
Kto otrzyma dofinansowanie?
Start programu Czyste Powietrze Plus został ogłoszony w sobotę 2 lipca 2022 roku podczas konferencji prasowej, która odbyła się w Radomiu. Jest przeznaczony dla właścicieli domów jednorodzinnych, które ogrzewane są kotłami na paliwo stałe, tzw. kopciuchami.
Program Czyste Powietrze Plus będzie zarządzany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz jego wojewódzkie oddziały.
Czyste Powietrze Plus – gdzie złożyć wniosek
Wniosek do programu Czyste Powietrze Plus składamy tą samą ścieżką, co dotąd do programu Czyste Powietrze. Czyli przez internet, w urzędzie (osobiście lub pocztą) albo w banku. To w praktyce ten sam program, różniący się tylko sposobem na dofinansowanie. Zasady w wersji Plus są takie, że część pieniędzy otrzymamy przed rozpoczęciem inwestycji w wymianę źródeł ciepła.
Program Czyste Powietrze Plus daje szansę na szybkie prefinansowanie do 50 proc. całkowitej kwoty wszystkich prac. To oznacza, że materiały konieczne do rozpoczęcia remontu kupimy już za dotacje. Nie potrzebujemy sięgać po własne oszczędności. Druga część kwoty zostanie przekazana beneficjentowi po zakończeniu wszystkich prac objętych rządowym dofinansowaniem.
Czyste Powietrze Plus – kwota dofinansowania
Została też podwyższona wysokość dofinansowania, która wyniesie nawet 90 proc. kosztu inwestycji. Tym samym kwota wsparcia może wynieść nawet 70 tys. złotych.
Przykład: Pompa ciepła kosztuje 45 tys zł – z dofinansowaniem 90% kosztuje jedynie 4 500 zł. Zapewniamy bezpłatną weryfikację, warunek przystąpienia do programu – dochody na osobę poniżej 900zł (90% dofinansowania) lub 1564zł (60% dofinansowania). Kompleksowa umowa: * pozyskanie dofinansowania * montaż * serwis * czas realizacji 3-5 tygodni – wyjaśnia ekspert Mateusz Lewandowski z Energy Power Group.
Dla kogo Czyste Powietrze Plus – zasady
Jak czytamy na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, zasady nowego programu są tożsame z tymi dla beneficjentów 2 i 3 części programu Czyste Powietrze. Program dostępny jest natomiast wyłącznie dla nowych osób starających się o dofinansowanie. Czyli tych, które wcześniej z Czystego Powietrza nie korzystały.
Aby otrzymać prefinansowanie należy przesłać wniosek o dotację umowy zawartej z wykonawcą, który ma przeprowadzić konkretne prace. Warto zaznaczyć, że każdy beneficjent programu Czyste Powietrze Plus będzie mógł zawrzeć maksymalnie 3 umowy z wykonawcami. Umowy te koniecznie należy dodać do składanego wniosku. Umowy powinny zawierać konto bankowe wykonawcy. Kwota dotacji będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy, z którym osoba biorąca udział w programie podpisze umowę.
Czyste Powietrze Plus – dofinansowanie dla mniej zamożnych
Uruchomienie nowego programu wsparcia do wymiany pieców ma na celu wsparcie osób, które dysponują mniejszymi środkami na wymianę starych kotłów na nowoczesne ogrzewanie.
Wnioski można składać od 15 lipca 2022 roku za pomocą generatora wniosków dostępnego na stronie NFOSiGW. Dokumenty można podpisać elektronicznie bądź wydrukować i złożyć wniosek osobiście lub przesłać pocztą.
Rozpatrywanie wniosków ma potrwać maksymalnie do 14 dni. Po podpisaniu umowy z klientem urząd w ciągu następnych dwóch tygodni przeleje zaliczkę na konto wykonawcy. Po zakończeniu prac, beneficjent będzie musiał złożyć wniosek końcowy zawierający fakturę, protokół odbioru oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego. Wypłacenie drugiej transzy pomocy finansowej nastąpi w terminie około 30 dni od złożenia wniosku.
Celem programu “Czyste Powietrze Plus” jest podobnie, jak u jego poprzednika – Czyste Powietrze, poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych poprzez:
- wymianę przestarzałych pieców grzewczych tzw. kopciuchów, na nowe bardziej ekologiczne źródła ciepła;
- poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych jednorodzinnych.
Program “Czyste Powietrze Plus”, którego celem jest walka ze smogiem, umożliwia uzyskanie środków przed rozpoczęciem proekologicznych inwestycji w gospodarstwach domowych. Dopłatami objęte będą prace termomodernizacyjne budynku oraz wymiana starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe, na nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy, takie jak m.in.
- pompy ciepła (w tym pompy ciepła powietrzne i pompy ciepła gruntowe) do celów ogrzewania lub ogrzewania i c.w.u.;
- kotły gazowe kondensacyjne;
- kotły olejowe kondensacyjne;
- kotły na pellet drzewny;
- kotły zgazowujące drewno;
- ogrzewanie elektryczne.
Kontakt do firmy zajmującej się programem Czyste Powietrze Plus :
Mateusz Lewandowski
725-515-055
www: Energy Power Group
Facebook: Energy-Power-Group
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.