Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Czy pompa ciepła powietrze-woda jest dobrym rozwiązaniem?

Pompa ciepła powietrze-woda do działania potrzebuje energii elektrycznej, a jej użytkowanie polega na podgrzewaniu wody w instalacji, energią uzyskaną z ciepła z otaczającego powietrza.

Czy pompa ciepła powietrze-woda jest dobrym rozwiązaniem?
Czy pompa ciepła powietrze-woda jest dobrym rozwiązaniem? [Źródło: beretta-poradnik.pl]

W przypadku, gdy występuje umiarkowane zapotrzebowanie na ogrzewanie i chłodzenie domu, pompy ciepła są energooszczędną alternatywą dla kotłów i klimatyzatorów. W sezonie grzewczym pompy przenoszą ciepło odzyskane z chłodnego powietrza, by ogrzać dom. Natomiast latem mogą zastąpić klimatyzację, ponieważ przenoszą ciepło z domu do otoczenia.

Zalety pomp ciepła:

  • łatwość instalacji,
  • cicha praca,
  • niezawodność działania i znikoma konieczność konserwacji,
  • wykorzystują energię odnawialną, ponieważ pompy nie wytwarzają ciepła, a tylko je przenoszą, dzięki czemu nie zużywają naturalnych zasobów energetycznych ziemi. To wpływa nie tylko na niskie koszty eksploatacji, ale i ceny zakupu pomp – dotacje rządowe wspomagają rozwój przyjaznych dla środowiska alternatywnych źródeł ogrzewania.

Co to jest współczynnik COP?

Główną cechą charakteryzującą pompy ciepła jest współczynnik COP, który zależy od samej pompy ciepła oraz od temperatury powietrza do niej dostarczanego. Współczynnik COP określa efektywność pompy, czyli ile dostarczy energii z doprowadzonego powietrza w stosunku do zużytej energii elektrycznej.

Podawany czasem przez producentów współczynnik SPF jest pochodną COP, jednak sposób jego obliczania opiera się o dane statystyczne, więc bezpośrednie porównywanie tego współczynnika bez znajomości sposobu jego wyliczenia przez danego producenta może prowadzić do mylnych wniosków.

Pompa zamiast boilera

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zamiana elektrycznego bojlera do przygotowania ciepłej wody użytkowej na pompę ciepła typu powietrze-woda. W takim przypadku można zastosować, np. model pompy Beretta HP-E 260 ACS, która została zaprojektowana do pracy w temperaturze od -5°C do +32°C, bez konieczności włączania dodatkowych źródeł ciepła, takich jak kocioł węglowy czy gazowy. Jest przystosowana zarówno do pracy z powietrzem pobieranym z wewnątrz, jak i z zewnątrz pomieszczenia, w którym została zainstalowana.

Źródło: beretta-poradnik.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz