.
Reklama
heiztechnik banner 311023
.

Podwyżki cen za energię już niestraszne

Firma Kraina OZE ma rozwiązanie, które w znacznym stopniu umożliwi zwiększenie niezależności energetycznej oraz pozwoli zwiększyć kontrolę nad domowymi wydatkami w tym obszarze. Montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz systemu magazynowania energii zapewni oszczędności w niewątpliwie trudnych warunkach, z jakimi przyszło nam się zmierzyć. Co więcej, jest to rozwiązanie nie tylko dla nowo budowanych domów, ale i istniejących. Muszą być tylko odpowiednio ocieplone, jeżeli nie są — konieczna będzie termomodernizacja.

Podwyżki cen za energię już niestraszne
Podwyżki cen za energię już niestraszne [źródło: www.krainaoze.pl]

 

Reklama
oknonet.pl

 

Zakup kompletnego systemu to spory wydatek, ale dzięki ulgom i dofinansowaniom można go obniżyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Panele fotowoltaiczne
Dzięki panelom fotowoltaicznym przez cały rok można wytwarzać “własną” energię elektryczną. Nieustanne prace nad technologią paneli sprawiają, że z roku na rok pojawiają się na rynku panele z coraz wyższą sprawnością. Typowy panel o mocy 375 W, w warunkach pogodowych w naszym kraju, może wytworzyć blisko 400.000 Wh energii rocznie. To wystarczy do zasilenia 27 żarówek LED o mocy 5 W przez 8 godzin dziennie, przez cały rok.

Pompa ciepła
Dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie fotowoltaiki o pompę ciepła, która jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania domu, a do tego ekologicznym i praktycznie bezobsługowym. Pompa ciepła odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku oraz zasobnika C.W.U. Pompy ciepła są w stanie ogrzewać dom przy temperaturze zewnętrznej -25, a nawet -28 stopni Celsjusza, a do tego jest niezwykle efektywna, mimo że do swojego działania potrzebuje pewnej ilości energii elektrycznej.

Magazyn energii elektrycznej
Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w dzień, a dom i ciepłą wodę grzejemy zwykle przez całą dobę, warto więc uzupełnić oba te rozwiązania o magazyn energii. Dzięki magazynowi energii w dużym stopniu można uniezależnić się od zmiany stawek sprzedaży i zakupu energii elektrycznej. Nadmiar energii produkowanej podczas słonecznego dnia można kumulować w magazynie i przechowywać do momentu, gdy zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu przewyższa produkcję energii z instalacji.

Korzystając z powyższych rozwiązań, w zimie potrzebna będzie pewna ilość energii elektrycznej z sieci, ponieważ zimowe dni są krótsze i często pochmurne, więc może nie pokryć całego zapotrzebowania. Koszt zakupu energii zimą obniżać będzie nadwyżka energii wytworzonej i sprzedana latem, dzięki systemowi rozliczeń net-billing, który uwzględnia wartość sprzedanych nadwyżek energii wyprodukowanej z instalacji oraz wartości pobranej w okresie rozliczeniowym energii z sieci.

Rozwiązanie nie tylko do nowych domów

Wbrew obiegowym opiniom, omawiane rozwiązania znajdą zastosowanie nie tylko dla nowo budowanych budynków, które z założenia spełniają  standardy energetyczne (wt 2021). Fotowoltaikę i magazyn energii można zamontować w nowych i istniejących budynkach. Pompa ciepła może być zastosowania w istniejących budynkach, przy czym warto pamiętać, że taki budynek powinien być ocieplony. Idealnie, jeżeli jest w nim tzw. instalacja niskotemperaturowa (np. kocioł gazowy kondensacyjny i wodne ogrzewanie podłogowe). Do oceny czy pompa ciepła może mieć zastosowanie w domu, konieczna jest weryfikacja dokumentacji budowlanej, w dalszej kolejności przeprowadzenie oględzin w miejscu planowanej inwestycji.

Zakup kompletnego systemu to zatem spory wydatek. Należy jednak pamiętać, że dzięki funkcjonującym programom wspierającym oraz dotacjom, można otrzymać nawet 39,5 tys. zł dofinansowania! Dodatkowo skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej pozwoli zmniejszyć koszt zakupu o ok. 50 tys. zł. Do tego dochodzą oszczędności wynikające z eksploatacji tj. z “darmowego”, czy też znacznie tańszego prądu i ogrzewania. Kwoty zależą oczywiście od konkretnego przypadku (taryfy w ramach zawartej umowy), ale można orientacyjnie założyć, że będzie to kwota rzędu obecnie 5-10 tys. zł rocznie.

Po planowanych podwyżkach, gdy cena energii elektrycznej zużytej powyżej 2000 kWh wzrośnie trzykrotnie, a ceny gazu zostaną uwolnione, oszczędność z eksploatacji instalacji fotowoltaicznej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy rocznie, co uwzględniając ulgi przełoży się na krótszy okres zwrotu z inwestycji.

Oszczędzaj i zmieniaj Świat na lepsze!

Polecane przez Firmę Kraina OZE Sp. z o.o.  Trio, czyli fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii to rozwiązania sprawdzone i funkcjonujące w milionach domów na całym Świecie nawet w chłodnej Skandynawii.

Oprócz korzyści finansowych, ich niebagatelną zaletą jest brak emisji trujących spalin, a więc brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To prawdziwa rewolucja, której każdy z nas może być częścią! Zmieniać Świat na lepsze, a jednocześnie oszczędzać.

 

Źródło: krainaoze.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz