Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

3 mln sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku!

Europejski rynek pomp ciepła pobił rekord w 2022 r. według wczesnych danych z 16 europejskich rynków, w ubiegłym roku sprzedano około 3 mln jednostek. Dane za rok 2022 zebrane przez Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła wskazują na wzrost o prawie 38%. Łączna liczba podłączonych grzewczych pomp ciepła oraz pomp ciepła do ciepłej wody w Europie wynosi obecnie około 20 milionów. Zapewniają ogrzewanie około 16% budynków mieszkalnych i komercyjnych w Europie.

3 mln sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku!
3 mln sprzedanych pomp ciepła w 2022 roku!

Liczba pomp ciepła sprzedanych w 2022 r. zastąpi około 4 miliardy metrów sześciennych (bcm) gazu ziemnego , unikając około 8 milionów ton (Mt) emisji CO2. jak prognozuje EHPA wzrost prawdopodobnie będzie kontynuowany, biorąc pod uwagę potrzebę dekarbonizacji w świetle kryzysu klimatycznego i odejścia od paliw kopalnych, jak określono w planie REPowerEU. Pilną potrzebę działania potwierdza wsparcie rządowe dla transformacji energetycznej w ciepłownictwie w całej Europie.

Pod względem wzrostu sprzedaży pomp ciepła do ogrzewania w porównaniu z 2021 r. Polska prowadzi z dość dużą marżą z nieco ponad +100% w stosunku do sprzedaży w 2021 r.

Następne w kolejności są Czechy (99%) , Holandia (+80%), Belgia (+66% ), Szwecja (+60%), Austria (+59%), Niemcy (+53%) i Finlandia (+52%).

Druga grupa krajów wykazuje silny wzrost między 20 a 40%: Wielka Brytania (40%, ale na podstawie szacunków, a nie oficjalnych danych); Włochy (+37%), Norwegia (+25%), Hiszpania (+21%), Szwajcaria (+22%) oraz Dania i Francja (+20%).

image 2
Pompy ciepła sprzedane na 1000 gospodarstw domowych w 2022 r. w poszczególnych krajach (liczba gospodarstw domowych na podstawie danych z 2021 r.)

Rok 2022 był fenomenalnym rokiem. Spektakularny wzrost pomp ciepła jest świadectwem innowacyjnego i zrównoważonego sektora, który robi wszystko, aby zwiększyć wydajność i odpowiednio tworzyć miejsca pracy, pomagając w działaniach na rzecz klimatu i stabilizując rachunki za energię. Jednak wciąż wiele osób w Europie nie posiada jeszcze pompy ciepła z różnych powodów, począwszy od sektora działającego na pełnych obrotach, przez koszty początkowe, po brak jasnych informacji. Ściśle współpracujemy z koalicją organizacji i Komisją Europejską w celu stworzenia unijnego planu pompy ciepła, który rozwiązuje te krytyczne punkty – powiedział Thomas Nowak, sekretarz generalny Europejskiego Stowarzyszenia Pomp Ciepła.

Wielkość sprzedaży w 2022 r. została zrealizowana w bardzo wymagających warunkach rynkowych, w których interesariusze w całym łańcuchu wartości pracowali nad wydajnością i łańcuchami dostaw wymienników ciepła, wentylatorów, sprężarek i półprzewodników rozciągniętych do granic możliwości. Na poziomie użytkownika końcowego należy zająć się lukami informacyjnymi oraz kwestiami kosztów początkowych i kosztów operacyjnych, aby zapewnić ciągły popyt w przyszłości. Zainteresowane strony z branży produkcyjnej i stowarzyszenia branżowe współpracują z ośrodkami analitycznymi, organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami, aby wprowadzić wkład w nadchodzący plan Komisji Europejskiej dotyczący pomp ciepła , aby zapewnić uwzględnienie tych kwestii.

Źródło: ehpa.org

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz