Reklama
http://www.multitherma.com/

Do 2030 roku na Morzu Północnym ma powstać wyspa wodorowa

Do 2030 roku nMorzu Północnym ma powstać wyspa wodorowa [źródło: cipartners.dk]
nMorzu Północnym ma powstać wyspa wodorowa [źródło: cipartners.dk]

Copenhagen Infrastructure Partners (CIP) proponuje budowę sztucznej wyspy przeznaczonej do wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru z morskiej energii wiatrowej – zwanej „Brint” (po angielsku: „Hydrogen Island”). Ma ona powstać w duńskiej części Morza Północnego. Plany przewidują, że wyspa będzie w stanie dostarczyć bezprecedensową ilość zielonego wodoru do 2030 r., a zatem będzie kluczowym krokiem w zapewnieniu przyszłych dostaw zielonej energii do Europy.

Projekt Brint wnosi znaczący wkład w osiągnięcie celów wyznaczonych przez rząd duński na początku tego roku.

Duńskie, niemieckie, holenderskie i belgijskie plany dotyczące Morza Północnego pokazują reszcie świata, jak można przyspieszyć zieloną transformację. Jeśli odważysz się myśleć szeroko, w skali międzynarodowej i w zintegrowanych systemach. Zielona energia będzie pozyskiwana na dużą skalę na morzu, połączona wyspami energetycznymi, przekształcana w zielony wodór i transportowana przez granice za pośrednictwem morskiej infrastruktury wodorowej. Możliwości są znaczne, a duński Brint jest pierwszym krokiem w tym kierunku — mówi Thomas Dalsgaard, partner w CIP.

Brint ma być sztuczną wyspą przeznaczoną do produkcji wodoru na dużą skalę. Planuje się, że zostanie umieszczony w duńskiej części Dogger Bank. Podłączenie do morskiej elektrowni wiatrowej o mocy 10 GW, która będzie wykorzystywane głównie do produkcji zielonego wodoru za pośrednictwem Power-to-X. Produkcja ma być możliwa od 2030 roku.

Zielony wodór może być eksportowany do północno-zachodniej UE (np. Niemcy, Holandia, Belgia) za pośrednictwem podmorskich rurociągów wodorowych o długości ok. 275 km² Będzie on w stanie wyprodukować około 1 miliona ton zielonego wodoru rocznie po pełnej rozbudowie (10 GW), co odpowiada około 7% przewidywanego zużycia wodoru w UE w 2030 roku.

źródło: cipartners.dk

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz