Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Przygotuj się do sezonu budowlanego 2024 z Somfy

Wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni, rozpoczyna się sezon budowlany. Czym będzie się charakteryzował i z jakimi wyzwaniami będą mierzyć się konsumenci w 2024 roku? Na jakie rozwiązania smart home warto zwrócić uwagę? Somfy podpowiada, o czym pomyśleć, decydując się na budowę.

Przygotuj się do sezonu budowlanego 2024 z Somfy
Przygotuj się do sezonu budowlanego 2024 z Somfy

 

Budować czy nie budować?

W poprzednich latach, w obliczu pandemii, wysokiej inflacji i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, rynek budowlany zmagał się z wieloma wyzwaniami. Według najnowszych danych zebranych przez unijny urząd statystyczny – Eurostat, w Polsce odnotowano jeden z większych wzrostów cen na rynku nieruchomości, aż o 13% . Od pandemii, koszty materiałów budowlanych rosły i ten trend zaczął ustępować dopiero pod koniec 2023 roku. Na sytuację rynkową i decyzje konsumentów miał również wpływ program rządowy – Bezpieczny Kredyt 2%, wspierający młode osoby, chcące nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Nowy ustawodawca przygotowuje jego następcę, czyli Program Mieszkanie na Start, na który w tym roku ma zostać przeznaczone 350 mln zł, a w najbliższej dekadzie około 21,5 mld zł. W ciągu jednego kwartału przyjmowanych będzie do 15 tysięcy wniosków dotyczących kredytów hipotecznych. Do programu kwalifikują się osoby, które nie posiadają i nigdy nie posiadały własnego mieszkania czy domu jednorodzinnego. Zaplanowany jest także program Kredyt na Start. Jest on skierowany do rodzin z dziećmi, a dopłata będzie obniżała oprocentowanie kredytu do 0 procent w przypadku gospodarstwa domowego, które ma troje lub więcej dzieci. Konsekwencją dotacji może być wzrost popytu na domy jednorodzinne, co prawdopodobnie przełoży się na wzrost ich cen. Jak przewidują eksperci z Pulsu Biznesu, w drugiej połowie roku może on wynieść 6% lub więcej .

Obecnie rośnie popularność domów pasywnych czy zeroenergetycznych, które wymagają większych inwestycji na początku, jednak obniżają koszty utrzymania i eksploatacji domu w przyszłości. Nie tylko inwestorzy budujący dom, ale także osoby planujące remonty mogą skorzystać z dotacji na finansowanie efektywnych źródeł ciepła. Dzięki programowi Czyste Powietrze, można otrzymać nawet do 135 tys. złotych w ramach dofinansowania obejmującego kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego i wymienić stare, nieefektywne źródła ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy.

Etapy budowy

Proces budowy domu można podzielić na trzy kluczowe etapy. Stan zero, w którym wylewane są fundamenty oraz stawiane ściany fundamentowe. Kończy się, gdy przeprowadzone zostają przepusty pod instalacje oraz wykonana zostaje wylewka. Następnie zaczyna się stan surowy otwarty (SSO), który obejmuje budowę ścian nośnych, działowych, wylanie stropów oraz wieńców. Przystępuje się też do pokrycia dachu. Ostatnim etapem jest stan surowy zamknięty (SSZ), podczas którego koncentrujemy się na montażu okien, drzwi oraz instalacji elektrycznej w domu. Na tym etapie, istotną rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków odgrywają rozwiązania inteligentnego domu.

Okna stanowią główne źródło energii słonecznej w budynku. Mogą znacznie przyczynić się do utrzymania optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Słońce przechodzące przez szybę do pomieszczenia, generuje średnio 500 W/m2. Ma to ogromny wpływ na bilans cieplny w różnych porach roku oraz na ilość naturalnego światła wpadającego do wnętrza budynku. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na różne parametry techniczne, takie jak współczynnik przenikalności ciepła U, a także na formę zabezpieczenia okien. Jedną z najskuteczniejszych metod jest ciepły montaż. Polega on na instalacji okna w ścianie w sposób uszczelniający mocowanie ramy okiennej w konstrukcji budynku. Ściśle związane są z nimi osłony zewnętrzne, jak na przykład inteligentne rolety lub żaluzje. W przypadku rolet zewnętrznych podtynkowych, konstrukcja zakłada, że będą one umieszczone pod elewacją budynku. Dlatego też, aby odpowiednio zaplanować wysokość otworów okiennych, nadproże, a także ocieplenie i elewację, która powinna całkowicie przykryć skrzynkę rolet, ich montaż należy uwzględnić już na etapie projektu.

Efektywność energetyczna a smart home

Decydując się na budowę domu w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na aktualne wymagania i standardy energetyczne, które zmieniały się w ostatnim czasie. Nowe budynki powinny być bardziej energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska. W tzw. rozporządzeniu WT określone zostały wymagania minimalne w zakresie efektywności energetycznej budynków, które są projektowane, budowane albo przebudowywane. Głównym założeniem dyrektywy jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i ekologicznych rozwiązań. Osiągnięcie tego celu umożliwia implementację bardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii cieplnej. O czym pomyśleć? O dobrej izolacji termicznej, odpowiednim doborze materiałów budowlanych, które będzie wyróżniać jak najmniejsza przenikalność cieplna oraz o rodzaju wentylacji. A przede wszystkim o wspomnianej już wcześniej automatyzacji.

Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu. Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® zagwarantuje poprawę komfortu cieplnego domu. Nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia instalacji elektrycznej lub jest to kłopotliwe. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Po integracji napędów z centralą TaHoma switch, za pomocą programu „komfort termiczny”, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej w okresie zimowym . Natomiast podczas letnich upałów, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C .

Dobrze wyposażyć się też w czujnik słoneczny Sunis WireFree io od Somfy, który mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, aby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, a zimą, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, odsłaniały i wpuszczały do pomieszczeń przyjemne ciepło. Dodatkowo, można zintegrować go z czujnikiem temperatury wewnętrznej Thermis V2 io.

Chcąc poprawić efektywność energetyczną swojego domu, warto pomyśleć o rozwiązaniach smart home. Inteligentny termostat, oświetlenie czy automatyczne rolety pozwolą nam kontrolować temperaturę w środku oraz zarządzać zużyciem prądu, również zdalnie, gdy nie ma nas w domu. Mówiąc o takich rozwiązaniach, warto wspomnieć o flagowej serii napędów RS100 Solar io od Somfy. Na nowo zdefiniowały one standardy w automatyce do rolet, łącząc komfort z jakością rozwiązań solarnych. W tym zakresie wiemy, że nasze działania mają znaczenie – automatyka zintegrowana w osłonach zewnętrznych wpływa pozytywnie na bilans energetyczny budynków – komentuje Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy.

Pozostałe inteligentne rozwiązania dla bezpieczeństwa i wygody

Zainteresowanie się wprowadzeniem inteligentnych rozwiązań smart home już na etapie budowy domu się opłaca! Może to znacząco ułatwić późniejsze procesy oraz zapewnić pełne wykorzystanie potencjału naszej przestrzeni. Dlatego też, już na etapie rozmieszczania instalacji elektrycznych warto rozważyć możliwość implementacji tego systemu, aby uniknąć konieczności późniejszych modyfikacji i dodatkowych kosztów. Nie tylko oszczędzimy energię, ale osiągniemy również większą automatyzację, co przełoży się na poprawę naszego komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania jeszcze warto rozważyć? Na pewno odpowiednią instalację do bramy wjazdowej na posesję i furtki tak, aby w przyszłości zainstalować przy nich automatykę, np. Elixo 3S M io comfort od Somfy – napęd, który zapewni pełną kontrolę nad dostępem. Inteligentne rozwiązania domowe obejmują także podwórko, taras i ogrodzenie. Planując budowę, warto zwrócić uwagę na właściwe zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej oraz kwestie odpowiedniego doprowadzenia prądu. Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt każdego domu – dobrze więc pomyśleć o nabyciu inteligentnych systemów alarmowych czy wideodomofonu. Nie tylko podniesie to poziom zabezpieczenia Twojego domu, ale także da poczucie spokoju i kontroli, nawet podczas wyjazdów na rodzinne wakacje dzięki zdalnemu dostępowi przez aplikację.

Źródło: Somfy

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz