.
Reklama
oknonet.pl
.

Koncepcja Sjøhest ułatwiająca instalację łopat turbin wiatrowych

Większa moc, wyższe wieże, dłuższe łopaty – to oczywiście dobre informacje z rynku offshore, które świadczą o rozwoju technologii. Większa skala urządzeń oznacza jednak, że budowa morskich farm wiatrowych jest coraz trudniejsza i wymaga nowych rozwiązań. Inżynierowie z firmy GustoMSC, która działa w norweskiej grupie NOV, przestawili nową koncepcję sprzętu do instalacji łopat. Robocza nazwa technologii Wind Blade Installation (WBI) to Sjøhest, co po norwesku oznacza „konik morski”

„Konik morski” ułatwi instalacje łopat morskich turbin wiatrowych

Alternatywna metodologia instalacji zapewniająca znaczną oszczędność czasu

Aby zainstalować łopaty nowoczesnych turbin na wysokości od 175 metrów do 200 metrów, wykonawcy muszą często czekać na okna pogodowe. Prędkość wiatru na morzu na tych wysokościach rzadko jednak spada poniżej 10 m/s, co utrudnia bezpieczną instalację, wydłuża czas instalacji i wymusza kosztowne przestoje. Koncepcja Sjøhest opiera się na wprowadzeniu dodatkowego sprzętu do instalacji łopat, zintegrowanego z dedykowanym nowym statkiem samopodnośnym NG-5500XL. Możliwa jest także modernizacja istniejących podnośników.

Reklama
oknonet.pl

 

Szukaliśmy rozwiązania, które jest mniej zależne od siły wiatru, a to jest trudne, ponieważ łopaty są przecież stworzone do jego łapania. Obecna granica, przy której możliwa jest instalacja łopat, to prędkość wiatru w zakresie 12-13 metrów na sekundę. Celujemy znacznie powyżej tej wartości, nawet 17-18 metrów na sekundę – wyjaśnia Andries Hofman, kierownik ds. Rozwoju produktu w GustoMSC.

Inspirowane naturą

Nowe rozwiązanie zakłada użycie tradycyjnych jednostek typu jack-up i ciężkich dźwigów podnośnikowych do instalacji wieży i gondoli, podczas gdy dodatkowy statek samopodnośny wyposażony w mniejszy dźwig manipulacyjny i wózek z teleskopowym wysięgnikiem obsługuje wyłącznie montaż łopat. Zgodnie z koncepcją łopaty są transportowane poziomo wzdłuż wieży (co zmniejsza wpływ wiatru), kolejno obracane do pozycji pionowej i łączone z wirnikiem.

Usprawniony proces logistyczny

Duże statki instalacyjne typu jack-up mają bardzo wysokie stawki dzienne i wykorzystywanie ich do całej turbiny oznacza często także kosztowne przestoje. Technologia WBI umożliwia rozdzielenie procesu instalacji łopat od zespołu wieży i gondoli. Ze względu na rozmiary, istniejące i przyszłe łopaty, będą wymagały większych przestrzeni w portach, ale jednocześnie są znacznie lżejsze. Pozwala to większą elastyczność w wyborze węzłów logistycznych, a także usprawnia i przyspiesza sam proces instalacji. Co ważne — wszystkie trzy łopaty na turbinę można zainstalować w ciągu jednego dnia.

Rozwiązanie po raz pierwszy przedstawione było podczas Offshore Energy Exhibition & Conference w Amsterdamie, w dniach 29 i 30 listopada 2022 r.

Wizualizacja procesu instalacji łopaty z wykorzystaniem technologii Wind Blade Installation

 

Źródło: cire.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz