Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła w nowych budynkach

Ceny energii stale rosną, dlatego dziś coraz więcej osób interesuje się kontrolowaną wentylacją z odzyskiem ciepła. Systemy te zapobiegają bowiem ucieczce cennego ciepła przez okno, podczas wietrzenia, wpływając na oszczędność finansową.

Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła standardem w nowych budynkach
Kontrolowana wentylacja z odzyskiem ciepła standardem w nowych budynkach [Źródło: stiebel-eltron.pl]

Sterowane systemy wentylacyjne z odzyskiem ciepła nie są niczym nowym na polskim rynku. Dziś stanowią część wspólną nowych budynków. Pierwsze systemowe centrale wentylacyjne serii LWZ zostały wprowadzone przez producenta STIEBEL ELTRON ponad 20 lat temu, w 1999 roku.

Systemowe, ponieważ zawierały również pompę ciepła powietrze / woda, która współpracuje z centralą wentylacyjną. Pompa ciepła ogrzewa dom i wykorzystuje ją do przygotowania ciepłej wody. Oprócz tych urządzeń – LWZ 5 CS Premium i LWZ 8 CS Premium – centralną wentylację można zrealizować za pomocą central LWZ 170 Plus, LWZ, 180, LWZ 370 Plus i VRC-W 400 z krzyżowo przeciwprądowym wymiennikiem ciepła do odzysku ciepła i powietrza. Dla pełnej funkcjonalności koncepcji centralnej wentylacji konieczne jest zainstalowanie w budynku systemu kanałów wentylacyjnych do transportu powietrza do poszczególnych części domu.

Alternatywnym sposobem zapewnienia wentylacji kontrolowanej z odzyskiem ciepła jest instalacja zdecentralizowanych central wentylacyjnych VLR 70. Koncepcja wentylacji zdecentralizowanej polega na zainstalowaniu w pomieszczeniach mieszkalnych jednej lub kilku małych central wentylacyjnych przechodzących przez ścianę zewnętrzną, dlatego w przeciwieństwie do wentylacji centralnej nie ma konieczności rozprowadzania powietrza kanałami. Stanowi to dużą zaletę podczas instalowania kontrolowanej wentylacji w rekonstrukcji budynków mieszkalnych i innych, ponieważ nie ma potrzeby wykonywania poważnych ingerencji w budynek.

Jak działa kontrolowana wentylacja i odzysk ciepła?

Już w trakcie budowy w domu zostaną ustawione rozprowadzenia powietrza i doprowadzone do pomieszczenia technicznego lub innej części domu, w której zostanie zamontowana centrala wentylacyjna.

Pod względem kontrolowanej wentylacji i odzysku ciepła dom podzielony jest na dwie części – obszary, w których potrzebujemy klimatyzowanego świeżego powietrza (pokoje i sypialnie) oraz obszary o zwiększonym wydzielaniu wilgoci i zapachów (kuchnie, łazienki i toalety).

Powietrze jest usuwane z pomieszczeń z zanieczyszczonym powietrzem, a w centrali wentylacyjnej to ciepłe i zdegradowane powietrze przekazuje swoje ciepło do świeżego zimnego powietrza w krzyżowym wymienniku przeciwprądowym, które zostało zasysane z otoczenia i oczyszczone przez skuteczny filtr przeciwpyłowy i przeciwpyłkowy.

Podgrzane, świeże i przefiltrowane powietrze wpada do pomieszczeń i sypialni. Korytarze i schody wentylowane są powietrzem przechodzącym z pomieszczeń mieszkalnych do obszarów z wyciągiem powietrza. Wilgotne, zdegradowane powietrze jest usuwane z łazienek i toalet, dzięki wytworzeniu podciśnienia w pomieszczeniu zapobiega się również jego rozprzestrzenianiu się w głąb domu.

LWZ 5 CS Premium i LWZ 8 CS Premium mają wbudowane centrale wentylacyjne oraz pompę ciepła powietrze / woda. Zawierają również wbudowaną grzałkę elektryczną, która w przypadku większych mrozów, stanowi dodatkowe źródło ciepła. Pompa ciepła powietrze / woda jest rewersyjna, dzięki czemu może nie tylko ogrzewać dom i przygotowywać ciepłą wodę, ale także chłodzić dom latem. Urządzenie wspomaga wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), między innymi może integrować systemy solarne takie jak kolektory słoneczne czy panele fotowoltaiczne.

Kontrolowana wentylacja będzie coraz częściej używana

Ustawodawstwo dotyczące nowych budynków jest stale zaostrzane. Od tego roku obowiązkowe jest budowanie budynków o prawie zerowym zużyciu energii.

Standardowe obliczenia strat ciepła budynku uwzględniają utratę przenikania ciepła przez konstrukcje oraz utratę wentylacji spowodowaną higieniczną wymianą powietrza poprzez naturalną wentylację przez okna. Należy to zawsze brać pod uwagę, niezależnie od stopnia izolacji budynku. Strata ciepła przez naturalną wentylację dla zwykłego domu jednorodzinnego wynosi około 2,5 kW. To właśnie tę stratę można zmniejszyć nawet o 90% dzięki kontrolowanej wentylacji z odzyskiem ciepła.

Średnio spędzamy ponad 80% swojego życia w budynkach – wprowadzając kontrolowaną wentylację w swoim domu, możemy poprawić jakość powietrza, którym oddychamy, a tym samym wpłynąć na swoje zdrowie.

Źródło: stiebel-eltron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz