Reklama
bosch-homecomfort

Czy grzałka w pompie ciepła pobiera naprawdę dużo mocy? Obalamy mit dużego zużycia energii z Adrianem Ćmielem, specjalistą działu technicznego w firmie Netsu S.A.

Z informacji, jakie dostarczane są przez producentów pomp ciepła, większa część tych urządzeń posiada wbudowaną grzałkę elektryczną. Zacznijmy od wyjaśnienia, do jakich celów używana jest grzałka elektryczna w pompie ciepła.

Czy grzałka w pompie ciepła pobiera naprawdę dużo mocy?
Czy grzałka w pompie ciepła pobiera naprawdę dużo mocy? [Źródło: netsu.pl]

Przede wszystkim, jeśli chodzi o funkcję ogrzewania, należy wyróżnić dwa tryby pracy pompy ciepła: Tryb równoległy – pompa ciepła jest wspomagana pracą grzałki elektrycznej oraz tryb alternatywnego źródła ciepła – poniżej punktu biwalentnego pracy pompy ciepła.

Co to oznacza? Punkt biwalentny to temperatura otoczenia, poniżej której pompa ciepła nie jest w stanie przez krótki czas wygenerować tyle ciepła, ile wynosi zapotrzebowanie budynku. W takiej sytuacji do ogrzania budynku musi zostać zastosowane dodatkowe źródło ciepła – grzałka elektryczna. Dzisiejsze notowania temperatur ujemnych wskazują, że nie są one bardzo niskie, a jeśli już się pojawiają to na krótki okres.

Przy odpowiednim doborze pompy ciepła praca grzałki to naprawdę śladowa ilość w całym sezonie grzewczym, a przy tym usprawnia również pracę układu sprężarki, niwelując przy tym pozostałe koszty jak np. koszt zakupu droższej pompy ciepła o większej mocy tylko po to, aby nie korzystać z grzałki lub zastosowanie większego zbiornika buforowego w celu przechowywania nadmiaru energii dostarczonej przez przewymiarowane urządzenie.

Przy wykorzystywaniu grzałki jako źródło ciepła musimy przestrzegać wytycznych, które mówią, że 95% energii w ciągu roku musi zostać „wyprodukowane” tylko i wyłącznie przez pompę ciepła bez udziału grzałek. Część z nich sprecyzowana jest przez organizację PORTPC. Tym samym praca grzałki w ciągu roku grzewczego nie może przekroczyć 5%. Już na tym etapie rysuję nam się obraz zużycia energii elektrycznej przez całe urządzenie.

Należy zwrócić uwagę, że w przypadku awarii układu czynnikowego, grzałka może posłużyć chwilowo jako awaryjne źródło ciepła.

Kolejne zastosowanie grzałki elektrycznej to proces odszraniania pompy ciepła – proces, w którym automatyka pompy ciepła zapobiega przemrożeniu układu lub po prostu usuwa szron z wymiennika ciepła, aby ten zachowywał swoją dużą powierzchnię przepływu i żeby nie była ona niczym ograniczona.

Podsumowując – przy dobrze dobranych parametrach pompy ciepła, praca grzałki elektrycznej podczas sezonu grzewczego nie jest rzeczą tak straszną, jaką może się wydawać.[czytaj także]

W szczególności, jeśli chodzi o koszty z tym związane, a nawet może przyczynić się do oszczędności już podczas etapu projektowania czy kupna urządzenia. Warto pamiętać także o tym, że układ grzewczy i sprężarka wspomagana pracą grzałki elektrycznej jest w stanie pracować płynniej, bardziej wydajnie, nie narażając klientów na dodatkowe koszty.

Czy grzałka w pompie ciepła jest potrzebna? Na pewno się przydaje – jak widać, jest to rozwiązanie, którego nie należy się bać, za to może przynieść zdecydowanie korzyści w trakcie eksploatacji pompy ciepła.

Źródło: netsu.pl

NETSU S.A.
ul. Kopernika 6/2
40-064 Katowice
tel.32 438 79 15
Biuro e-mail: [email protected]
Sprzedaż detaliczna e-mail: [email protected]
www.netsu.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz