Reklama
https://h2poland.com.pl/

Generatory chloru i lampy UV sposobem na walkę z legionellą. Specjaliści radzą, jak wygrać z bakterią

Legionella może rozwijać się w klimatyzacji, w sieciach wodociągowych, systemach wentylacyjnych, miejskich sieciach natryskowych, fontannach czy nawet w przydomowym jaccuzi i w wieżach chłodniczych. Wolne od niej są jednak np. miejskie baseny. Wszystko przez stosowane w ich systemach oczyszczania lampy UV oraz rozpuszczony w wodzie chlor – rozwiązania, które mogą uchronić od legionelli i innego rodzaju groźnych bakterii również użytkowników sieci wodociągowych czy własnych studni.

Generatory chloru i lampy UV sposobem na walkę z legionellą. Specjaliści radzą, jak wygrać z bakterią
Generatory chloru i lampy UV sposobem na walkę z legionellą. Specjaliści radzą, jak wygrać z bakterią

O przypadkach legionellozy, czyli zakaźnej choroby dróg oddechowych wywołanej przez pałeczki Legionella pneumophila słyszymy od kilku dni. Jak donosi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, choroba pochłonęła już 16 ofiar. Dochodzenie epidemiologiczne, mające za zadanie wskazać źródło zakażenia trwa, a zewsząd słyszy się o następnych przypadkach zachorowań w różnych województwach.

Reklama
oknonet.pl

Sytuacja, z jaką się mierzymy, jasno pokazuje, jak zróżnicowane konsekwencje może mieć ocieplenie klimatu i w jaki sposób może ono stać się zagrożeniem. Legionella najlepiej czuje się bowiem w ciepłej wodzie i dezynfekcja sieci wodociągowej to jedno z działań, jakie podjęto w Rzeszowie czy Płocku prewencyjnie. Podmioty takie jak wodociągi i oczyszczalnie z całego kraju zaczęły poszukiwać technologii, które zabezpieczą wodę przed namnażaniem się tej śmiercionośnej bakterii. Jak wskazują eksperci, w portfolio dostępnych rozwiązań znajdują się lampy UV i generatory dwutlenku chloru.

Legionella żyje głównie w biofilmie, dlatego do jej rozwoju potrzebne są szczególne warunki, takie jak zastoje ciepłej wody (ponieważ optymalna temperatura do namnażania to 25-45 C), ślepe odcinki rur, zbiorniki z ciepłą wodą, stan oraz wiek instalacji, osady na ścianach rur i na dnach zbiorników czy okresowa eksploatacja instalacji. Najpopularniejszym sposobem na walkę z legionellą występującą w wodzie jest proces chlorowania z użyciem generatorów dwutlenku chloru. To właśnie ten gaz wykorzystuje się prewencyjnie w celu przeciwdziałania namnażaniu się bakterii, gdyż skutecznie eliminuje biofilm tworzący się na ścianach przewodów. Tego typu instalacje często można spotkać w budynkach zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, jak np. w hotelach, szpitalach czy domach pomocy. Dwutlenek chloru w odpowiedniej dawce dozuje się do rurociągu na wejściu do obiektu. Redukuje on biofilm na ścianach rur, w którym to z kolei namnaża się legionella, a razem z nią inne bakterie, wirusy i pierwotniaki – mówi Anita Wypchlo-Zsirai, Regional Sales Manager w Evoqua Water Technologies GmbH, Xylem.

Okresowe przegrzewanie instalacji nie zawsze zdaje egzamin. Legionella przenosi się drogą powietrzną w kropelkach wody. Do zakażenia może dojść w momencie, gdy dostanie się do płuc. To aerozol stworzony z wody z legionellą jest tak naprawdę groźny, więc co za tym idzie, znaczącym źródłem jej rozprzestrzeniania są prysznice, systemy wentylacji i klimatyzacji czy wieże chłodnicze. Właśnie w ich przypadku legionella rozprowadza się we mgle wodnej, a ludzie, którzy znajdują się w pobliżu, mogą zostać zakażeni. Jeśli jednak legionella występuje w wodzie i trafia do mieszkań czy domów, nadal istnieją sposoby, aby z nią walczyć. Wykorzystać można do tego m.in. lampy UV.

Rozwiązanie zawsze dobieramy do występującego problemu. Lampy UV świetnie sprawdzają się m.in. w instalacjach u odbiorców końcowych. Od metody chlorowania odróżnia je jednak jeden znaczący czynnik. Lampy UV skutecznie niszczą bakterie tylko w miejscu przepływu wody, gdzie są zamontowane, a więc na przykład na wejściu do domu czy wyjściu z oczyszczalni ścieków. Możemy ten proces nazwać miejscowym bądź jednorazowym, kiedy z kolei płynący w rurach chlor działa na mprzestrzeni całego rurociągu. Lampy UV nie mają jednak żadnych efektów ubocznych, nie istnieje w ich przypadku ryzyko przedawkowania promieniowania UV. Coraz częściej zgłaszają się do nas z zapytaniami ofertowymi o tego typu urządzenia oczyszczalnie ścieków czy wodociągi przechodzące proces modernizacji – mówi Radosław Ambroziak, Senior Application Engineer w Xylem Water Solutions Polska sp. z o.o.

Poza bezpośrednimi technologiami do walki z legionellą, można też zadbać o tę kwestię już przy projektowaniu instalacji i budynku. Warto skupić się wtedy na wyborze materiałów, które nie sprzyjają namnażaniu drobnoustrojów, na doborze urządzeń z łatwym dostępem do elementów klimatyzacji w celu częstego czyszczenia i na zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu.

W bezpośredniej walce z legionellą w wodzie nic nie sprawdzi się jednak tak dobrze, jak proces chlorowania i lampy UV.

Źródło: Xylem

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz