Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Nowa Energia – NFOŚiGW uruchamia III nabór wniosków

Od dzisiaj przedsiębiorcy mogą składać wnioski w ramach III naboru programu Nowa Energia w czterech obszarach: inteligentne miasta energii, wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu, stabilne bezemisyjne źródła energii, samowystarczalne klastry energetyczne.

Program bezzwrotnych dofinansowań — do 15 grudnia br. należy złożyć Prezesowi URE regulamin programu [Źródło: nfosigw.gov.pl]
Program bezzwrotnych dofinansowań — do 15 grudnia br. należy złożyć Prezesowi URE regulamin programu [Źródło: nfosigw.gov.pl]

Celem programu jest podniesienie poziomu innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie projektów w zakresie nowoczesnych technologii energetycznych. Pomoc finansowa z Narodowego Funduszu ma ułatwić wdrażanie rozwiązań ukierunkowanych na rozwój bezemisyjnej energetyki i bezemisyjnego przemysłu, a także koncepcji systemowych pozwalających na uzyskanie maksymalnej efektywności wytwarzania, zagospodarowania oraz wykorzystania energii.

Budżet III naboru wynosi do 700 mln zł i jego podział jest następujący:

  • Inteligentne miasta energii – do 150 mln zł,
  • Wielopaliwowe bloki z magazynami ciepła lub chłodu – do 150 mln zł,
  • Stabilne bezemisyjne źródła energii – do 250 mln zł,
  • Samowystarczalne klastry energetyczne – do 150 mln zł.

Dofinansowanie z NFOŚiGW może być udzielone w formie pożyczki na warunkach preferencyjnych lub rynkowych. We wszystkich czterech obszarach nabór skierowany jest do przedsiębiorców.[patrz tu]

Wnioskujący przedsiębiorcy mogą uzyskać pożyczkę do 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu z możliwością premii innowacyjnej do 20 proc. kapitału wypłaconej pożyczki po uzyskaniu efektu rzeczowego, jednak nie więcej niż 10 mln zł. Jeżeli na etapie realizacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych prac B+R, beneficjent będzie się mógł ubiegać o dodatkową dotację.

Poza czterema wspomnianymi obszarami, w których NFOŚiGW rozpoczyna właśnie nabór, na program Nowa Energia składają się jeszcze dwie dziedziny. Są to Plusenergetyczne budynki (nabór do 15 września) oraz Produkcja, transport, magazynowanie i wykorzystanie wodoru. W tym przypadku nastąpił już pierwszy etap selekcji projektów na podstawie przedstawionych fiszek projektowych.

Do kolejnego etapu oceny eksperci dziedzinowi wskazali 6 projektów, opiewających na kwotę ponad 395 mln złotych dofinansowania. Wśród tematów, które będą rozwijane w ramach dofinansowania NFOŚiGW pojawiły się rozwiązania dotyczące autobusów wodorowych, zakładu produkującego tego typu pojazdy, magazynów wodorowych, technologii produkcji wodoru z odpadów z tworzyw sztucznych, systemów tankowania czy produkcji wodoru.

Źródło: nfosigw.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz