Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Zasady działania instalacji fotowoltaicznych

Działanie instalacji fotowoltaicznej może wydawać się skomplikowane, jednak wcale takie nie jest. Kluczem do jej funkcjonowania są oczywiście promienie słoneczne. W uproszczeniu – proces fotowoltaiki polega na zamianie energii ze słońca na energię elektryczną. Jak dokładnie działa instalacja, z jakich składa się elementów oraz ile możesz zyskać, dzięki jej zamontowaniu?

Zasady działania instalacji fotowoltaicznych
Zasady działania instalacji fotowoltaicznych [źródło: www.eko-sept.pl]

Jak przebiega proces pobierania energii słonecznej?

Podstawową częścią instalacji fotowoltaicznej są panele, zwane inaczej modułami, które najczęściej są ze sobą zespolone szeregowo. Ważną kwestią, o której należy pamiętać, jest umieszczenie paneli fotowoltaicznych w takim miejscu, aby zapewniało jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Istotne jest również nachylenie pod właściwym kątem – wtedy instalacja działa efektywniej i produkuje większą ilość prądu. Moduły umieszczone na dachu pobierają energię ze słońca i następnie jest ona zamieniana w prąd stały, który trafia do inwertera (nazywanego także falownikiem). Jaką funkcję pełni to urządzenie? Nie tylko kieruje całą instalacją fotowoltaiczną, ale także zamienia prąd stały w zmienny, który znajduje się w gniazdkach, a następnie transportuje go do domowych urządzeń elektrycznych. Później prąd przesyłany jest do licznika, a stamtąd do zakładu energetycznego. Instalacja działa również, gdy jest zachmurzenie, jednak wytworzy mniej prądu niż w przypadku pełnego nasłonecznienia.

Jakie korzyści niesie ze sobą montaż instalacji fotowoltaicznej?

Główną zaletą systemu fotowoltaiki jest oszczędność pieniędzy – pozwoli znacznie obniżyć rachunki za prąd. Co więcej – instalacja to rozwiązanie na długi czas, bo działa sprawnie nawet 25 lat. Jest także bezobsługowa i nie generuje dodatkowych kosztów. To wygodny i prosty sposób na uzyskanie odnawialnej energii elektrycznej. A co najważniejsze – jest ekologiczna, bo dzięki niej zminimalizujesz emisję dwutlenku węgla do środowiska. Jeżeli panujesz montaż instalacji fotowoltaicznej – nie zwlekaj i skontaktuj się z nami. Doradzimy Ci w wyborze najlepiej dopasowanego do Twoich potrzeb produktu, a także zajmiemy się montażem i serwisowaniem.

Sprawdź naszą ofertę na www.eko-sept.pl oraz www.facebook.com

źródło: eko-sept.pl

Eko-sept
Bielszowice,
41-711 Ruda Śląska,
tel. 531 924 935
e-mail: [email protected]
www.eko-sept.pl
Facebook

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz