
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przedstawiła na Radzie Ministrów propozycje, które mają zwiększyć podaż na rynku węgla i ustabilizować jego cenę. Rozwiązania to m.in:
- gwarantowana cena węgla dla gospodarstw domowych na poziomie 996,60 zł;
- utworzenie sieci autoryzowanych dystrybutorów PGG;
- wprowadzenie rekompensat dla sprzedawców, którzy włączą się w rządowy program.
Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała konieczność wprowadzenia embarga na rosyjski węgiel. W tej sytuacji niektórzy pośrednicy podnieśli ceny węgla nawet trzykrotnie, mimo że w Polskiej Grupie Węglowej tona opału kosztowała 900-1000 zł. Rząd wypracował rozwiązania, które zwiększą podaż węgla na rynku, co w efekcie spowoduje obniżenie jego ceny. Wprowadzone rozwiązania mają ustabilizować ceny węgla, tak by były akceptowalne do odbiorców indywidualnych. Jednocześnie zabezpieczane są dostawy węgla do Polski.
Podmioty, które się zdecydują na współpracę w tym programie, zobowiązane są do zarejestrowania się w nim i tym samym do zagwarantowania, że węgiel będzie przekazywany odbiorcom w cenie gwarantowanej. Jednocześnie wprowadzony jest limit 3 ton węgla w gwarantowanej cenie na każde gospodarstwo domowe. Warunkiem skorzystania ze wsparcia będzie udokumentowanie wykorzystywanego przez gospodarstwo domowe źródła ogrzewania zgłoszonego do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Przypominamy również o możliwości składania wniosku o dodatek osłonowy w ramach którego gospodarstwa domowe, używające węgla do opalania, mogą uzyskać wsparcie w maksymalnej kwocie do ponad 1400 zł – powiedziała minister Anna Moskwa.
Źródło: gov.pl



Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.