Reklama
https://sandersystem.pl/rzeszow/

Powietrzna pompa ciepła – co trzeba wiedzieć, aby dobrze wybrać?

Powietrzne pompy ciepła stają się jednymi z najchętniej wybieranych systemów grzewczych w Polsce. W samym roku 2021 odnotowano wzrost ich sprzedaży w stosunku do roku 2020 aż o 88%, jak wynika z danych dostarczonych przez PORT PC. Nic dziwnego, to bowiem rozwiązanie zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne oraz praktycznie bezobsługowe. Dodatkowym atutem jest fakt, że obejmuje je ulga termomodernizacyjna. Warto jednak pamiętać, że na komfort użytkowania czy efektywność systemu grzewczego wpływa nie tylko sam fakt wyboru pompy ciepła powietrznej, ale też właściwego modelu. Na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Lepsza będzie pompa ciepła powietrzna typu split czy monoblok?

Powietrzna pompa ciepła – co trzeba wiedzieć, aby dobrze wybrać?
Powietrzna pompa ciepła – co trzeba wiedzieć, aby dobrze wybrać?

 

Reklama
oknonet.pl

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Powietrzna pompa ciepła służy do ogrzewania domów oraz wody użytkowej. W tym celu wykorzystuje przede wszystkim energię cieplną z powietrza pobieranego z zewnątrz budynków (tzw. energię aerotermalną), którą generuje promieniowanie słoneczne. Ujmując najprościej, Słońce ogrzewa powietrze, a pompa powietrzna je zasysa do parownika. Cały układ nie wymaga zatem budowania skomplikowanej instalacji ani rozkopywania gruntów. Systemy takie jak powietrzna pompa Immergas są zatem bardzo proste w montażu.

Po zassaniu powietrza następuje oddanie energii cieplnej do czynnika chłodniczego, czyli wody, który zostaje w ten sposób podgrzany i paruje. Trafia do sprężarki, gdzie rośnie jego ciśnienie oraz temperatura, a następnie do skraplacza, czyli wymiennika ciepła. Tam para zostaje skroplona do wody znajdującej się w zasobniku, oddając jej swoją energię cieplną. Następnie płynny czynnik trafia do zaworu rozprężnego, który obniża jego ciśnienie i przekazuje go do wymiennika ciepła. Wówczas staje się wspomnianą wodą znajdującą się w skraplaczu, do której trafia energia cieplna oddana przez powietrze zassane w kolejnym cyklu – i tak w kółko.

Powietrzna pompa ciepła – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Podstawową kwestią podpowiadającą czy pompa powietrzna ogrzeje dom, jest stosunek jej mocy do powierzchni budynku. Należy mieć przy tym na uwadze takie czynniki dodatkowe, jak poziom strat energii cieplnej czy lokalizacja budynku. Ich samodzielne określenie bez posiadania specjalistycznej wiedzy byłoby bardzo trudne. Przy wyborze powietrznej pompy ciepła, warto zatem korzystać z oceny fachowca. Nie sposób bowiem wskazać widełek optymalnej mocy systemu grzewczego na daną powierzchnię budynku, właśnie ze względu na te czynniki dodatkowe.

Godny uwagi jest także współczynnik COP pompy ciepła. Określa on stosunek energii pobranej z prądu do energii pobranej z powietrza – im wyższa wartość COP, tym mniej prądu pompa zużyje do uzyskania ciepła.

Pompa ciepła powietrzna SPLIT czy MONOBLOK?

Kolejną kwestią będzie zdecydowanie, czy lepiej sprawdzi się pompa ciepła powietrzna split, czy monoblok. W przypadku pompy typu monoblok, wszystkie jej elementy znajdują się w jednej obudowie montowanej na zewnątrz budynku. Z kolei pompy typu split składają się z dwóch jednostek: zewnętrznej oraz wewnętrznej. W tym przypadku na zewnątrz budynku znajduje się obudowa zawierająca elementy układu chłodniczego – parownik, elektroniczny zawór rozprężny oraz sprężarka. Natomiast wewnątrz budynku montowana jest jednostka zawierająca części układu hydraulicznego: naczynie przeponowe, wymiennik płytowy oraz pompa cyrkulacyjna.

Instalacje typu monoblok wiążą się z prostym montażem. Co więcej, zgodnie z przepisami ustawy F-Gazowej, takich powietrznych pomp ciepła nie trzeba rejestrować w Centralnym Rejestrze Operatorów oraz przechodzić corocznych kontroli szczelności.

 

Z kolei modele typu split oznaczają mniejszą inwestycję na start – są tańsze od swoich konkurentek. Podczas eksploatacji bardziej ekonomiczne okazują się jednak monobloki, splity wymagają bowiem wspomnianej kontroli szczelności. Pompy split wykazują też niższe straty ciepła, choć te ogólnie nie są wysokie.

 

 

Źródło: immergas.pl

Immergas Polska Sp.z o.o.
ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel. +48 42 649 36 00
e-mail: [email protected]
www: https://www.immergas.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz