Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Czy polskie firmy mają szansę w wyścigu o energię wiatrową na Bałtyku?

Podczas kolejnej edycji Forum 590 przedstawiciele administracji publicznej, największych polskich spółek energetycznych, firm prywatnych, agencji rządowych i eksperci, dyskutowali o kierunku energetyki wiatrowej.

Drugie Forum 590 dotyczące morskiej energetyki wiatrowej
Drugie Forum 590 dotyczące morskiej energetyki wiatrowej [Źródło: pap-madiaroom.pl]

100 miliardów złotych na inwestycje w offshore, 11 GW mocy zainstalowanej z energii wiatrowej do 2040 roku, 79 tysięcy nowych miejsc pracy w sektorze offshore – to zapowiedź przedstawicieli administracji publicznej dotycząca polskiego sektora energetyki wiatrowej.

Kluczowa rola administracji publicznej w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Podczas pierwszej debaty eksperci rozmawiali o tym, jak ważne jest stworzenie dobrych uwarunkowań prawnych oraz odpowiednich założeń do rozpoczynania inwestycji offshore.

Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, zwrócił uwagę, że kluczowe jest, to, aby przy tak dużym procesie inwestycyjnym, w którym Polska będzie wydawać około 100 mld zł i wygenerować 11 GW mocy zainstalowanej z offshore do 2040 r., wykorzystać potencjał rodzimych firm i przedsiębiorców oraz tworzyć nowe miejsca pracy w kraju. Wskazywał, że olbrzymi postęp w tej dziedzinie to szansa dla krajowych firm na co najmniej 50% udział w tym projekcie. To również miejsca pracy dla prawie 80 tysięcy osób.

Ireneusz Zyska, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podkreślił, że Polska jest dobrze przygotowana do procesu transformacji energetycznej.

Podjęliśmy działania w zakresie procesów inwestycyjnych – skupiliśmy się na przygotowaniu dobrego prawa, które zostało świetnie odebrane przez wszystkich interesariuszy. Przygotowaliśmy partnerstwo dla rozwoju energetyki wiatrowej, które skupia ponad 150 interesariuszy. Ponad 100 polskich firm pracuje na rzecz światowego łańcucha dostaw dla energetyki wiatrowej – mówił minister Zyska.

Zwrócił też uwagę, że według ekspertów do 2050 potencjał mocy zainstalowanej na farmach wiatrowych może wzrosnąć prawie trzykrotnie, osiągając 28 gigawatów i w stanowić nawet 50% produkowanej energii.

Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, zwrócił uwagę na ogromne wyzwania dla polskiej gospodarki, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna. Dla administracji rządowej tym wyzwaniem będzie przygotowanie legislacji i systemu wsparcia.

Planując inwestycje w morskie farmy wiatrowe stawiamy za główny cel, aby z tej wielkiej szansy skorzystało jak najwięcej polskich firm. PGE Polska Grupa Energetyczna będzie organizowała w najbliższym czasie koleje spotkanie z potencjalnymi wykonawcami. Przedstawimy plan i harmonogram naszych postępowań, które będziemy realizowali w ramach inwestycji w morskie farmy wiatrowe. Zachęcam polskich przedsiębiorców, aby startowali w tych przetargach. My jako PGE zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby umożliwić im pozyskanie niezbędnej wiedzy, tak aby polskie firmy mogły złożyć najatrakcyjniejsze oferty – zaznaczył Wojciech Dąbrowski.

Paweł Szczeszek, prezes zarządu Enei zapowiedział, że Grupa Enea jest na drodze transformacji aktywów wytwórczych w kierunku zeroemisyjnym, a swoją przyszłość i rozwój wiąże przede wszystkim z odnawialnymi źródłami energii. Podkreślił ambitne plany w zakresie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, a także prace nad nową Strategią Grupy Enea, która w jeszcze większym stopniu będzie podkreślała rosnące znaczenie OZE dla przyszłości sektora energetycznego.

Wszyscy uczestnicy panelu podkreślili, że przygotowanie dobrego prawodawstwa jest szansą na rozwój sektora offshore.

Inwestycje w offshore – jak polskie firmy mogą wykorzystać szansę zdobycia nowych kompetencji?

Zmiana sposobu produkcji energii na tzw. zieloną stanowi ogromną szansę rozwoju dla polskich przedsiębiorców. Pytania o jej wykorzystanie, ale również o narzędzia, jakie agencje rządowe mają do dyspozycji, aby wspierać rozwój polskich przedsiębiorców, były tematem drugiego panelu podczas Forum 590.

Przemysław Kurczewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju mówił, że to co jest potrzebne polskim przedsiębiorcom, to posiadanie własnych technologii i know-how, które mogłyby zostać wykorzystane do konkurowania z zagranicznymi podmiotami. Podkreślał, że NCBiR uruchamia programy, dające możliwość finansowania badań i rozwoju nowych technologii m.in. w obszarze offshore.

Przedstawiciele firm prywatnych, Łukasz Porzuczek – prezes Grupy GeoFusion oraz Henryk Spierewka – prezes Zarządu Elbud Katowice zwrócili uwagę na to, że polskie firmy potrzebują nie tylko przyjaznego otoczenia prawnego, biznesowego, finansowego, ale przede zabezpieczenia swoich interesów poprzez najważniejsze instytucje rządowe. Bo kompetencje już mają.

Wyścig o zyski z offshore na polskim Bałtyku już się rozpoczął. Czy będziemy potrafili wykorzystać tę szansę dla rozwoju polskiej gospodarki? Czy skorzystają na tym polskie firmy? Na te odpowiedzi będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Źródło: pap-mediaroom.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz