Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Zdrowe instalacje – zdrowy budynek. Jak zabezpieczyć system HVAC?

Wybierając rozwiązania do zabezpieczenia systemów HVAC warto sięgnąć po produkty wykonane z wełny kamiennej.

Izolacja rurociągów HVAC
Izolacja rurociągów HVAC [paroc.pl]

Rurociągi systemów grzewczych i wentylacyjnych, transportujące ciepłą wodę czy zimne powietrze, czasem obrazowo porównuje się do żył i arterii w układzie krążenia. Utrzymanie ich w dobrej kondycji powinno zatem stanowić priorytet dla każdego projektanta, wykonawcy oraz użytkownika.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury transportowanego medium aż do chwili jego dotarcia na miejsce przeznaczenia, a co za tym idzie brak kosztownych strat energii z układu, to podstawowa rola izolacji. Ale za zastosowaniem ochrony termicznej nie stoją tylko i wyłącznie przesłanki ekonomiczne.

Dobrze dobrane rozwiązanie zapewnia ochronę przed szeregiem czynników, na jakie narażone są instalacje. Ochrona ta jest niezbędna dla wieloletniego, bezproblemowego funkcjonowania budynku – podkreśla Michał Nękanowicz, ekspert firmy Paroc.

Jeżeli temperatura ciepłej wody w instalacjach grzewczych spadnie zbyt mocno, istnieje zwiększone ryzyko przenoszenia przez nie bakterii. Jednym z mikroorganizmów zasiedlających środowiska wodne i wilgotne jest bakteria Legionella pneumophila, mogąca rozwijać się w temperaturze nawet od 25 do 45°C. Warto przy tym pamiętać, że odpowiednio dobrana izolacja termiczna chroni także przed niekontrolowanymi zyskami ciepła z otoczenia, nie dopuszczając do rozwoju bakterii w instalacjach niskotemperaturowych.

Rurociągi z wodą zimną i chłodzącymi czynnikami klimatyzacyjnymi należy chronić także z innego względu. Kondensacja pary wodnej, bo o niej mowa, to przypadłość, z którą często muszą mierzyć się zarówno projektanci i wykonawcy instalacji wentylacyjnych, jak i inwestorzy, zarządcy oraz zespoły odpowiedzialne za utrzymanie budynków. Zjawisko zachodzące na zewnętrznej lub wewnętrznej powierzchni kanałów może być przyczyną wielu problemów, takich jak obniżenie parametrów izolacyjności, przebarwienia sufitów i podłóg, rozwój pleśni i grzybów, korozja, a nawet uszkodzenie przewodów instalacyjnych.

Jak dobrać izolację do instalacji?

Jak zapobiec powyższym problemom? Aby się tego dowiedzieć, przyjrzyjmy się bliżej samemu zjawisku kondensacji. Ciepłe powietrze zawiera wilgoć, która skrapla się w kontakcie z zimnymi powierzchniami. Właściwa izolacja rurociągów zapewnia, że temperatura na ich powierzchni pozostaje wyższa, niż tak zwany punkt rosy, czyli temperatura, w której następuje skraplanie się pary wodnej.

Dobór właściwych parametrów izolacji ułatwiają dostępne na rynku programy obliczeniowe, oferowane niekiedy bezpłatnie przez samym producentów rozwiązań izolacyjnych. Jednym z takich programów jest PAROC Calculus.

Narzędzie pozwala m.in. określić wielkość strat ciepła z układu, temperaturę powierzchni, spadek temperatury czy punkt rosy w rurach grzewczych i ciągach wentylacyjnych. W kalkulacjach można wziąć pod uwagę takie kwestie, jak m.in. rodzaj izolowanej powierzchni, jej wymiary oraz materiał, z którego jest wykonana, a także czynniki środowiskowe – temperaturę zewnętrzną czy wilgotność względną – wymienia Michał Nękanowicz.

Źródło: paroc.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz