Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Pompy ciepła pod lupą? Uspokajamy – nie będzie żadnych kontroli w domach

Niedawno pojawiła się informacja o planowanych zmianach w programie, co wywołało burzę medialną i lawinę dezinformacji. Pojawiły się artykuły mówiące o kontroli urządzeń, które otrzymały dotacje w ramach programów rządowych. Immergas dementuje te plotki. Kontroli nie będzie!

Pompy ciepła pod lupą? Uspokajamy – nie będzie żadnych kontroli w domach
Pompy ciepła pod lupą? Uspokajamy – nie będzie żadnych kontroli w domach

W związku z narastającymi obawami i dezinformacją w mediach na temat pomp ciepła i programu Czyste Powietrze chcemy uspokoić wszystkich użytkowników pomp ciepła w Polsce. Zapowiadane zmiany w ramach programu Czyste Powietrze nie zakładają masowych kontroli w domach beneficjentów. Zmiany, które będą wprowadzone, będą skupiać się na producentach, a nie na użytkownikach.

Zmiany dotyczą producentów pomp ciepła, nie beneficjentów

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) planuje ograniczyć dotacje tylko do tych pomp ciepła, które są wpisane do listy Zielonych Urządzeń i Materiałów (ZUM) oraz posiadają badania z akredytowanego laboratorium w UE lub EFTA. Zmiany mają na celu ochronę beneficjentów programu przed zakupem urządzeń nieprzystosowanych do naszych warunków klimatycznych, niskiej jakości pomp sprowadzanych np. z Chin.

Instytut Ochrony Środowiska będzie weryfikował raporty z badań laboratoryjnych, ale to dotyczy wyłącznie producentów. Ewelina Steczkowska, rzeczniczka prasowa NFOŚiGW, potwierdza, że nie będą przeprowadzane kontrole pomp ciepła w domach beneficjentów.

Co na temat kontroli mówi UOKIK?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) bada rynek urządzeń OZE, w tym pomp ciepła. Kontrole Inspekcji Handlowej będą skoncentrowane na prawidłowości deklarowanych przez producentów parametrów technicznych. Ponownie podkreślamy, że te działania nie dotyczą kontroli w domach beneficjentów.

Podsumowanie

Rozwój technologii i zaostrzenie regulacji mają na celu zwiększenie efektywności i ekologiczności pomp ciepła, co przekłada się na lepszą jakość powietrza i komfort użytkowników. Reformy są korzystne dla przyszłych beneficjentów programu Czyste Powietrze. Dzięki nim będą mieli pewność, że oferowana pompa ciepła będzie dostosowana do naszych warunków klimatycznych. Pragniemy rozwiać wszelkie obawy i zapewnić, że kontrole nie będą dotyczyły indywidualnych gospodarstw domowych.

Immergas Polska Sp.z o.o.
ul. Dostawcza 3a
93-231 Łódź
tel. +48 42 649 36 00
e-mail: [email protected]
www: https://www.immergas.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz