.
Reklama
https://powermeetings.eu/
.

Pompa ciepła bez fotowoltaiki – czy warto?

Zarówno pompy ciepła, jak i panele fotowoltaiczne cieszą się dużą popularnością już od ładnych kilku lat, Często zastanawiamy się nad tym, czy warto postawić na pompę ciepła bez fotowoltaiki. Faktem jest, że połączenie tych dwóch systemów daje nam znacznie więcej korzyści, które są doceniane przez użytkowników. Jednak nie zawsze możemy sobie pozwolić na zakup pompy ciepła i fotowoltaiki, przez co w naszej głowie rodzą się liczne wątpliwości. Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy takie rozwiązanie jest korzystne? O czym powinniśmy wiedzieć?

Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy warto?
Pompa ciepła bez fotowoltaiki - czy warto? [źródło: www.hydro-energy.pl]

Pompy ciepła

Reklama
oknonet.pl

Na samym początku warto dowiedzieć się, czym jest pompa ciepła i jak działa. Jest to nowoczesne urządzenie grzewcze, które korzysta z energii zgromadzonej w środowisku naturalnym. Może to być energia pochodząca z wody, powietrza lub z gruntu, przy czym najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła. Zasada działania bazuje na wymianie cieplnej, która przebiega z ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze.

Pompa ciepła ma za zadanie odzyskiwać ciepło z wybranego źródła, a system grzewczy je rozprowadza i przechowuje. To sprawne urządzenie wielofunkcyjne, które służy nie tylko do ogrzewania domu, lecz także do chłodzenia pomieszczeń w trakcie upału i podgrzewania wody użytkowej. Pamiętajmy o tym, że system grzewczy może stanowić wsparcie dla już istniejącego urządzenia grzewczego lub działać samodzielnie. Do prawidłowego działania niezbędna jest energia elektryczna, która może pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Czy pompa ciepła bez fotowoltaiki jest opłacalna?

Warto zauważyć, że moc pochodząca z instalacji elektrycznej, potrzebna do działania systemu grzewczego, jest tutaj niewielka. Nawet wtedy, gdy urządzenie grzewcze nie jest zasilane prądem z fotowoltaiki, koszty eksploatacji systemu są niższe niż np. korzystanie z gazu. Eksperci wskazują, że pompa ciepła pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewania nawet o połowę, co dotyczy także ciągle rosnących cen paliw. Inwestycja w pompę ciepła zazwyczaj zwraca się w ciągu kilku kolejnych lat, w zależności od wybranej instalacji, zastosowanych materiałów i rodzaju pompy ciepła.

Niezawodne pompy ciepła są opłacalne także wtedy, gdy nie korzystamy z paneli fotowoltaicznych. Nie zapominajmy o tym, że wydatki ponoszone na inwestycję możemy obniżyć dzięki dofinansowaniom oferowanym przez rząd. Udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy pompa ciepła bez fotowoltaiki jest opłacalna, nie jest trudne – oczywiście, że jest to opłacalne rozwiązanie. Jednakże nie należy pomijać faktu, że połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką pozwala jeszcze bardziej zmniejszyć koszty ogrzewania.

Sprawny i wydajny system

Pompy ciepła są urządzeniami bezobsługowymi, bezpiecznymi i niezawodnymi. Pozwalają nam korzystać z odnawialnych źródeł energii i zapomnieć o konieczności zakupu oraz składowania materiałów do opału. W procesie wytwarzania energii nie jest wykorzystywane spalanie, dlatego nie ma mowy o zanieczyszczaniu środowiska naturalnego. Wszystko to sprawia, że pompa ciepła jest ekologicznym wyborem, docenianym przez tysiące osób w całym kraju. Inwestycja może zwrócić się jeszcze szybciej w sytuacji, gdy skorzystamy z dofinansowania. Nic dziwnego, że pompy ciepła są tak popularne w wielu domach!

Zalety pompy ciepła z fotowoltaiką

Jeśli mamy taką możliwość, warto rozważyć zakup pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych. Obecnie to połączenie jest uznawane za najoszczędniejszy sposób uzyskiwania ciepłej wody i ogrzewania domu. Co ciekawe, w ciągu roku dzięki temu może zaoszczędzić na ogrzewaniu nawet do 10 tysięcy złotych. Poza tym możemy uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii, które stają się coraz droższe.

Pompa ciepła z fotowoltaiką ma wiele zalet, które poznać trzeba jeszcze przed wyborem ostatecznego rozwiązania. Hydro Energy uzyskuje możliwość ograniczenia wydatków związanych z generowaniem energii, jak też utrzymania pożądanej temperatury w swoim domu. Co ciekawe, dzięki tej inwestycji można oszacować czas jej zwrotu, a rachunki za prąd i ogrzewanie stają się przewidywalne w znacznie większym stopniu. Instalacja pompy ciepła z panelami słonecznymi to inwestycja opłacalna z wysoką stopą zwrotu, jednak na początku trzeba ponieść spore nakłady finansowe. Na szczęście w wielu przypadkach skorzystamy ze wsparcia z różnych programów, które są na bieżąco aktualizowane.

Podsumowując, warto podkreślić, że połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną daje wiele korzyści. Niestety nie zawsze jest to możliwe, dlatego rozważyć można także montaż samej pompy ciepła. To ekologiczne urządzenie, które jest praktycznie bezobsługowe i generuje ogromne oszczędności w skali roku. Wydajny i sprawny system będzie nam służyć przez długi czas, doskonale spełniając oczekiwania domowników. Z pewnością warto przeanalizować użytkowanie pompy ciepła i fotowoltaiki, przy czym te systemy mogą też działać niezależnie od siebie, a wybór to kwestia indywidualna.

Źródło: hydro-energy.pl

HYDRO ENERGY Sp. z o.o.
Biznesowa 15,
26-600 Radom
tel. +48 611 100 441
e-mail: [email protected]
www.hydro-energy.pl
https://www.facebook.com/HydroNRGpl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz