.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

Jak rozliczyć prąd z fotowoltaiki z zakładem energetycznym?

Przed każdym, kto decyduje się na inwestowanie w odnawialne źródła energii, stoi szereg pytań, na które musi sobie odpowiedzieć. Jednak poza kwestiami związanymi z technologią, warto dowiedzieć się także, jak przebiega rozliczenie energii z naszej instalacji z zakładem energetycznym.

Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki z zakładem energetycznym?
Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki z zakładem energetycznym? [Źródło: strefaenergii.com]

Polskie prawo nie tylko zakłada szereg dofinansowań do fotowoltaiki, ale także przewiduje system upustów dla Prosumentów. Pozwalają nam one m.in. na przesyłanie energii wyprodukowanej przez panele do sieci energetycznej i odebranie jej, kiedy instalacja ma dostęp do mniejszej ilości promieni słonecznych. Jak jednak wygląda wtedy rozliczenie prądu z operatorem energetycznym? Jak wygląda rozliczenie prądu z fotowoltaiki?

Kto może zostać Prosumentem?

Reklama
oknonet.pl

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każdy posiadacz fotowoltaiki jest jednocześnie Prosumentem. Możliwość ta przysługuje osobom prywatnym, właścicielom gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorcom, którzy posiadają panele fotowoltaiczne o mocy do 50 kWp. Osoby spełniające to kryterium są uprawnione do skorzystania z korzystnego systemu opustów przeznaczonego dla Prosumentów. Jeżeli chcemy zostać Prosumentem musimy zawrzeć z operatorem umowę o świadczenie usług dystrybucji i sprzedaży energii. W przypadku niektórych operatorów nie ma takiej konieczności. Po prostu w chwili wymiany licznika na dwukierunkowy automatycznie zostajemy uznani za Prosumenta. Warto więc zorientować się, jak wygląda rozliczenie prądu u interesującego nas operatora.

Formalności w rozliczeniu prądu z fotowoltaiki

W celu dokonywania rozliczeń prądu z OZE wystarczy zgłosić naszą instalację u operatora. Następnie musimy podpisać aneks do umowy, jeżeli tego wymaga zakład energetyczny. Rozliczenie u operatora zakłada, że ilość przesłanej i pobranej energii ujęta jest w skali roku. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nadal będziemy otrzymywać rachunki za energię. Wynika to z faktu, że ponosimy opłaty stałe za świadczenie usługi dystrybucji energii. Wliczają się w nie takie rzeczy, jak stawki opłaty przejściowej i abonamentowej oraz stawka jakościowa. Okres rozliczeniowy w przypadku takich rachunków uzależniony jest od umowy, którą wcześniej podpisaliśmy z operatorem. Jednak warto pamiętać, że instalacja fotowoltaiczna obniża nasze rachunki już od pierwszego dnia, redukując koszty o ok. 80 %.

Zasady rozliczenia energii z fotowoltaiki z operatorem

Po pełnym okresie rozliczenia (tj. roku od zostania Prosumentem), operator energetyczny jest zobowiązany do przesłania nam szczegółowego zestawienia energii, którą pobraliśmy i przesłaliśmy do sieci, a także energii przechowywanej w niej. Rozliczenie prądu z zakładem energetycznym następuje w określonym stosunku i zależy od wielkości naszej instalacji. Dla przykładu, jeżeli posiadamy instalację o mocy do 10 kWp, za 1 kWh przesłany do sieci możemy odebrać 0,8 kWh. Jeśli instalacja fotowoltaiczna ma moc od 10 do 50 kWp, za 1 kWh przesłaną można uzyskać 0,7 kWh.

Czy płacimy za przesyłanie energii do zakładu energetycznego?

Aby zachęcić inwestorów do zakładania fotowoltaiki, rząd wprowadził system, który daje nam możliwość odbierania z sieci uprzednio wyprodukowanej energii zupełnie za darmo. Czy warto więc montować instalację o większej mocy niż potrzebujemy i wykorzystywać energię później? Zdecydowanie nie. Musimy pamiętać o tym, że jeżeli nie wykorzystamy energii przesłanej do sieci w ciągu roku, to wytworzony prąd przepada – po prostu przejmuje go zakład energetyczny.

Źródło: strefaenergii.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz