Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Jaka gwarancja producenta?

Pompa ciepła jest grzewczym urządzeniem, które odznacza się ekologią, wydajnością i długą żywotnością. Bezawaryjna praca pompy ciepła może nam służyć bardzo długo, dając wiele możliwości. Możemy ogrzewać dom, wodę użytkową lub chłodzić pomieszczenia latem. Ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Na jaką gwarancję producenta można liczyć?

Ile lat wytrzymuje pompa ciepła? Jaka gwarancja producenta?

Efektywna pompa ciepła

Urządzenie grzewcze tego typu korzysta z odnawialnych źródeł energii, które pochodzą z otoczenia. W tym wypadku energia pobierana jest z wody, powietrza lub gruntu. Trzeba wiedzieć, że sprzęt nie wytwarza samodzielnie ciepła, lecz je transportuje. Praca zależna jest także od energii elektrycznej, przy czym aż 75% energii  pochodzi z naturalnych źródeł. 

Pompy ciepła służą nam przede wszystkim do ogrzewania budynku i wody użytkowej. Niektóre wersje posiadają także funkcje chłodzenia wnętrz, dając nam wygodę w upalne dni. Nie bez znaczenia jest to, że sprzęt odznacza się ekologią. Nie ma mowy o emitowaniu szkodliwych związków do atmosfery. Ponadto najważniejsze atuty pompy ciepła to:

  • Bezpieczeństwo
  • Wygodne użytkowanie
  • Energooszczędność
  • Niskie koszty ogrzewania

Co ciekawe, aktualnie jest to najtańszy w eksploatacji system grzewczy. Trzeba liczyć się ze sporymi kosztami zakupu, na szczęście zwracają się one w ciągu kilku lat. Im dłużej pompa ciepła działa bez zarzutu. tym wyższe oszczędności uzyskujemy. Ile lat możemy cieszyć się działaniem pompy ciepła?

Żywotność pompy ciepła

Jak długo wytrzymuje pompa ciepła? To pytanie z pewnością nurtuje każdego, kto zamierza postawić na takie rozwiązanie. Pamiętajmy o tym, że zastosowana technologia daje pewność wieloletniej i sprawnej pracy urządzenia. Jeśli wybierzemy sprzęt doskonałej jakości i będziemy przeprowadzać coroczne przeglądy, pompa ciepła będzie spełniać swoje zadania długie lata. Producenci najczęściej oferują gwarancję na 25 lat. To oznacza, że korzystamy z bezawaryjnej pracy urządzenie co najmniej przez tyle lat. Co ciekawe, jest to minimalny okres, gdyż niezawodne systemy mogą działać nawet 35-50 lat. 

Co jest istotne? Żywotność pompy ciepła wiąże się z żywotnością sprężarki, przy czym czas jej działania określany jest w godzinach. Najczęściej jest to ok. 100 tysięcy godzin. W ciągu roku pompa ciepła pracuje około 2000-300 godzin, co wskazuje, że okres działania urządzenia oszacować możemy na 33-50 lat. 

Co wpływa na żywotność pompy ciepła?

Nie bez znaczenia jest to, że na wydajność i żywotność pompy ciepła wpływa kilka aspektów. Są to głównie:

  • Odpowiedni montaż urządzenia – nieumiejętny montaż systemu sprawia, że skróceniu ulega czas eksploatacji. 
  • Odpowiedni dobór mocy pompy ciepła – zbyt mała moc wpływa na szybsze zużycie sprężarki, co przekłada się na krótszy czas działania. 
  • Górne źródło ciepła – wpływa na ekonomiczną pracę urządzenia. Instalacja tego typu powinna być odpowietrzona i szczelna. 

Faktem jest, że żywotność pompy ciepła dotyczy także odpowiedniego serwisowania. Regularne przeglądy dają pewność przedłużenia czasu korzystania z pompy ciepła. Następnie zaplanuj usprawnienia. Zacznij od izolacji dachu, bo ciepło zawsze ucieka do góry, ścian oraz podłóg. Później wymień okna oraz drzwi zewnętrzne. W oknach zamontuj nawiewniki mechaniczne a tam, gdzie to konieczne, wentylatory wyciągowe.

Jak zadbać o pompę ciepła?

Bardzo ważne jest to, aby dbać o pompę ciepła przez cały okres użytkowania. Jak już wiemy, jej żywotność wynosi ok. 25-35 lat lub nawet więcej. Jej działanie w dużym stopniu jest zależne od sposobu użytkowania. Jak zadbać o to, aby pompa ciepła działała jak najdłużej? Musimy zwrócić uwagę na regularne serwisowanie i konserwację systemu grzewczego. To wpływa bowiem na bezawaryjne działanie, zachowanie sprawności, przedłużenie żywotności i utrzymanie pompy ciepła w dobrym stanie. Coroczne przeglądy są koniecznością, tak samo jak w przypadku korzystania z innych systemów ogrzewania w swoim domu. 

Powietrzna pompa ciepła wymaga także regularnego czyszczenia urządzeń. Trzeba je wykonywać zarówno samodzielnie, jak i z pomocą serwisantów podczas corocznego przeglądu. Usuwać należy zanieczyszczenia typu pyły, liście i kurz. Mogą one prowadzić do problemów z przepływem powietrza i zwiększenia zużycie energii elektrycznej przez pompę. Wszystko to z kolei wpływa na skrócenie żywotności pompy ciepła. 

Gwarancja na urządzenie

Każdy producent oferuje inny czas gwarancji na pompę ciepła. Co ciekawe, standardowy czas gwarancji to zazwyczaj 2 lata, jednak niekiedy korzystamy z przedłużenia tego okresu (np. 5 lat jak w pompie Rotaberg). Spore znaczenie ma to, że z gwarancji skorzystamy jedynie wtedy, gdy spełnimy określone warunki. Dotyczą one przykładowo właściwego pierwszego uruchomienia pompy ciepła i obowiązkowych przeglądów. Każdy techniczny przegląd musi być wykonywany przez autoryzowany serwis. Kiedy można postawić na wydłużenie gwarancji? Taka opcja jest zazwyczaj dodatkowo płatna. Zdarza się, że w danym miesiącu producenci zapewniają wydłużoną gwarancję w cenie zakupu urządzenia. 

Jak widać, żywotność pompy ciepła powinna zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Producenci wskazują, że taki sprzęt będzie nam służył co najmniej przez 25 kolejnych lat. Odpowiednie serwisowanie i dbałość o system może dodatkowo wydłużyć ten czas. Efektywna pompa ciepła to strzał w dziesiątkę w wielu polskich domach. 

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY
26-600 Radom
ul. Biznesowa 15
+48 611 100 441
[email protected]

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz