Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą? Wymiana okien w 2022 roku – Raport Oferteo

Stare lub nieszczelne okna mogą prowadzić do utraty znacznej ilości ciepła z budynków. Nowe konstrukcje, oprócz walorów termoizolacyjnych, zapewniają również lepszą ochronę przed hałasem, wentylację, są także zabezpieczeniem antywłamaniowym. W 2022 roku najwięcej zleceń na montaż lub wymianę okien przypadło na 3. kwartał – wynika z danych serwisu Oferteo.pl. Klienci najchętniej wybierali okna plastikowe w białym kolorze.

Jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą? Wymiana okien w 2022 roku – Raport Oferteo
Jak Polacy przygotowali swoje domy przed zimą? Wymiana okien w 2022 roku – Raport Oferteo

Polacy wybierają kompleksowe rozwiązania
Wymiana okien może przebiegać na różne sposoby. Można samemu zakupić okna, a montaż zostawić w rękach wynajętych fachowców. Rozwiązanie takie cieszy się jednak umiarkowaną popularnością. Na zlecenia samej instalacji, bez pomocy w zakupie i wyborze zdecydowało się 22% inwestorów zamawiających okna w 2022 roku – wynika z danych serwisu Oferteo.pl, największego polskiego serwisu łączącego poszukujących usług z ich wykonawcami.

Podobnie wyglądało zapotrzebowanie na fachowców, których rolą miał być tylko wybór i zakup okien. Odsetek zamówień tego typu w zeszłym roku wyniósł 18%.

Zdecydowanie najwięcej zleceniodawców wybrało usługi obejmujące zarówno zakup, jak i montaż. Na takie kompleksowe rozwiązanie zdecydowało się 60% osób wymieniających okna w 2022 roku.

2

Kiedy zamawiane są okna?

Mimo trudnej sytuacji gospodarczej popyt na usługi termomodernizacyjne budynków rośnie. Liczba zamówień na wymianę okien w Polsce w 2022 roku wzrosła o 5% względem poprzedniego roku. Porównując liczbę zleceń złożonych w Oferteo.pl w poszczególnych miesiącach na przestrzeni ostatnich dwóch lat, widać, że inwestycje takie najczęściej planowane są na lipiec, sierpień i wrzesień.

Odnotowaliśmy, że liczba usług montażu okien w 3. kwartale 2022 roku była o 11% wyższa niż ta w analogicznym okresie rok wcześniej. Wzrost zaobserwowano również w przypadku 1. i 4. kwartału – na te okresy przypadło odpowiednio +14% oraz +2%. Wyjątkiem był tutaj 2. kwartał, gdzie liczba zamówień zmalała o 5% – komentuje Karol Grygiel z Oferteo.pl.

Coraz większe i cięższe okna

Podczas planowania inwestycji ważne jest dokładne określenie liczby zamawianych okien, zwłaszcza biorąc pod uwagę rosnące koszty transportu. Obecnie okna są zdecydowanie cięższe niż jeszcze kilka lat temu. Widoczna jest też zmiana w stylistyce budynków – modne stały się konstrukcje z większą liczbą okien.

Kiedyś zestaw okien dla jednego domu ważył około 800 kilogramów. Obecnie często można spotkać duże przeszklone powierzchnie w domach parterowych. Okna muszą w związku z tym być grubsze, wyposażone w lepsze systemy zatrzymywania ciepła. Waga zestawu okien dla jednego domu to dziś od 1,5 do nawet 3,5 tony, w zależności od powierzchni i liczby okien – mówi Janusz Grabarz, właściciel firmy budowlanej Multidom, gość podcastu Oferteo (dostępnego w serwisie YouTube).

Odnotowano, że w 2022 roku najwięcej zamówień na okna dotyczyło 1 – 2 sztuk, co stanowiło 34%, biorąc pod uwagę wszystkie zlecenia. Nieco rzadziej decydowano się na 9 lub więcej okien (25%) oraz na 3 – 5 sztuk (23%). Zapytania dotyczące 6 – 9 sztuk stanowiły zaledwie 18%.

3

Najczęściej zamawiane są plastikowe, białe okna

Decydując się na wymianę okien, każdy inwestor powinien dokładnie sprecyzować, jakiego rodzaju rozwiązania najbardziej odpowiadają jego potrzebom. W Polsce popularne są okna z tworzywa PCV, na które zamówienia stanowiły aż 90% wszystkich odnotowanych w 2022 roku. Następne są okna drewniane oraz aluminiowe. Zlecenia na te rodzaje stanowiły odpowiednio 6% oraz 4%.

Od pewnego czasu dominującym trendem w stolarce otworowej jest kolor biały. W zeszłym roku na okna tego typu zdecydowało się 58% zamawiających. Odcień ten jest obecnie często uznawany za standardowy, jednak na rynku można znaleźć także konstrukcje w niemal każdym innym kolorze.

Na wybór kolorowych framug często decydują się osoby chcące urozmaicić wygląd swojego domu czy mieszkania. Okna te występują w dwóch wersjach – mogą być zabarwione z jednej lub z obu stron. Na takie rozwiązanie zdecydowało się odpowiednio 19% oraz 24% zamawiających.

Dane pochodzą z formularzy składania zapytań ofertowych w serwisie Oferteo.pl w 2021 i 2022 roku, z wyłączeniem grudnia.

Źródło: oferteo.pl

 

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz