Reklama
aiopower

Rusza program Mój Prąd 5.0

Dokładnie 17 marca zamknięto czwartą edycję Mojego Prądu. Lista złożonych wniosków na dotację fotowoltaiki była tak duża, że wyczerpała się pula dostępnych środków. Jednocześnie Pani Anna Moskwa, Minister Klimatu i Środowiska, poinformowała, że w kwietniu ruszy kolejna tura najpopularniejszego programu wsparcia dla budowy instalacji produkujących prąd z promieniowania słonecznego. Start nowego naboru odbył się dokładnie 2022 roku. Na beneficjentów czekają dawno oczekiwane zmiany!

Mój Prąd 5.0 – kto może zostać beneficjentem?

Beneficjentem programu Mój Prąd 2023 mogą zostać osoby fizyczne, które montują w swoim gospodarstwie domowym instalację fotowoltaiczną w celu zaspokojenia własnych potrzeb energetycznych. Podobnie jak to było w poprzednich edycjach, z dofinansowania wykluczone są nieruchomości z dachem pokrytym azbestem. Z dotacji mogą skorzystać jedynie osoby, które rozliczają się w systemie net-billing. Oprócz nowych instalacji montowanych po 1 kwietnia 2022 roku wsparcie mogą otrzymać także właściciele, którzy zdecydowali się na dobrowolną migrację do nowego modelu rozliczeń.

Mój Prąd 5.0 – dobrze znane zasady

Reklama

Podstawowe zasady naboru w programie Mój Prąd 2023 pozostaną niezmienione. Wsparciem będą objęte projekty już zakończone. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jako Instytucja Zarządzająca, finansować będzie:

  • zakup i montaż instalacji PV o mocy od 2 kW do 10 kW,
  • zakup i montaż urządzeń do zwiększenia poziomu autokonsumpcji – buforów ciepła,
  • zasobników do c.w.u, pomp ciepła do c.w.u, jak również magazynów energii o pojemności nie mniejszej niż 2 kWh,
  • zakup i montaż systemów do zarządzania energią – HEMS/EMS.

Okres trwałości fotowoltaiki i urządzeń dodatkowych wynosić będzie 5 lat. Beneficjent programu jest zobligowany do upublicznienia informacji o przyznanych środkach. Zgodnie z regulaminem odbywa się to przez zawieszenie w dobrze widocznym miejscu tabliczki z logotypami oraz komunikatem o treści „Inwestycja proekologiczna wsparta w Programie Mój Prąd”.

Mój Prąd 2023 – są też nowości!

Do tej pory program Mój Prąd skupiał się na wsparciu wytwarzania prądu w gospodarstwach domowych. Takie myślenie było jednak niepełne, nie uwzględniało bowiem wytycznych dotyczących kompleksowej modernizacji budynku jednorodzinnego w niskoemisyjny i efektywny energetycznie dom. Od 2023 roku postanowiono poszerzyć zakres wspieranych urządzeń o powietrzne i gruntowe pompy ciepła oraz kolektory słoneczne na ciepłą wodę. Co ważne, w przeciwieństwie do programu Czyste Powietrze, o dotacje będą mogły starać się także obiekty ogrzewane gazem, pelletem czy ciepłem systemowym. Ideą programu nie jest bowiem wyłącznie zmiana źródła ciepła na ekologiczne, ale próba ulżenia gospodarstwom domowym w rosnących rachunkach za prąd i ciepło.

Mój Prąd 2023 – wysokość wsparcia

Do tej pory w ramach programu Mój Prąd beneficjent mógł otrzymać maksymalnie 31 tysięcy złotych. W piątej odsłonie konkursu ta kwota uległa zwiększeniu aż do 58 tysięcy złotych. Składają się na nią następujące komponenty:

  • instalacja PV – do 6 tysięcy złotych (w przypadku osób korzystających z dofinansowania w poprzednich edycjach Mojego Prądu, a migrujących do nowego systemu rozliczeń, kwota dotacji wynosi 3 tysiące złotych),
  • instalacja PV sprzężona z innym urządzeniem – do 7 tysięcy złotych,
  • magazyn ciepła – do 5 tysięcy złotych,
  • magazyn energii – do 16 tysięcy złotych,
  • system HEMS/EMS – do 3 tysięcy złotych,
  • pompa ciepła powietrze-powietrze – do 4,4 tysiąca złotych,
  • pompa ciepła powietrze-woda – do 12,6 tysiąca złotych,
  • pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – do 19,4 tysiąca złotych,
  • gruntowa pompa ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej – do 28 tysięcy złotych,
  • kolektory słoneczne – do 3,5 tysiąca złotych.

Warto przypomnieć, że kwota dotacji dla przedsięwzięć inwestycyjnych nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Budżet programu wynosi 955 milionów złotych.

Mój Prąd 2023 – nie warto zwlekać!

Wnioski o dotację z programu Mój Prąd 5.0 będą przyjmowane do 22.12.2023 roku lub do wyczerpania zapasów. Mając na uwadze poprzednie edycje konkursu, które kończone były przed datą końcową wyznaczoną w regulaminie, nie warto zwlekać ze złożeniem aplikacji. Może się okazać, że włączenie pomp ciepła do katalogu kosztów kwalifikowanych będzie na tyle atrakcyjną przesłanką, że już za kilka miesięcy przeczytamy dobrze nam znany z przeszłości komunikat „Informujemy, że w dniu XX.YY.ZZZZ piąty nabór (MP5) wniosków o dofinansowanie w programie priorytetowym „Mój Prąd” ZOSTAŁ ZAMKNIĘTY z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji”.

Mój Prąd 5.0 – jak przystąpić do działania?

Na początku 2023 roku w Polsce działało już ponad 1,2 miliona mikroinstalacji OZE. Choć liczba wydaje się olbrzymia, nadal większość obiektów zlokalizowanych w naszym kraju korzysta z tradycyjnego kupowania energii od sprzedawcy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego, łącznie w Polsce mamy 6,3 miliona domów jednorodzinnych i prawie 560 tysięcy budynków wielomieszkaniowych. Jeszcze większy popyt panuje na rynku pomp ciepła. Liczba urządzeń, modeli, zabezpieczeń, procedur jest tak duża, że łatwo się w tym wszystkim pogubić. Jak zatem skutecznie przejść na tani prąd i ogrzewanie?

Zalecamy wybór kompetentnego wykonawcy. Można w tym celu wykorzystać, zebrane specjalnie dla Państwa, wskazówki:

  • Kompleksowość usług – dobry wykonawca powinien odciążyć nas od wszystkich czynności, jakie musielibyśmy sami podjąć (projektowanie instalacji fotowoltaicznej, solarnej lub pompy ciepła; dobór komponentów; montaż; formalności administracyjne; pozyskanie dotacji Mój Prąd 5.0).
  • Różne rodzaje sprzętu – jeśli zależy nam na zakupie fotowoltaiki, magazynu energii i pompy ciepła jednocześnie, powinniśmy poszukać firm o szerokim spectrum działania.
  • Stabilna pozycja na rynku – w dokumentach rejestrowych znajdziemy informacje o dacie założenia czy kapitale zakładowym. Pozwolą one zweryfikować, czy firma działa długo w branży OZE, a co za tym idzie, czy oferowane gwarancje są realne.
  • Referencje i opinie – potwierdzeniem należytego wykonania montażu są zdobyte referencje oraz opinie na rynku. Warto podpytać znajomych, przejrzeć profil firmy w Google, odwiedzić portale i grupy branżowe.
  • Kompetentni monterzy – osoby wykonujące prace montażowe powinny mieć odpowiednie kompetencje, rozumiane jako posiadanie certyfikatów OZE, SEP lub uprawnień budowlanych. Warto o nie podpytać jeszcze przed podpisaniem umowy.

Firma fotowoltaika.plus obsłużyła tysiące Polaków. W swojej ofercie posiada panele o wysokiej sprawności i żywotności, magazyny energii cechujące się długimi gwarancjami oraz pompy ciepła renomowanych producentów. Obsługa klienta odbywa się kompleksowo, włącznie z pozyskaniem dotacji z programu Mój Prąd 5.0. W celu umówienia darmowego audytu zapraszamy do kontaktu.

Źródło: fotowoltaika.plus

fotowoltaika.plus / Your Way Sp. z o.o.
Ul. Puławska 145
02-715 Warszawa
+48 233 233 233
fotowoltaika.plus

[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz