Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jak zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed mrozami?

Ostatnia zima przyniosła nam pogodowe niespodzianki. Temperatura spadła w niektórych miejscach nawet do -20 stopni Celsjusza! Czy takie warunki stanowią zagrożenie dla jednostek zewnętrznych w pompach ciepła typu monoblok? Co zrobić, by zabezpieczyć je przed zamarznięciem?

Jak zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed mrozami?
Jak zabezpieczyć pompę ciepła typu monoblok przed mrozami? [Źródło: a-pic.pl]

 

Pompy ciepła typu monoblok są to urządzenia:

  • łatwe w montażu, a to za sprawą tego, że cały układ mieści się w jednej jednostce,
  • szczelne, w związku z czym nie wymagają kontroli szczelności,
  • wyróżniające się wysoką sprawnością i bezawaryjną żywotnością,
  • ciche i gwarantujące wysoką izolację termiczną i akustyczną,
  • fabrycznie wyposażone w czynnik chłodniczy, co oznacza brak konieczności posiadania wymaganych przepisami uprawnień.

W odróżnieniu od pomp ciepła typu split, monobloki są bardziej narażone na działanie mrozów. Dlaczego?

Pompa ciepła typu monoblok kontra mróz

Powietrzna pompa ciepła typu monoblok tworzy jeden układ, który w całości znajduje się na zewnątrz budynku. Urządzenie doprowadza ciepło do domu za pomocą wody grzewczej. Taki system wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, w innym przypadku w czasie mrozów może dojść do zamarznięcia przewodów, a ryzyko jest tym większe, jeśli nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej.

Jeśli dojdzie do zamarznięcia wody/freonu w agregacie pompy, wskutek czego dojdzie do jego rozerwania, a woda dostanie się do układu chłodniczego, urządzenie automatycznie nadaje się do wyrzucenia. Czy można się przed tym uchronić? Dobra wiadomość: TAK. A jak?

Jak zabezpieczyć pompę ciepła przed zamarznięciem?

Istnieje kilka sposobów, aby zabezpieczyć monoblok przed zamarznięciem:

  1. Jeśli dojdzie do przerwy w dostawie energii elektrycznej podczas mrozów, należy jak najszybciej spuścić wodę z agregatu, a następnie dokładnie go przedmuchać. W spuszczaniu wody z pompy ciepła pomocne mogą się okazać specjalne zawory spustowe, które umożliwią spuszczenie wody z urządzenia oraz z zewnętrznej części instalacji wodnej.
  2. By zapewnić przepływ wody mimo braku prądu, warto zamontować akumulator typu UPS lub agregat prądotwórczy – dzięki temu przerwa w dostawie energii nie spowoduje zamarznięcia przewodów.
  3. Sposobem na uniknięcie zamarznięcia systemu, może być również wykonanie instalacji zewnętrznej instalacji wodnej ze specjalnych rur preizolowanych.
  4. A jeśli nie chcesz martwić się mrozami i przerwami w dostawie prądu, możesz wypełnić agregat nie wodą, a substancją odporną na zamarzanie, np. roztworem glikolu – jego temperatura zamarzania przy stężeniu 40% to -25 stopni Celsjusza.

Jeśli zdecydujesz się na glikol, wybierz ten propylenowy. To substancja w pełni bezpieczna dla zdrowia i życia, a jej przypadkowe spożycie nie wiąże się z konsekwencjami dla zdrowia i życia. Inaczej jest w przypadku glikolu etylowego, który choć tańszy, jest dużo bardziej niebezpieczny, ponieważ to substancja trująca.

Jak widać, problem zamarzania monobloków nie musi się wcale pojawić, o ile zawczasu zadbamy o odpowiednie zabezpieczenie urządzenia przed działaniem niskich temperatur. Sposobów nie brakuje. [przeczytaj]

Źródło: a-pic.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz