Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Klimatyzatory kanałowe do zastosowań domowych

Klimatyzatory kanałowe cieszą się coraz większym uznaniem inwestorów. Wynika to z faktu, że z jednej strony są one tanie w eksploatacji, a z drugiej bez problemu spełniają wymagania osiągnięcia współczynnika EP w budynkach projektowanych.

Klimatyzatory kanałowe do zastosowań domowych
Klimatyzatory kanałowe do zastosowań domowych [Źródło: kulczyccygroup.eu]

Jednostki zwane klimatyzatorami kanałowymi montowane są w obszarze podstropowym. To powoduje, że idealnie komponują się z przestrzenią, w większości nie są widoczne, na plus można również zaliczyć to, że powietrze rozprowadzane jest po całym pomieszczeniu równomiernie. Klimatyzatory świetnie współpracują z termostatami pokojowymi, co jest o tyle istotne, że możemy je zaprogramować dowolnie i ustawić zarówno ogrzewanie, jak i chłodzenie w sposób, jaki najbardziej nam odpowiada.

Wydajność urządzenia w trybie klimatyzacji i grzania jest uzależniona od warunków zewnętrznych – gdy temperatura zewnętrzna jest niska, również i tzw. COP automatycznie maleje. Często stosuje się rozwiązania, które opierają się na tym, że instalację uzupełnia się o np. grzejniki pokojowe zasilane energią elektryczną.

Standardem jest już montowanie klimatyzatorów kanałowych w specjalnych przewodach antybakteryjnych. To powoduje, że w połączeniu z zestawem filtrów umieszczonych w samym urządzeniu są one bezpieczne w zakresie mikroklimatu, komfortu, oczyszczania powietrza z kurzu, alergenów i tym podobnych. Jedynym minusem jest tutaj posiadanie na tyle wolnego miejsca, np. dzięki podwieszanemu sufitowi, że uda się odpowiednio poprowadzić te przewody o średnicy ok. 125 – 160 mm. Oczywiście można dokonać zabudowy gips – karton, czy w inny, estetyczny sposób. W tym wypadku rozprowadzenie ciepłego powietrza wykorzystuje się przy wykorzystaniu nawiewników sufitowych.

Natomiast nie można w żadnym wypadku zabudowywać jednostki kanałowej. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie jej w osobnym pomieszczeniu, np. garaż, czy komórka. Tak skonstruowany system grzewczy, gdzie wiodącą rolę spełnia klimatyzator kanałowy to bardzo dobre rozwiązanie. To typowa pompa ciepła typu powietrze – powietrze. Przy odpowiednim dobraniu, gdy mamy do czynienia ze standardem energooszczędnym warto rozważyć również montaż rekuperacji. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest brak konieczności wykonywania wodnego ogrzewania podłogowego oraz hydraulicznego rozdziału wodnego. Ważną cechą dla użytkownika jest i taka, że w okresie letnim wystarczy odwrócić obieg. Wówczas klimatyzator kanałowy służy nam do schładzania pomieszczeń.

Źródło: kulczyccygroup.eu

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz