Reklama
https://h2poland.com.pl/

Pompy ciepła. Ekologia, która się opłaca

Instalacja takiego urządzenia wymaga na początku większego wkładu finansowego, ale to pieniądze, które się zwrócą na przestrzeni kilku lat

Rys 1. Zmiany rynku pomp ciepła w latach 2010-2018 w sztukach [Źródło: PORT PC]

Koszty związane z ogrzewaniem to dla wielu bardzo ważne zagadnienie, szczególnie zimą. Nic dziwnego, bo około 2/3 wydatków związanych z użytkowaniem domu przeznaczane są właśnie na ten cel. Dodatkowo wiąże się to z powracającym problemem emisji szkodliwych substancji przyczyniających się do powstania smogu, przed którym ekolodzy ostrzegają od lat. Jednak współczesne rozwiązania wspierające ekologiczne i energooszczędne budownictwo pozwalają na instalacje urządzeń grzewczych, które mogą nas pozbawić tych problemów.

Reklama
oknonet.pl

Ciepło bez paliw stałych?

Tak, to możliwie! Wystarczy dostęp do prądu i… powietrza. Choć wiele osób może uznać ten fakt za mocno „naciągany”, to jest on niezaprzeczalną prawdą – pompy ciepła nie potrzebują niczego więcej do ogrzania domu. Dzieje się tak, ponieważ urządzenia te nie produkują energii, ale korzystają z jej zasobów dostępnych w naturalnych źródłach jak woda, grunt czy powietrze i w ten sposób ogrzewają wodę w instalacji grzewczej.

Pompy to urządzenia, które zyskują coraz większą popularność, a z roku na rok liczba tych urządzeń w Polsce stale rośnie. Wg danych Polskiej Organizacji Rozwoju  Technologii  Pomp Ciepła rynek znajduje się na ścieżce zrównoważonego i stabilnego wzrostu, należy jednak mieć świadomość, że jest to ciągle początkowa faza rozwoju rynku. Statystki sprzedaży są optymistyczne, polski rynek pomp w ostatnich ośmiu latach każdego roku odnotowywał wzrost (Rys. 1). W 2018 roku sprzedano blisko czterokrotnie więcej sztuk urządzeń niż w roku 2010. Szacowana łączna liczba pracujących pod koniec 2018 roku pomp ciepła w Polsce wynosi ok. 194 tys. urządzeń o łącznej zainstalowanej mocy grzewczej ok. 1,63 GW.

Ekologiczne ale czy ekonomicznie?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że zakup pompy ciepła to niezwykle kosztowny wydatek. Samo urządzenie jest droższe od tradycyjnych kotłów grzewczych, czasem nawet o 30 000 zł! Warto jednak spojrzeć na to zagadnienie z szerszej perspektywy, a mianowicie – czasu eksploatacji. Okazuje się, że w tym wypadku koszty jakie ponosi np. posiadacz kotła gazowego są dwa razy wyższe od eksploatacji pompy ciepła. Wszystko dlatego, że pompy ciepła to urządzenia, które w zależności od temperatury powietrza zewnętrznego oraz temperatur zasilania instalacji potrafią wyprodukować nawet 4,5 razy więcej energii cieplnej w stosunku do pobranej energii elektrycznej. Co ciekawe, wydatki na ogrzewanie w przypadku korzystania z pomp ciepła można dodatkowo obniżyć poprzez połączenie z ogrzewaniem podłogowym, które dystrybuuje ciepło w efektywniejszy sposób, nie wymagając przy tym dużej energii grzewczej.

Potwierdzenia tych informacji z powodzeniem można szukać w wielu akredytowanych punktach dystrybutorów pomp ciepła, gdzie dodatkowo dowiemy się jakie urządzenie będzie najwydajniej pracowało w naszym domu i z jakimi kosztami będziemy musieli liczyć się przez najbliższe lata. Taka konsultacja nie powinna zostawiać wyboru wszystkim poszukującym oszczędnego i ekologicznego urządzenia grzewczego.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://lifestyle.newseria.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz