Reklama
https://h2poland.com.pl/

Tylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii – raport Oferteo.pl

Serwis Oferteo.pl przeprowadził badanie o sposobach, w jakie Polacy wykorzystują nadwyżki prądu wytworzonego za pośrednictwem instalacji fotowoltaicznych. Wyniki pokazują, że kluczowe dla rozwoju OZE magazyny energii nie cieszą się jeszcze w naszym kraju znaczącą popularnością. W Polsce tylko 15% posiadaczy instalacji FV korzysta z rozwiązań do magazynowania nadwyżek produkowanej energii, z których większość wykorzystywana jest na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.

Tylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii – raport Oferteo.pl
Tylko 15% właścicieli instalacji fotowoltaicznej posiada przydomowy magazyn energii – raport Oferteo.pl
  • mu net billing i programu Mój Prąd 5.0,
  • wykorzystywania rozwiązań do magazynowania energii,
  • sposobów wykorzystania nadwyżek energii w Polsce.

Co zrobić z nadwyżką?

Reklama
oknonet.pl

Właściciele instalacji fotowoltaicznych mogą skierować nadwyżkę wytworzonego prądu do magazynu energii, wykorzystać ją do zaspokojenia bieżących potrzeb lub sprzedać go do sieci w ramach systemu net billing. Dzięki niemu można otrzymać wynagrodzenie od zakładu energetycznego za przekazany do sieci prąd. Im więcej nadmiarowej energii zostanie wytworzone w instalacji fotowoltaicznej, tym więcej można na niej zarobić.

Badanie przeprowadzone przez serwis Oferteo.pl pokazuje, że 15% posiadaczy instalacji fotowoltaicznej przechowuje nadwyżki prądu w przydomowym magazynie energii. Zachętą do stosowania takiego rozwiązania może być wsparcie w ramach programu Mój Prąd 5.0, który umożliwia uzyskanie dofinansowania do zakupu magazynu energii sięgające 16 tys. zł.

Z nadwyżek głównie zasilamy i ogrzewamy

Połowa spośród badanych dysponujących magazynem energii wykorzystuje nadwyżki wyprodukowanego prądu do zasilania domowych urządzeń. Drugim najpopularniejszym wśród respondentów sposobem zużycia nadmiaru energii jest podgrzewanie wody (40%).

Z kolei co czwarty właściciel magazynu energii pożytkuje nadwyżki do zasilania pomp ciepła. Za pośrednictwem nadwyżek energii respondenci zasilają klimatyzację (18%), ogrzewają swój dom lub mieszkanie (15%), a także ładują samochody elektryczne (15%).

Wykres nadwyzki energii 002

Źródło: oferteo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz