Reklama
bosch-homecomfort

Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławiu

Ponad 18 mln zł przeznaczy Tauron na unowocześnienie hydroelektrowni we Wrocławiu. Projekt realizowany przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma zwiększyć produkcję energii i sprawności elektrowni Wrocław II.

Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławia [źródło: www.gov.pl]
Modernizacja elektrowni wodnej we Wrocławia [źródło: www.gov.pl]

Niezakłócone dostawy prądu to podstawa działania gospodarki i codzienności każdego z nas. Hydroenergetyka może istotnie zwiększyć stabilność polskiego systemu elektroenergetycznego w sytuacji, gdy w polskim miksie energetycznym dynamicznie wzrasta, udziału odnawialnych źródeł energii. Dlatego takie inwestycje jak ta wrocławska są dla Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, głównej instytucji finansującej transformację energetyczną, kluczowe – podkreśla wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski.

 

W ostatnich kilku latach udało nam się rozwinąć opartą na OZE energetykę prosumencką, równolegle musimy wspierać inwestycje, które – tak jak wrocławska hydroelektrownia pozwalają stabilizować system elektroenergetyczny i są przyjazne dla środowiska – uzupełnia wiceprezes Michalski.

Zgodnie z założeniami modernizacji prace mają przyczynić się do wzrostu produkcji energii elektrycznej w elektrowni  do ok. 5,5 GWh rocznie.

Prace mają na celu poprawę stanu technicznego infrastruktury, bezpieczeństwa produkcji i obsługi elektrowni. Dodatkowo w ramach projektu przewidziana jest pełna automatyzacja turbozespołów oraz pracy czyszczarki krat. Projekt zostanie zrealizowany do końca kwietnia 2024 r.

Inwestycje w jednostki OZE, także te znajdujące się już w miksie energetycznym Grupy, stanowią jeden z  priorytetów  Zielonego Zwrotu TAURONA. Modernizacja hydroelektrowni Wrocław II doprowadzi do spadku emisji CO2 w bilansie energetycznym o blisko 120 t rocznie – mówi Artur Michałowski, pełniący obowiązki Prezesa Zarządu TAURON Polska Energia.

Zakres prac obejmuje, m.in. modernizację turbozespołów nr 5 i 6, infrastruktury technicznej, jazu klapowego oraz czyszczarki krat. Dodatkowo remont przejdzie też sam zabytkowy budynek elektrowni.

Powstała w 1925 roku jednostka Wrocław II zlokalizowana jest na cyplu Kępy Mieszczańskiej, jednej z wysp na Odrze. Z racji na typ budowli hydrotechnicznych, architekturę oraz wyposażenie maszynowni traktowana jest jako modelowe rozwiązanie techniczno-funkcjonalne zawodowej elektrowni wodnej z tego okresu.

Architektura obiektu, zwanego także Elektrownią Północną jest przykładem stylu „Neues Bauen” lat 20 XX wieku. Charakteryzuje się naturalną ceglaną elewacją, kryjącą żelbetonową konstrukcję. Wewnątrz zainstalowane są dwie turbiny Francisa o osiach pionowych
z generatorami Siemensa z 1924 r.

Ta modernizacja to kolejny przykład dobrej praktyki łączenia tradycji z nowoczesnością. Przy zachowaniu historycznych i architektonicznych walorów obiektu uzyskamy zwiększenie produkcji energii elektrycznej w stosunku do stanu obecnego. Dzięki przeprowadzonym pracom i wprowadzonej automatyzacji poprawimy stan techniczny obiektu i bezpieczeństwo produkcji. Zielony Zwrot Taurona to strategia zrównoważonego rozwoju, która cele biznesowe realizuje z poszanowaniem aspektów przyrodniczych, historycznych i kulturowych – tłumaczy Przemysław Mandelt, prezes zarządu TAURON Ekoenergia.

Tauron eksploatuje 34 elektrownie wodne, z czego 11 to elektrownie zbiornikowe, a 23 przepływowe. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej 8 z 11 obiektów zbiornikowych pełni kluczową rolę w ochronie przeciwpowodziowej regionów, w których się znajdują, tj. na ziemiach województw dolnośląskiego, opolskiego i małopolskiego.

Źródło: www.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz