Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Jak utrzymać sprawność paneli fotowoltaicznych?

Stawiane wymagania ekologiczne dotyczące sposobu pozyskiwania energii i ciepła wpływają na rozwój i coraz większą popularność stosowania rozwiązań typu pompa ciepła i fotowoltaika. Sukces programu „Mój Prąd” pokazuje skalę zainteresowania Polaków produkcją prądu na własny użytek.

Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna
Inwestycja w fotowoltaikę coraz bardziej opłacalna [Źródło: elve.pl]

Wytwarzanie własnej energii elektrycznej niesie za sobą korzyści w postaci niezależności, a także wpływu na wysokość rachunków za prąd. Wydajność instalacji przewidziana jest na około 25 lat, jednak jest to uzależnione od utrzymania sprawności paneli fotowoltaicznych na odpowiednim poziomie.

Czym jest sprawność paneli fotowoltaicznych?

Zdolność przetwarzania w prąd energii słonecznej nazywamy sprawnością paneli fotowoltaicznych – ma ona wpływ na wydajność całej instalacji. Należy mieć również na uwadze, iż od wydajności paneli zależy, jaką powierzchnię zajmować będzie cała inwestycja. Im wyższa sprawność modułów, tym mniej miejsca trzeba przeznaczyć na instalację fotowoltaiczną.

Jakie czynniki wpływają na wydajność paneli fotowoltaicznych?

»Materiały użyte do produkcji paneli to jeden z kluczowych elementów wpływających na wydajność instalacji. Na rynku możemy znaleźć kilka modeli, które w zależności od producenta, różnią się ceną i użytym do produkcji materiałem. Największą sprawność, na poziomie 15 – 19%, wykazują się panele monokrystaliczne. Z kolei najniższą, bo między 6 a 10% te wykonane z krzemu amorficznego. Na sprawność paneli przekłada się także powłoka antyrefleksyjna, która je pokrywa.

»Warunki atmosferyczne. Wielu inwestorów w Polsce waha się z podjęciem decyzji o instalacji fotowoltaicznej ze względu na panujące warunki klimatyczne. O ile wiosną i latem można liczyć na słoneczne dni, to w zimie i jesienią niebo często zasnute jest gęstymi chmurami. W warunkach, kiedy intensywność promieniowania słonecznego jest mniejsza, możemy liczyć na zapasy energii nagromadzone podczas pogodnych dni. Zimą i jesienią warto również regularnie usuwać zanieczyszczenia w postaci nagromadzonych liści i śniegu, aby jak największa powierzchnia miała bezpośredni dostęp do światła. Ponadto trzeba pamiętać, że wysoka temperatura panująca w lecie może niekorzystnie wpływać na działanie modułów fotowoltaicznych.

»Montaż. Wysoka sprawność paneli fotowoltaicznych zależy także od sposobu i miejsca, w którym je zainstalowano. Niezależnie jednak, czy panele zamontowano na dachu, czy na gruncie, bardzo ważną rolę odgrywa strona świata, w którą są one skierowane, największą bowiem efektywność mają te ustawione na południe.

Także kąt nachylenia modułu przyczynia się do utrzymania sprawności ogniw fotowoltaicznych. Najlepszą wydajność osiągają, kiedy umieścimy je skierowane na południe pod kątem, który wynosi między 30 a 40 stopni. Przy takim ustawieniu panele w pełni wykorzystują potencjał promieniowania słonecznego.

W przypadku, gdy panele fotowoltaiczne ustawione są na południowy zachód lub wschód, kąt nachylenia powinien wynosić od 25 do 55 stopni. Montując je w ten sposób, możemy mieć pewność, że poniesiony koszt zwróci się w możliwie najkrótszym czasie.

Co więcej, moduły fotowoltaiczne powinny być ustawione tak, aby powietrze mogło swobodnie między nimi przepływać, dlatego iż, zbyt bliskie ich położenie wobec siebie, może powodować przegrzanie, w efekcie doprowadzając do uszkodzenia ogniw.

»Monitoring i konserwacja instalacji. Instalacja fotowoltaiczna może ulec różnym uszkodzeniom, a każde pęknięcie może negatywnie wpłynąć na działanie i sprawność paneli fotowoltaicznych. Aby nie dopuścić do obniżenia sprawności działania instalacji, która tym samym będzie produkować mniej prądu, należy ją regularnie monitorować.

Źródło: oferro.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz