Reklama
https://homecomfort.com.pl/

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”

22 listopada 2021 r. w Warszawie odbyła się konferencja zorganizowana przez Bank Ochrony Środowiska, głównym tematem rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy były szanse związane z transformacją energetyczną.

O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat”
O transformacji energetycznej na konferencji „Idea-Biznes-Klimat” [Źródło: gov.pl]

Minister Anna Moskwa, podkreśliła, że jesteśmy obecnie świadkami nowego, przełomowego etapu rozwoju polskiej energetyki.

W perspektywie najbliższych 30 lat polityka klimatyczno-energetyczna będzie jednym z najważniejszych obszarów działalności kraju – powiedziała.

Wskazała także, że trzeba pamiętać o szansach dla polskiej gospodarki i przedsiębiorców, jakie daje transformacja sektora energetycznego.

Dążenie do neutralności klimatycznej jest szansą na zbudowanie silnej i nowoczesnej gospodarki. Wyzwania, przed którymi obecnie stoimy, kryją w sobie ogromny potencjał do wykorzystania przez polskich przedsiębiorców – zaznaczyła.

Jak zauważyła minister Moskwa, aby spełnić globalne cele klimatyczne, potrzebne są także innowacje.

W Polsce istnieje znaczący potencjał naukowo-badawczy w dziedzinie technologii wodorowych. Mamy specjalistów w zakresie wszystkich zagadnień dotyczących konstrukcji ogniw paliwowych i elektrolizerów. Polskie zakłady chemiczne posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie produkcji, dystrybucji, magazynowania oraz zużycia wodoru. Tworzy to wiele możliwości dla biznesu, także dla polskich firm, np. w sektorze transportu publicznego, gdzie jesteśmy głównym producentem autobusów elektrycznych czy baterii litowo-jonowych w Europie – wytłumaczyła.

Szefowa resortu klimatu i środowiska podkreśliła też konieczność wsparcia grup badawczych aktywnie działających w tematyce odnawialnych źródeł energii i transformacji klimatyczno-energetycznej.

To co może być wyzwaniem w transformacji klimatyczno-energetycznej to wymiar edukacji. Niezwykle ważne jest budowanie programów naukowych i współpracy z sektorem biznesowym – dodała.

Minister Anna Moskwa zwróciła również uwagę, że neutralność klimatyczną można przełożyć na język biznesu, a transformacja może być kołem zamachowym polskiej gospodarki w perspektywie 2050 roku.

Wszystkim nam zależy na poprawie jakości życia, na środowisku, klimacie czy transformacji energetycznej. To są kwestie istotne zarówno dla nas, jak i przyszłych pokoleń – podsumowała.

Źródło: gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz