Reklama
https://www.bosch-homecomfort.com

Jaki związek ma efektywność energetyczna z magazynowaniem energii?

Efektywność energetyczna w obecnych czasach, gdy coraz więcej podejmuje się działań na rzecz ochrony klimatu, ma szczególnie ważne znaczenie. Ściśle związane z efektywnością jest magazynowanie tej energii.

Jaki związek ma efektywność energetyczna z magazynowaniem energii? [źródło: www.gov.pl]
Jaki związek ma efektywność energetyczna z magazynowaniem energii? [źródło: www.gov.pl]

Czym jest magazyn energii?

To urządzenie pozwalające wyrównać krzywą obciążenia. Urządzenia, dzięki którym produkuje się energię z odnawialnych źródeł, robią to na zasadzie tzw. pików, czyli magazynują energię w nierówny sposób. Takie urządzenia jak widna czy dźwig, czyli urządzenia odbiorcze także pobierają energie chwilowo, ale o dużym prądzie. Straty energii w sieci zależne są od kwadratu prądu. Jeśli prąd zostanie wyrównany w ciągu doby do jednej wartości, wówczas i straty zostaną znacznie zmniejszone. Dzięki temu nie podgrzewamy atmosfery. W dużym uproszczeniu jeśli redukujemy prąd dwukrotnie, to straty zmniejszamy czterokrotnie.

Dodatkowo obecnie do sieci średnich i niskich napięć podłączonych jest kilka tysięcy MWe. Energia ta nie jest pożytkowana przez odbiorców w całości w momencie jej wytwarzania. Jest transformowana na napięcie wyższe i transferowana w głąb sieci. To powoduje straty energii. Jeśli ją zmagazynujemy i dostarczymy do odbiorców gdy jej potrzebują, unikniemy strat związanych z transformacją i przesyłem. Magazyny potrafią wyrównać krzywą obciążenia – to jest istota magazynowania – podsumowuje Mieczysław Wrocławski – wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

 

Co jeszcze ważne z punktu widzenia wpływu magazynów energii na efektywność energetyczną, to fakt, że produkcja z wielu źródeł, ze względu na warunki pracy w sieci, jest ograniczona. Dzięki magazynom możemy zagospodarować tę energię i lepiej wykorzystać możliwości źródeł odnawialnych – dodała Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.

źródło: psme.org.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz