Reklama
https://homecomfort.com.pl/

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – dlaczego warto?

Mitsubishi Electric to jeden ze światowych liderów produkcji i sprzedaży rozwiązań elektrycznych i elektronicznych o szerokiej gamie zastosowań. Pompy ciepła powietrze-woda tego producenta dystrybuuje się pod marką zależną Ecodan. Produkty te służą do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz przygotowywania ciepłej wody. Wydajnie współpracują także z panelami fotowoltaicznymi.

Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – dlaczego warto?
Pompy ciepła Mitsubishi Electric Ecodan – dlaczego warto?

Pompy ciepła Mitsubishi – doświadczenie poparte certyfikatami

Pompa ciepła Ecodan posiada Europejski Znak Jakości EHPA. Przyznaje się go produktom spełniającym normy techniczne (m.in. odpowiednia wydajność i poziom hałasu), planistyczne (dokumenty planowania, dokumenty techniczne) i serwisowe (dokumentacja serwisowa, struktura serwisowa, a także dostępność części zamiennych). Produkty z certyfikatem EHPA uwzględnia się w rządowych programach dotacji, dzięki temu inwestycja w pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric może liczyć na dofinansowanie ze środków krajowych.

Istotnym certyfikatem jest również KEYMARK. Jest to niezależny europejski znak jakości ISO Type 5. Przyznaje się go pompom ciepła, zespolonym z nimi urządzeniom grzewczym i pompom ciepła do CWU. Urządzenia oznaczone tym certyfikatem muszą spełniać ściśle określone normy w zakresie wydajności i emisji hałasu. Konkretne wymagania stawiane są też dla procesu produkcyjnego.

Wysoka jakość produktów Mitsubishi Electric jest też doceniana przez instalatorów. W ankiecie przeprowadzonej przez branżowy magazyn “Mark Intern”, pompy ciepła Ecodan zajęły 1. miejsce pod względem łatwości montażu i 3. miejsce w rankingu ogólnym.

Pompa ciepła Mitsubishi – ciche, wydajne i estetyczne rozwiązanie

Pompy ciepła wchodzące w skład rozwiązania Ecodan składają się z urządzenia wewnętrznego i zewnętrznego, które współpracują ze sobą w systemie split. Energia z otoczenia pobierana jest przez moduł zewnętrzny, a jednostka wewnętrzna przekazuje ją do systemu ogrzewania. Moduły zewnętrzne różnią się konstrukcją w zależności od mocy i rodzaju systemu. Obudowy jednostek zewnętrznych w kolorze biało-antracytowym lub białym sprawiają, że urządzenia prezentują się minimalistycznie i elegancko.

Dzięki odpowiedniej budowie i wielkości wentylatora pompy Ecodan wyróżniają się niską hałaśliwością. Na bardzo niską emisję hałasu wpływa też dwukomorowa izolacja sprężarki oraz kilkustopniowa amortyzacja drgań zastosowana wewnątrz agregatu.

Pompy ciepła Mitsubishi Ecodan to ekologiczne rozwiązanie. W obiegu chłodniczym wykorzystują czynnik R32 w ilości niewymagającej rejestracji urządzenia w CRO (Centralnym Rejestrze Operatorów), dzięki temu są bardziej przyjazne dla środowiska oraz mniej problematyczne dla klienta końcowego. Zadaniem czynnika chłodniczego jest nieustanna cyrkulacja w obiegu zamkniętym. Wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze, pobiera ciepło z powietrza, które następnie oddaje w trakcie skraplania pod wyższym ciśnieniem i w wyższej temperaturze. Nie zużywa się, ale zmienia stan skupienia przez naprzemienne odparowywanie i skraplanie. Czynnik chłodniczy R32 charakteryzuje się zerowym wpływem na niszczenie warstwy ozonowej (ODP=0) oraz niskim potencjałem tworzenia efektu cieplarnianego (wskaźnik GWP=675).

Podejmując temat pomp ciepła, warto też wspomnieć o współczynniku efektywności COP (ang. Coefficient of Performance), który określa stosunek między mocą grzewczą pompy ciepła, a niezbędną do napędu sprężarki mocą elektryczną. W przypadku pomp ciepła im niższą temperaturę ma powietrze, od którego parownik odbiera ciepło, tym sprawność układu jest mniejsza – nie jest to wartość stała! Przykładowo, jednostki Zubadan dla klimatu umiarkowanego i temperatury zasilania 35 °C charakteryzują się bardzo wysokim współczynnikiem na poziomie SCOP = 4,62.

Tym, co wyróżnia pompy ciepła Mitsubishi Electric na tle konkurencji to tryb autoadaptacji krzywej grzewczej, dzięki któremu sterowanie temperaturą zasilania instalacji grzewczej odbywa się na podstawie wartości rzeczywistej zmierzonej bezprzewodowym termostatem pokojowym. System ten zapamiętuje, jaka temperatura zasilania instalacji występująca przy konkretnej temperaturze zewnętrznej będzie konieczna, aby utrzymać komfortową, zadaną temperaturę wewnątrz budynku. Przekłada się to na odpowiednią reakcję instalacji na zmiany pogodowe. Dzięki trybowi autoadaptacji, użytkownik może swobodnie dokonywać zmian temperatury wewnątrz domu bez obaw o konieczność manualnej korekty krzywej grzewczej, wzywania serwisanta lub konsultacji z technikiem. Funkcja ta daje również pewność optymalnych ekonomicznie ustawień pracy urządzenia dla zadanych warunków. Zastosowanie tej funkcji skutkuje najlepszym współczynnikiem COP urządzenia i wynikowo obniżeniem kosztów eksploatacji do niezbędnego minimum. Całą optymalizację ekonomiki pracy pompy ciepła przejmuje zaawansowany algorytm.

Pompy ciepła Ecodan – szeroki wybór urządzeń dostosowanych do konkretnych potrzeb

W skład systemu Ecodan wchodzą następujące modele pomp ciepła:

Eco Inverter – jednostki zewnętrzne Eco Inverter to idealne rozwiązanie dla domów niskoenergetycznych. Można je z powodzeniem stosować na cele ogrzewania w zakresie temperatur od –25°C do +35°C. Jednostka Eco Inverter może współpracować z modułem wewnętrznym w formie hydroboxu lub ze wbudowanym, nierdzewnym zasobnikiem ciepłej wody użytkowej (cylinder) występującym w trzech pojemnościach – 170, 200 i 300l. W jednostce typu cylinder podgrzew wody realizowany jest warstwowo, przez wymiennik płytowy. Umożliwia to efektywne ogrzewanie, podgrzew ciepłej wody użytkowej, a nawet chłodzenie.

Zubadan Inverter – najbardziej wydajne rozwiązanie wśród pomp ciepła powietrze–woda Mitsubishi. System ten jest zdolny do pracy z pełną mocą przy -15°C. Dla temperatury sięgającej -28°C urządzenie nadal pracuje skutecznie i niezawodnie. Rozwiązanie Zubadan Inverter zapewnia wysokie wskaźniki efektywności także w połączeniu z typowymi grzejnikami dzięki wysokim temperaturom zasilania rzędu 60°C. W ofercie dostępne są modele o mocy 6, 8, 10, 12, 14 kW. Jednostki Zubadan są wskazane dla budynków modernizowanych lub z większymi stratami ciepła.

W przypadku jednostki Zubadan należy wspomnieć o zastosowaniu dochładzacza HIC oraz innowacyjnej technologii „Flash Injection”, czyli dodatkowy wtrysk pary do sprężarki . Dzięki tym zabiegom układ chłodniczy mimo spadku temperatur zewnętrznych utrzymuje stabilne natężenie przepływu, a więc i wysoką wydajność urządzenia w temperaturze około -15°C i niższych aż do -28 °C.

Dodatkową zaletą powyższych jest skrócenie czasu odszraniania jednostki zewnętrznej oraz szybszy rozruch urządzenia. Wszystko to sprawia, że pompa ciepła Mitsubishi Zubadan to prawdziwy champion wśród dostępnych na rynku urządzeń chłodniczo-grzewczych.

MELCloud – zarządzanie pompami ciepła Mitsubishi Electric z poziomu smartfona

Pompy ciepła Ecodan współpracują z aplikacją MELCloud, która umożliwia zarządzanie ustawieniami pracy urządzenia z poziomu smartfona, tabletu lub komputera. Jedną aplikację można skomunikować również z innymi urządzeniami Mitsubishi Electric – m.in. klimatyzatorami serii M. i Mr. Slim, a także rekuperatorami Lossnay. Zakres funkcji to m.in.:

  • włączanie i wyłączanie, ustawienia temperatury, prędkości wentylatora i trybu pracy,
  • monitorowanie danych,
  • przejrzysta obsługa większej ilości lokalizacji za pomocą widoku listy lub mapy,
  • programator czasowy,
  • analiza systemu (wskazane zużycie energii i inne),
  • przekazywanie alertów w formie wiadomości e–mail,
  • możliwość integracji systemu z rozwiązaniami smart home, dzięki któremu można skonfigurować zaawansowane scenariusze automatyzacji (integracja m.in. z systemem Home Assistant),
  • możliwość nadzorowania stanu systemu przez wykwalifikowanych instalatorów.

Fotowoltaika i pompa ciepła – to się opłaca!

Wszystkie pompy ciepła Ecodan od Mitsubishi Electric współpracują z instalacją fotowoltaiczną, co przy odpowiednim połączeniu pozwala całkowicie zredukować opłaty za energię elektryczną, ogrzewanie i ogrzewanie wody użytkowej.

Właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o dofinansowanie zakupu i montażu pompy ciepła w ramach ogólnopolskiego programu “Czyste Powietrze”. Może ono wynieść nawet 35 200 zł. Dokładna kwota jest uzależniona od progu dofinansowania (podstawowy, podwyższony lub najwyższy poziom dofinansowania).

Producent Mitsubishi na wszystkie pompy ciepła udziela 5 lat gwarancji.

Jesteś zainteresowany instalacją fotowoltaiczną z pompą ciepła? Chcesz dowiedzieć się więcej? Nasi specjaliści są do Twojej dyspozycji. Wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe, abyśmy mogli się z Tobą skontaktować i doradzić w wyborze najlepszego rozwiązania.

W tym celu przejdź do zakładki Kontakt

House Solutions Sp. z o.o.

Kalwaryjska 33
30-504 Kraków
tel.: 732 732 252
email: [email protected]
www: house-solutions.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz