.
Reklama
targikielce.pl/
.

Pompa ciepła – czy warto w nią inwestować

Pompy ciepła w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności. Są określane jako urządzenia wygodne, energooszczędne i ekologiczne, które służą do ogrzewania domu i podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Pompa ciepła - czy warto w nią inwestować
Pompa ciepła - czy warto w nią inwestować

Do niekwestionowanych atutów pomp ciepła niewątpliwi należy to, że są;

  • Ekonomiczne – do działania zużywa bardzo mało energii, wykorzystuje minimalną ilość prądu, tylko tyle, ile jej potrzeba do prądu niezbędnego do transportu energii.
  • Komfortowe – są urządzeniami właściwie bezobsługowymi, dają użytkownikom mnóstwo komfortu oraz umożliwiają oszczędność czasu. Przy tradycyjnych sposobach ogrzewania konieczne jest dokładania do pieca, a żeby dołożyć, należy zakupić paliwo do ogrzewania, przetransportować je do pieca, konieczne jest wykonanie wielu różnych czynności. Pompa ciepła sterowana jest przy pomocy dedykowanej aplikacji, wystarczy wykonanie kilku prostych ruchów by cieszyć się ciepłem
  • Ekologiczne – pompa ciepła do działania czerpie energię ze środowiska, nie produkuje energii, dlatego też nie emituje spalin, między innymi dlatego też jest zaliczana jest do Odnawialnych Źródeł Energii.
Reklama
oknonet.pl

A jak właściwie działa pompa ciepła?

W skrócie pompa ciepła pozwala przenosić ciepło z jednego do drugiego miejsca. Urządzenie to fizycznie działa na tej samej zasadzie co:

  • klimatyzacja domowa
  • lodówka
  • klimatyzacja w samochodzie

Pompa ciepła energię do ogrzewania pobiera z otaczającego nas środowiska, a najczęstszymi źródłami ciepła dla tych urządzeń są powietrze, grunt i wody gruntowe.

Czy ogrzewanie pompą ciepła się opłaca?

Inwestycja w urządzenia korzystające z naturalnych źródeł energii jest jednym z najlepszych rozwiązań. Jest wiele argumentów przemawiających za tym, by do ogrzewania budynku oraz c.w.u. wybrać właśnie pompy ciepła.

Jednym z głównych powodów dla których coraz więcej gospodarstw domowych, czy przedsiębiorców decyduje się na montaż pompy ciepła jest aspekt ekonomiczny, obecna sytuacja na rynku energetycznym, problemy z dostępnością węgla, czy innych paliw kopalnianych. Chęć uniezależnienia się od dostawców energii i ciepła, nie trzeba obawiać się stale rosnących cen gazu, czy paliw stałych, ponieważ pompa ciepła do działania wykorzystuje energię cieplną, którą pobiera ze środowiska.

Wydatki wiążące się z użytkowaniem pompy ciepła ograniczają się wyłącznie do kosztów energii elektrycznej, jaką pompa ciepła zużywa do tego, by zasilić urządzenie.

Pompa ciepła i fotowoltaika, czyli duet idealny

Jeśli połączymy instalację pompy ciepła z fotowoltaiką, wówczas możemy całkowicie zapomnieć o kosztach ponoszonych na ogrzewania, czy prąd, a dodatkowo budynek stanie się zero energetyczny, samowystarczalny jeśli chodzi o energię elektryczną, ogrzewania czy podgrzania wody użytkowej. Połączenie instalacji pompy ciepła i fotowoltaiki, to również brak obaw przed drastycznie rosnącymi kosztami ogrzewania i prądu. Ponadto w grę wchodzą również aspekty ekologiczne, czy też spełnienie przez budynek najnowszych wytycznych technicznych pod WT2021.

Źródło: wolnaenergia.pl

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz