Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Wyłączenie instalacji w 20 sekund? Sungrow z wyróżnieniem w zakresie bezpieczeństwa!

Kwestie bezpieczeństwa instalacji fotowoltaicznej powinny być priorytetem zarówno dla inwestora, jak i dla producentów. Sungrow, jeden z liderów branży fotowoltaicznej, stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu. Nic więc dziwnego, że to właśnie ta firma stworzyła innowacyjną technologię błyskawicznego wyłączania instalacji PV w sytuacjach zagrożenia. Niedawno Sungrow zdobył nagrodę Safety and Security Award za wprowadzenie na rynek funkcji szybkiego wyłączania optymalizatora mocy.

Wyłączenie instalacji w 20 sekund? Sungrow z wyróżnieniem w zakresie bezpieczeństwa!
Wyłączenie instalacji w 20 sekund? Sungrow z wyróżnieniem w zakresie bezpieczeństwa!

27 lipca odbył się Kongres Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2023, który miał miejsce na Stadionie PGE Narodowy. Jest to jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń branży ochrony przeciwpożarowej i security w Polsce. Podczas Kongresu można było zapoznać się z najnowszymi technologiami i rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa pożarowego. Kwestie poruszane podczas wydarzenia są niezwykle ważne również w przypadku bezpieczeństwa użytkowania instalacji fotowoltaicznych. Pionierem branży w zakresie bezpieczeństwa instalacji PV jest niewątpliwie firma Sungrow. Może ona poszczycić się innowacyjnym rozwiązaniem, jakim jest technologia “rapid shutdown”, czyli błyskawicznego obniżania napięcia po stronie DC, która została wyróżniona podczas wspomnianego Kongresu.

Błyskawiczne działanie zabezpieczeń

Mimo, że pożary systemów fotowoltaicznych są niezwykle rzadkie, to temat bezpieczeństwa instalacji nie może być zaniedbywany. Najczęstszą przyczyną tego typu awarii jest wystąpienie tzw. łuku elektrycznego w obwodach DC. Optymalizatory mocy Sungrow wyposażone zostały w funkcję “rapid shutdown”. W przypadku wystąpienia pożaru umożliwia ona redukcję napięcia do bezpiecznego poziomu 1 V na module w zaledwie 20 sekund. Optymalizatory mocy od firmy Sungrow mogą działać dla łańcuchów fotowoltaicznych, które składają z aż 30 modułów. Tak więc przy wystąpieniu sytuacji niebezpiecznej napięcie paneli spadnie do maksymalnie 30 V. Dzięki redukcji napięcia możliwe jest przeprowadzenie akcji gaśniczej. W systemach pozbawionych tej funkcji jest to utrudnione, ponieważ zabronione jest gaszenie urządzeń elektrycznych, które znajdują się pod napięciem. Podczas akcji gaśniczej podstawowym zadaniem strażaków jest odłączenie instalacji fotowoltaicznej. Ogranicza to ryzyko porażenia prądem. Rozwiązanie zaprezentowane przez Sungrow znacznie ułatwia przeprowadzenie całej akcji w bezpieczny sposób.

Optymalizator mocy jest również wyposażony w inne, ciekawe funkcje. Przykładowo, jeśli system wykryje powstanie łuku elektrycznego, optymalizator mocy ma możliwość automatycznego wyłączenia całej instalacji w ciągu 20 sekund. Funkcja “rapid shutdown” jest również wykorzystywana przy aktywnym wyłączaniu instalacji przez użytkownika. Co prawda nie występuje wtedy zagrożenie, jednak wykorzystanie tej możliwości czyni cały proces znacznie łatwiejszym i bezpieczniejszym. Optymalizator mocy od firmy Sungrow to również gwarant wysokiej jakości. Zastosowanie tego urządzenia pozwala na zwiększenie wytwarzania energii z instalacji nawet o 30% oraz ograniczenie strat już na poziomie pojedynczego modułu. Firma stworzyła również urządzenie, które jest niezwykle łatwe w montażu. Instalacja optymalizatora mocy Sungrow to kwestia jedynie 30 sekund! Jest to możliwe dzięki zastosowaniu technologii typu plug & play.

Sungrow od zawsze stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu, przez co od lat jest liderem w tej kwestii. Nie umknęło to uwadze organizatorów Kongresu Pożarnictwa FIRE SECURITY EXPO 2023. Postanowili oni nagrodzić innowacyjne rozwiązanie “rapid shutdown”, które pozwala na wyłączenie instalacji PV w zaledwie 20 sekund. Jest to zdecydowanie krok w stronę zwiększenia bezpieczeństwa użytkowania instalacji, który może z kolei wpłynąć na jeszcze większe upowszechnienie się fotowoltaiki na świecie.

Źródło: pl.sungrowpower.com

Sungrow
Senatorska 2,
00-075 Warszawa
tel. +48 221530484
pl.sungrowpower.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz