Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Pompy ciepła to niezawodne urządzenia, które stają się coraz bardziej popularne. Każdy, kto chce postawić na takie rozwiązanie, z pewnością zastanawia się, jaki rodzaj pompy ciepła wybrać. Faktem jest, że jedne z najbardziej cenionych są pompy ciepła powietrzne. Sprawdźmy, jak wypadają w porównaniu do gruntowych i jaka opcja jest korzystniejsza. Co wybrać? Czym cechuje się pompa ciepła powietrzna, a czym gruntowa? Jakie zalety mają oba rozwiązania?

Powietrzna pompa ciepła 

Powietrzna pompa ciepła jest urządzeniem, które działa dzięki przekazywaniu energii odbieranej z powietrza do obiegu grzewczego w naszym domu. Pamiętajmy o tym, że w tej sytuacji trzeba podłączyć pompę do układu hydraulicznego i elektrycznego. W efekcie nie tylko grzejemy pomieszczenia, lecz także wodę użytkową. Jakie zalety ma powietrzna pompa ciepła?

Docenić trzeba fakt, że nie ma tutaj konieczności wykonywania prac ziemnych i specjalnej instalacji. Użytkownicy mogą cieszyć się znacznym zmniejszeniem kosztów ogrzewania. Jeśli chodzi o minusy, dotyczą one efektywnością związanej z temperaturą na zewnątrz. W przypadku, gdy występuje niska temperatura, urządzenie musi być wspomagane dodatkowym źródłem ciepła. Inwestycja w taką pompę ciepła kosztuje nas ok. 20-30 tysięcy złotych, przy czym warto mieć na uwadze dofinansowania rządowe. Dzięki nim mamy szansę zadbać o ekologiczne rozwiązania w swoim domu. Warto na bieżąco śledzić propozycje wsparcia finansowego i wybrać to, co najbardziej nam odpowiada. 

Gruntowa pompa ciepła

Przejdźmy teraz do gruntowej pompy ciepła. Urządzenie to wymaga dodatkowych prac ziemnych i instalacji, co wzbudza wiele wątpliwości wśród odbiorców. Można zamontować kolektor gruntowy lub wymiennik ciepła poziomego. Istotne jest to, że pompę ciepła tego typu montujemy wewnątrz budynku. Jakie plusy ma gruntowa pompa ciepła? Czerpie ona energię z gruntu, co sprawia, że nawet w okresie zimowym nie ma mowy o spadku efektywności. Pod ziemią nie ma dużych wahań temperatury, co jest sporym atutem. To ciekawe rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę. Pamiętajmy jednak o tym, że urządzenie kosztuje więcej, niż powietrzna pompa ciepła. Tę różnicę zniwelować mogą na szczęście koszty eksploatacji i brak konieczności wspomagania instalacji dodatkowym źródłem ciepła. 

Co jeszcze jest istotne? Nie bez znaczenia jest to, że w letnim czasie można wykorzystać pompę ciepła do chłodzenia wnętrz. Temperatura gruntu jest niższa niż powietrza, co pozwala sprostać oczekiwaniom użytkowników w upalne dni. A jakie wady ma gruntowa pompa ciepła? Trzeba liczyć się z koniecznością posiadania sporej działki i możliwością przeznaczenia jej części na zainstalowanie wymiennika ciepła. Taki obszar nie powinien być zabudowany i musi posiadać możliwość swobodnego przepływu powietrza. Porównując instalację i stopień skomplikowania, faktem jest, że większe trudności sprawia montaż gruntowej pompy ciepła. 

Jakie rozwiązanie wybrać?

Jaki rodzaj pompy ciepła wybrać? Odpowiedź na to pytanie nurtuje wiele osób. Każda z powyższych propozycji daje nam oszczędności, jednak każda ma też kilka minusów. Wybór pomiędzy pompą ciepła gruntową a powietrzną zawsze jest kwestią indywidualną. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż każdy ma inne oczekiwania i inne możliwości. Powinniśmy dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe i potrzeby. Spore znaczenie ma też wielkość terenu, jaką możemy przeznaczyć na montaż instalacji. 

Mając na uwadze koszty utrzymania, przeważa tutaj gruntowa pompa ciepła. Jednakże minusem jest droższa instalacja i konieczność poświęcenia sporego terenu na działce. Taka pompa ciepła jest efektywna przez cały rok, nawet gdy temperatura jest bardzo niska. Okazuje się, że użytkownicy częściej stawiają na powietrzne urządzenia, które nie wymagają aż tak skomplikowanego montażu. Mogą służyć w wielu miejscach, zapewniając komfort i niezawodność. 

Pompa ciepła gruntowa czy powietrzna?

Wiemy już, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Powietrzna pompa ciepła jest dobrym wyborem dla każdego, kto nie posiada dużej ilości miejsca lub chce zmodernizować posiadany system grzewczy w swoim domu. Plusem jest to, że koszty instalacji i zakupu sprzętu są niższe niż w przypadku gruntowego urządzenia. W dzisiejszych czasach popularniejsza jest pompa powietrzna, gdyż nie każdy dysponuje dużymi działkami, które mógłby przeznaczyć na gruntowe wymienniki. Czy warto przepłacać za gruntową pompę ciepła? Na to pytanie trzeba sobie odpowiedzieć samodzielnie, po przeanalizowaniu najważniejszych atutów urządzenia. 

Warto zauważyć, że w procesie doboru ogromnym wsparciem są specjaliści, którzy na co dzień pracują z pompami ciepła. Poszukując urządzeń doskonałej jakości, warto mieć na uwadze także pomoc doświadczonych osób. Dzięki temu uzyskamy pewność, że wybrana pompa ciepła doskonale spełni nasze oczekiwania i będzie nam służyć przez wiele lat. To ekologiczne urządzenie nie bez powodu staje się coraz bardziej cenione w naszym kraju. Zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe, mają swoich zwolenników.

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY Sp. z o.o.
Radom, ul. Biznesowa 15
+48 611 100 441
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz