki proponowanym przez nas działaniom bezpośrednio wspieramy m.in. samorządy.

Rada Ministrów uzgodniła i zaproponowała na wczorajszym posiedzeniu maksymalną cenę za energię elektryczną m.in. dla samorządów w wysokości 785 zł/ MWh. Oznacza to ograniczenie podwyżki cen nawet o 70 proc. To duża ulga dla budżetów samorządowych i zapewnienie ciągłości ich usług dla swoich mieszkańców.

Ceny za energii w 2023 r. :

  • do 2000 kWh rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kWh rocznie dla gospodarstw domowych z osobami niepełnosprawnymi,
  • do 3000 kWh rocznie dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Skorzysta z tego każdy, jeśli ktoś przekroczy limit, wówczas ustalamy maksymalną cenę za prąd na poziomie 693 zł/ MWh.

Źródło: gov.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz