Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Czy pompa ciepła się opłaca?

Ogrzewanie pompą ciepła wzbudza dużo emocji. Pompa ciepła często wymieniana jest jako jeden z najlepszych systemów ogrzewania. Niezależnie od tego, czy wybierzemy pompę ciepła powietrze-woda, czy powietrze-powietrze, urządzenia te z pewnością mają wiele zalet.

Czy pompa ciepła się opłaca?
Czy pompa ciepła się opłaca?

 

Niskie zużycie energii

Zainstalowanie pompy ciepła w domu pozwala na znaczne oszczędności energii, co będzie miało oczywisty wpływ na rachunki za prąd. Rzeczywiście, urządzenie wykorzystuje energię zawartą w powietrzu zewnętrznym, czyli surowiec, który jest zawsze dostępny i bezpłatny. Czynnikiem, który określa, czy pompa ciepła jest skuteczna i energooszczędna, jest COP, czyli współczynnik wydajności. COP odnosi się do dwóch źródeł energii.

Pierwszym z nich jest dolne źródło, czyli grunt, woda lub powietrze, dzięki którym czynnik chłodniczy w pompie ciepła może być ogrzewany w sposób przyjazny dla środowiska.

Drugim jest górne źródło, czyli instalacja grzewcza, do której czynnik chłodniczy przekazuje ciepło i która dostarcza ciepło do pomieszczenia. Jednostka jest uważana za efektywną, jeśli jej współczynnik COP wynosi od 3 do 4. W praktyce, na przykład pompa ciepła powietrze-woda o współczynniku COP równym 5 oznacza, że odzyskuje ona pięć razy więcej energii na 1 kWh zużytej energii elektrycznej.

Podczas gdy COP (Coefficient of Performance) wskazuje, ile energii elektrycznej zużyje pompa ciepła w określonym momencie, to za pomocą SCOP (Seasonal Performance Factor) możemy obliczyć, ile energii elektrycznej zużyje ona w ciągu całego roku lub sezonu grzewczego. W ten sposób oszacujemy, ile będzie kosztować ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła.

monoblok produkty netsu pompy ciepla

Łatwość użytkowania pompy ciepła

W przeciwieństwie do kotłów na olej lub drewno, pompa ciepła nie wydziela żadnych nieprzyjemnych zapachów podczas pracy, a do tego jest bardzo łatwa w obsłudze. Może również utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu przez długi czas i szybko podnosić temperaturę powietrza. Z kolei w lecie pompa ciepła może pracować w trybie chłodzenia tak samo, jak w trybie ogrzewania, zapewniając jeszcze większy komfort. Zmienia się tylko kierunek procesu: zamiast z powietrza zewnętrznego, ciepło jest pobierane z powietrza w pomieszczeniu. Jest to bardzo praktyczne, ponieważ niewiele domów w Polsce jest wyposażonych w klimatyzację.

Minimalny wpływ na środowisko

Źródłem energii dla pompy ciepła jest energia elektryczna. Źródłem odzyskanej energii zamienianej w ciepło jest powietrze, które jest darmowe, całkowicie odnawialne i naturalne. Zatem, wyłącznym zanieczyszczeniem generowanym przez pompę ciepła jest zanieczyszczenie potrzebne do wytworzenia prądu zasilającego pompę. Każda kilowatogodzina ciepła wytworzona przez pompę ciepła powoduje około czterokrotnie mniejszą emisję dwutlenku węgla niż ta sama kilowatogodzina wytworzona przez kocioł paliwowy.

Innymi słowy, w porównaniu z ogrzewaniem olejowym lub gazowym pompa ciepła powietrze-woda około 75% energii pobiera ze środowiska, natomiast pozostałe 25% pokrywa energia elektryczna. W związku z powyższym, w określonych warunkach elektryczna pompa ciepła jest rozwiązaniem energooszczędnym, zapewniającym niższą emisję CO2 niż ogrzewanie olejem opałowym lub gazem ziemnym.

Co więcej, jeśli połączyć ogrzewanie pompą ciepła z systemem fotowoltaicznym zasilanym w 100% energią odnawialną, ślad węglowy zostanie jeszcze bardziej zminimalizowany. Oznacza to, że pompa ciepła jest jedynym systemem grzewczym, który z czasem może stać się jeszcze bardziej przyjazny dla środowiska.

produkty netsu tapety monoblok

Co należy sprawdzić przed instalacją pompy ciepła?

Jeśli budynek jest słabo izolowany, wydajność pompy spada i przestaje być efektywna ekonomicznie. Warto, jeszcze przed instalacją sprawdzić, czy dom jest odpowiednio ocieplony. Ponadto, aby zmaksymalizować wydajność pompy ciepła, należy ją zainstalować w odpowiednim miejscu, tak aby była możliwie jak najlepiej chroniona przed wiatrem, wodą i śniegiem. Warto również odpowiednio zaizolować rury i usunąć wszelkie przeszkody, które mogłyby blokować przepływ ciepła.

Pompy ciepła mają wiele zalet, które z pewnością zachęcają do jej zainstalowania:

  • Są ekologiczne, ponieważ jest to energia odnawialna.
  • Nie generują dużych obciążeń w rachunkach za prąd lub zmniejszają rachunki za gaz albo ekogroszek.
  • Mają prosty montaż.
  • Mają długą żywotność.
  • Są mało awaryjne.
  • Możliwość dofinansowania.
  • Montaż pompy ciepła zwiększa wartość nieruchomości.

Należy pamiętać, że cena pompy ciepła oprócz jej rodzaju i mocy będzie także uzależniona od powierzchni domu i układu pomieszczeń. Dlatego zawsze należy przeprowadzić indywidualną wycenę dostosowaną do konkretnego domu. Jest to jedyny sposób, aby uzyskać dokładny obraz rentowności inwestycji. Dlatego instalacja pompy powinna zostać powierzona doświadczonej firmie jako generalnemu wykonawcy odpowiedzialnemu za planowanie, montaż i uruchomienie całego systemu.

produkty netsu tapety split

Skontaktuj się z certyfikowanym ekspertem

Aby cieszyć się pompą ciepła o optymalnej wydajności, konieczne jest skontaktowanie się z ekspertem posiadającym odpowiednią wiedzę techniczną. Aby uzyskać wyczerpujące informacje, zalecamy kontakt z firmą NETSU (https://netsu.pl/). Pracownicy tej marki to certyfikowani profesjonaliści, którzy dokonają szczegółowej wyceny i zagwarantują bezpieczny montaż urządzenia. Warto przy tym pamiętać, że można otrzymać wsparcie finansowe, aby skorzystać z tego ekonomicznego i ekologicznego systemu ogrzewania.

Źródło: netsu.pl

NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz