Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Pompa ciepła Split czy Monoblok

Split to pompa składająca się z jednostki wewnętrznej, która zainstalowana zostaje w budynku i zewnętrznej, montowanej na zewnątrz budynku. Monoblok to pompa ciepła, składająca się wyłącznie z jednej jednostki, która zawiera kompletny układ chłodniczy oraz zainstalowany wewnątrz budynku sterownik.

Pompa ciepła Split czy Monoblok
Pompa ciepła Split czy Monoblok [źródło: www.ansolar.pl]

Słowo „SPLIT” oznacza dzielony. Fachowo ujmiemy to w taki sposób, że w pompie ciepła tego typu układ chłodniczy jest rozdzielony na agregat i hydrobox. Czyli: pompa ciepła składa się z jednostki zewnętrznej (agregatu) i jednostki wewnętrznej (hydroboxa). Jednostka zewnętrzna zawiera parownik, sprężarkę i zawór rozprężny, a w jednostce wewnętrznej znajduję się skraplacz, który jest łącznikiem z instalacją wodną budynku. Podzielenie układu na dwie jednostki wymaga wykonania połączenia między jednostkami – jest to połączenie freonowe. Instalator musi wykonać część układu chłodniczego, aby go zamknąć w jeden obieg. Instalator do montażu pompy split musi posiadać specjalistyczne uprawnienia f -gazy. Pozwala to na montaż i wykonanie połączenia freonowego między jednostkami. Split eliminuje możliwość zamarznięcia połączenia między jednostkami w momencie długotrwałego zaniku dostawy energii elektrycznej.

ZALETY montażu jednostek typu SPLIT:

 • montaż tylko przez wykwalifikowane osoby, z którymi współpracujemy,
 • mniejsze wymiary modułu zewnętrznego w porównaniu z konstrukcją monoblokową,
 • maksymalna elastyczność we wszystkich istotnych kwestiach (rozmieszczenie, wymiary, wydajność),
 • brak zagrożenia zamarzaniem,
 • minimalizacja strat ciepła czynnika roboczego na przesyle pomiędzy jednostkami,
 • minimalistyczna kotłownia w przypadku jednostki zintegrowanej

W pompach ciepła typu MONOBLOK układ chłodniczy znajduje się w całości na zewnątrz, w jednostce zewnętrznej. Jest wykonany w fabryce przez producenta. W jednostce na zewnątrz znajduje się kompletny układ chłodniczy: parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny wraz z czynnikiem roboczym i pompą obiegową. A co jest w kotłowni? Najczęściej mały moduł z elektryką i sterowaniem. Jednostka na zewnątrz jest połączona z budynkiem rurami hydraulicznymi, w których płynie woda. Z racji połączenia wodnego instalator nie musi mieć specjalistycznych uprawnień. Należy natomiast pamiętać o możliwości zamarznięcia wody na zewnątrz, gdyby zabrakło prądu na dłuższy czas. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w celu ochrony przez zamarznięciem jest montaż zaworów antyzamrożeniowych – takie rozwiązanie jest w zupełności wystarczające. Ochronę przez zamarznięciem można również rozwiązać za pomocą podłączenia UPS–a do pompy obiegowej. UPS awaryjne zasilanie bateryjne – uruchomi pompę obiegową w przypadku braku prądu. Będzie ruch wody, więc nie będzie ona miała możliwości zamarznąć. Ostatnim sposobem ochrony przed zamarzaniem może być napełnienie połączenia jednostka– kotłownia roztworem glikolu, czyli płynu odpornego na zamarzanie. Trzeba w takim przypadku pamiętać o utracie 15% sprawności z uwagi na zastosowanie płynu, jakim jest glikol.

ZALETY montażu jednostek typu MONOBLOK:

 • prosty montaż, niewymagane specjalistyczne uprawnienia
 • układ chłodniczy wykonany i zamknięty w fabryce
 • wszystkie ważne elementy znajdują się w jednym urządzeniu
 • „brak” jednostki wewnętrznej – zajmuje mniej miejsca w kotłowni

Podsumowanie SPLIT VS MONOBLOK – Co Lepsze?

Rozważania, co lepsze: pompa typu split czy monoblok, są niekończącą się historią. Jedni wolą monoblok, bo „wszystko jest w jednym urządzeniu”. Drudzy natomiast wybierają splita , bo nie ma możliwości zamarzania połączenia pomiędzy jednostkami. Prawda jest taka, że oba te rozwiązania są równie dobre. A dokładniej mówiąc są to te same urządzenia, które różni tylko konstrukcja. Podstawowym warunkiem, aby użytkownik był zadowolony z pompy ciepła jest jej poprawne działanie, czyli właściwy dobór pompy i poprawny montaż. Te warunki spełnimy, żeby klient był zadowolony zarówno z rozwiązania split jak i z monobloka.

Długie rozważania split vs monoblok można podsumować następująco:

 • są to te same pompy ciepła, różnica polega w konstrukcji
 • oba typy pomp mogą pracować równie efektywnie
 • za pompami ciepła typu split przemawia cena, jednak ich montaż wiąże się z pracami przy układzie chłodniczym i jego regularnymi kontrolami, co niesie za sobą dodatkowe koszty
 • monobloki mają wyższą cenę, lecz ich montaż jest szybszy i łatwiejszy; należy je zabezpieczyć przed ewentualnym uszkodzeniem układu w wyniku zamarznięcia przewodów

OPINIA TECHNIKA ANSOLAR —> SPLIT! MONOBLOK najlepiej dla domów nowych przy zaworach antyzamrożeniowych.

Źródło: ansolar.pl

ANSOLAR Andrzej Nowiczenko
Upalna 1A/44,
15-668 Białystok
tel. 513 339 633
e-mail: [email protected]
www.ansolar.pl
www.facebook.com
www.instagram.com/ansolarbialystok/
www.linkedin.com/in/ansolar-andrzej-nowiczenko

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz