Reklama
bosch-homecomfort

Będzie wsparcie Banku Światowego dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej w Polsce

Polska otrzyma pożyczkę z Banku Światowego w wysokości 250 milionów euro na poprawę jakości powietrza i efektywności energetycznej. Decyzję o udzieleniu finansowania została podjęta w środę przez Radę Dyrektorów Wykonawczych Grupy Banku Światowego, która reprezentuje wszystkich udziałowców instytucji.

Będzie wsparcie Banku Światowego dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej w Polsce [źródło: www.gov.pl]
Będzie wsparcie Banku Światowego dla działań na rzecz poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej w Polsce [źródło: www.gov.pl]

Dzięki wsparciu Banku Światowego będzie możliwy dalszy rozwój programu „Czyste Powietrze”, który oferuje właścicielom domów jednorodzinnych pomoc finansową i różnego rodzaju zachęty w celu wymiany starych, generujących duże zanieczyszczenie kotłów na czystsze oraz bardziej efektywne piece, a także wspiera termomodernizację budynków.

Program ten realizowany jest przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) we współpracy z szesnastoma wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Obecnie jest to największa tego typu inicjatywa na rzecz jakości powietrza i efektywności energetycznej w Europie. Zgodnie z planem ma ona dotrzeć do trzech milionów gospodarstw. Dzięki czemu ma poprawić jakość powietrza, przynosząc wymierne korzyści zdrowotne, środowiskowe i klimatyczne.

Wraz z polskimi instytucjami oraz Komisją Europejską, trzy lata temu pomogliśmy stworzyć podstawy powszechnego, ogólnokrajowego programu na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. Teraz nasza współpraca wchodzi na wyższy poziom poprzez połączenie finansowego i merytorycznego wsparcia, którego celem jest wzmocnienie ‘Czystego Powietrza’. Chcemy w ciągu pięciu lat naszego partnerstwa wspierać dekarbonizację ciepłownictwa, działać na rzecz zwiększania dostępności programu i pomagać mu przyspieszać  – mówi Gallina A. Vincelette, dyrektor Banku Światowego na Unię Europejską.

Środki pożyczkowe w ramach projektu o nazwie „Program dla wyników” Banku Światowego zasilą bezpośrednio budżet państwa, a wypłaty kolejnych transz kredytu będą następować wraz z realizacją konkretnych celów przez „Czyste Powietrze”. Należą do nich takie działaniajak na przykład uruchomienie komponentu dla najuboższych beneficjentów, zwiększenie zaangażowania ze strony banków komercyjnych, czy też osiągnięcie przez program celów w postaci liczby wymienionych kotłów, czy ocieplonych domów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podejmuje na rzecz poprawy jakości powietrza działania programowe, legislacyjne i finansowe. W ciągu ostatnich trzech lat udowodniliśmy, że program ‘Czyste Powietrze’, do którego co miesiąc zgłasza się do kilkudziesięciu tysięcy zainteresowanych osób, jest realną szansą na poprawę jakości powietrza w Polsce. Nie spoczywamy jednak na laurach. Chcemy dalej udoskonalać program i rozszerzać go na kolejne grupy beneficjentów, w tym przede wszystkim na osoby najuboższe. Bank Światowy pozostaje naszym międzynarodowym partnerem na tej drodze – mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Zła jakość powietrza w naszym kraju jest problemem trwającym od wielu lat. Aż 80 procent zanieczyszczeń pochodzi ze spalania złej jakości paliwa w domach jednorodzinnych, na których skupia się nowy „Program dla wyników” Banku Światowego.

Walcząc ze smogiem, dbamy o zdrowie Polaków i o środowisko, jednocześnie przyczyniając się do transformacji energetycznej w Polsce. Od lat ściśle współpracujemy z sektorem pozarządowym, alarmami smogowymi, lokalnymi społecznościami, starając się wypracować jak najlepsze rozwiązania w tej priorytetowej dla nas kwestii. W naszych działaniach korzystamy ze wsparcia międzynarodowych instytucji, takich jak Bank Światowy i Komisja Europejska – mówi Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera do spraw programu „Czyste Powietrze”.

Bank Światowy od lat wspiera państwa w ich działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza. Do wspieranych w tym zakresie krajów należą: Chiny, Indie, Peru, Egipt, Chile i Meksyk.

źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz