.
Reklama
https://kongresmove.pl/pl
.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Pompy ciepła są coraz częściej wybieranymi urządzeniami do ogrzewania naszych domów. Warto w nie zainwestować, ponieważ to ekologiczne i oszczędne rozwiązania, które pozwalają na uzyskanie energii cieplnej z odnawialnych źródeł, takich jak powietrze, woda czy ziemia. Pompę ciepła można wykorzystać do ogrzewania domu, podgrzewania wody użytkowej czy klimatyzacji pomieszczeń. Swoją funkcję jednak będzie spełniała tylko wtedy, kiedy odpowiednio przemyślimy zakup i postawimy na urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Wkład w ochronę środowiska, zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, a także obniżenie kosztów związanych z ogrzewaniem i chłodzeniem. To niektóre z zalet, jakie może przynieść inwestycja w pompę ciepła – zarówno w domu, jak i w małej firmie. Na rynku jest coraz więcej tych urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na któreś z nich, warto porównać ich parametry i funkcje, a także określić swoje potrzeby. Na co zwrócić szczególną uwagę?

Reklama
oknonet.pl

Wydajność grzewcza, czyli prawidłowy dobór mocy pompy ciepła na podstawie zapotrzebowania danego budynku na energię cieplną. Parametr ten określa, ile potrzebujemy energii cieplnej na uzyskanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach przy danej temperaturze powietrza na zewnątrz.

Pompa ciepła to specyficzne urządzenie, którego działanie różni się od działania kotłów węglowych czy gazowych. Dlatego dobór mocy nie może w obu przypadkach być taki sam. Innym słowem – nie należy wymieniać kotła o mocy 30 kW na pompę ciepła o tej samej wydajności. Pompa musi być dobrana idealnie do zapotrzebowania energetycznego budynku. Jeśli z audytu wynika, że aby ogrzać dany dom, potrzebne jest 8 kW energii, należy zainstalować pompę o takich właśnie parametrach. Jeżeli użytkownik zastosuje pompę zbyt dużą, narazi się na tak zwane taktowanie, co oznacza, że urządzenie będzie się często włączało i wyłączało. Jest to energetycznie nieefektywne – mówi Dariusz Król, Heat Pump Sales Manager w Solplanet.

W katalogach producentów pomp ciepła znajdziemy tabele lub wykresy przedstawiające wydajność grzewczą każdego dostępnego modelu.

Współczynnik sprawności COP określający, ile dane urządzenie potrafi dostarczyć energii cieplnej względem pobranej energii elektrycznej przy określonej temperaturze zewnętrznej. Porównując urządzenia różnych producentów o zbliżonych parametrach, trzeba pamiętać, że większy współczynnik COP oznacza lepszą sprawność pompy ciepła.

Czynnik chłodniczy i jego właściwości termodynamiczne, dzięki którym pompa ciepła funkcjonuje. Najczęściej stosowanym czynnikiem jest dziś R32 oraz coraz popularniejszy R290 Propan. Obydwa wypierają z rynku dotychczasowy R410, który ma zbyt dużą wartość współczynnika GWP, czyli potencjału tworzenia efektu cieplarnianego. Ze względu na różne właściwości czynników chłodniczych – jeden potrafi zagrzać wodę do 55 st., a drugi do 75 st. – możemy zróżnicować zastosowanie pomp ciepła. I tak, urządzenie z czynnikiem R32 zwane jest pompą niskotemperaturową i najlepiej sprawdzi się przy instalacji podłogowej, natomiast urządzenie z czynnikiem R290 to pompa ciepła wysokotemperaturowa i dedykowana będzie do instalacji grzejnikowej.

Problemem dla użytkowników pomp ciepła z czynnikiem R410 w ilości 3 kg może być obowiązek rejestracji urządzenia w bazie CRO oraz dokonywanie płatnych, corocznych kontroli szczelności – ostrzega ekspert z Solplanet.

Emisja hałasu generowana przez jednostkę zewnętrzną, która wpływa na komfort użytkowania. Jego wartość wyrażona w decybelach podawana jest na etykiecie energetycznej znajdującej się na obudowie każdej pompy ciepła. Oprócz komfortu użytkownika należy wziąć pod uwagę również aspekty prawne dotyczące dopuszczalnego poziomu generowanego hałasu. Coraz częściej słychać o sprawach sądowych, w których to właśnie hałas pompy ciepła jest kością niezgody pomiędzy sąsiadami.

Etykieta energetyczna, określająca efektywność energetyczną urządzenia, to z pozoru mało istotny szczegół. Jednak niesie nie tylko ważną informację o poziomie energooszczędności, ale też może stać się jednym z decydujących elementów w procesie przyznawania różnych dotacji samorządowych. Często bowiem wymaga się od wnioskodawców wyboru urządzenia o jak najwyższej efektywności energetycznej.

Marka producenta, która determinuje w dużym zakresie jakość produktu, późniejsze serwisowanie czy też dostępność części zamiennych na przestrzeni kolejnych kilkunastu lat. Należy mieć na uwadze, że pompa ciepła jest urządzeniem, które prędzej czy później może się zepsuć i na nic się zdadzą najlepsze parametry, jeśli nie będziemy mieli do kogo się udać w przypadku awarii.

Potwierdzeniem jakości danej marki są między innymi certyfikaty nadane przez niezależne i renomowane instytuty lub organizacje – kontynuuje Dariusz Król. – W Solplanet bardzo dbamy o to, aby nasza marka była weryfikowana przez wiarygodne źródła i samych użytkowników.

Nowoczesny design jest coraz istotniejszy dla potencjalnych nabywców pomp ciepła. Brzydkie, starodawne klocki, szpecące piękne domy to już przeszłość. Coraz więcej producentów oferuje pompy ciepła mające nowoczesne formy, nowe kolory i bardzo ciekawe wzornictwo.

Zakup i wybór pompy ciepła powinien być dobrze przemyślany. Im więcej wysiłku włożymy w cały projekt na etapie przygotowania budynku pod względem termoizolacyjnym, doboru sprawdzonej firmy instalacyjnej czy wyboru samego urządzenia pod nasze potrzeby i warunki, tym bardziej ekonomiczne i przyjemne będzie użytkowanie nowego źródła ciepła.

Solplanet

tel. +48 13 492 61 09
e-mail: [email protected]
www: solplanet.net/pl
facebook: SolplanetPolska

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz