Reklama
https://www.ceo-odnawialna.pl/

OZE w pigułce – sprawdź, dlaczego opłaca się inwestycja w OZE

Opłacalność Odnawialnych Źródeł Energii przez lata była tematem burzliwych dyskusji. Obecnie nikt już nie ma wątpliwości, że ciepło i prąd z OZE są ekologiczne i mogą być tańsze. Mają coraz większy udział w miksie energetycznym na poziomie państw i gospodarstw domowych. Dowiedz się, czym są OZE, jak czerpać z nich energię i jakie dają korzyści.

OZE w pigułce – sprawdź, dlaczego opłaca się inwestycja w OZE
OZE w pigułce – sprawdź, dlaczego opłaca się inwestycja w OZE

 

Odnawialne źródła energii – czym są?

Dostępne źródła energii dzielą się na odnawialne (OZE) i nieodnawialne. Cechą tych pierwszych jest niewyczerpywalność i łatwa odnawialność. Energia wody i wiatru, energia słoneczna czy energia geotermalna z perspektywy człowieka są niemożliwe do wyczerpania. Można je pozyskiwać i przetwarzać na energię cieplną lub elektryczną. Pellet, słoma, zrębki drewna to również ekologiczne źródła energii odnawialnej. Razem z innymi produktami organicznymi należą do tzw. biomasy. Substancje organiczne można spalić, zgazować, poddać estryfikacji lub fermentacji. Dla porównania nieodnawialne źródła energii mają ograniczone zasoby, które stopniowo ulegają wyczerpaniu. Węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny czy uran kończą się w rosnącym tempie. W tej sytuacji energia wody, energia słoneczna czy energia geotermalna nabierają większego znaczenia.

dlaczego oze sie oplaca infografika 415x1024 1

Inwestycja w OZE – korzyści

Korzyści z odnawialnych źródeł energii dla gospodarstw domowych nie ograniczają się tylko do ekonomii:

  • zielona energia – OZE są czystym źródłem energii elektrycznej, której wytwarzaniu nie towarzyszy emisja do środowiska naturalnego gazów cieplarnianych lub toksycznych związków,
  • obniżone rachunki za prąd – jeżeli wybierzesz optymalny sprzęt i moc instalacji fotowoltaicznej lub wiatrowej obniżysz rachunki za prąd
  • postawa odpowiedzialności społecznej – jeśli wytwarzasz własny prąd ze słońca, przyjmujesz świadomie odpowiedzialność za przyszłość planety,

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii przynosi wielostronne korzyści – nie tylko ekologiczne, lecz również etyczne. Gdy korzystasz z zielonej energii, wybierasz lepszą przyszłość – dla siebie, swoich dzieci, dla świata.

Czy każdy może czerpać energię elektryczną i cieplną z OZE?

Warto zaznaczyć, że z przyczyn technicznych, prawnych i ekonomicznych nie wszystkie odnawialne źródła energii są dostępne dla indywidualnych producentów prądu i ciepła. Część jest kierowana tylko do wybranych grup odbiorców.

Instalacje fotowoltaiczne
Najbardziej popularna wśród indywidualnych inwestorów jest fotowoltaika – źródło energii odnawialnej dostępne praktycznie dla każdego. Po zmianach przepisów, które weszły w życie 1 kwietnia 2022 r., rozszerzyła się grupa prosumentów: pojawił się prosument zbiorowy. Oznacza to, że wspólnoty mieszkaniowe w budynkach wielorodzinnych w miastach również mogą produkować prąd na własne potrzeby.

Pompy ciepła
Pompy ciepła to nowoczesne i ekologiczne urządzenia, które ogrzeją Twój dom w sposób bezobsługowy, z wykorzystaniem energii odnawialnej. Ich działanie jest porównywalne do działania lodówki. Jaka jest różnica? Lodówka wyprowadza ciepło z wnętrza i przekazuje je na zewnątrz. Natomiast pompa „zabiera” ciepło z przestrzeni zewnętrznej i „przepompowuje” do wnętrza domu. Urządzenia te gwarantują nie tylko komfort używania, ale są także ekologiczne. Ich montaż odbywa się zazwyczaj bez ingerencji w strukturę budynku, a sama pompa doskonale współpracuje z fotowoltaiką. Najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła. Bardziej wymagające w montażu są gruntowe pompy ciepła, które są rozwiązaniami droższymi. Na ich cenę wpływa koszt robót ziemnych niezbędnych do zainstalowania wymiennika ciepła (rury z tworzywa sztucznego z płynem niezamarzającym). Najbardziej skomplikowana i kosztowna jest instalacja wodnych pomp ciepła. Ich wymienniki mogą znajdować się na dnie naturalnych zbiorników wodnych lub w specjalnie przygotowanych studniach głębinowych. Pompy ciepła nie tylko zasilają domowe instalacje grzewcze. Bardzo często służą do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Wybrane modele możesz wykorzystać do chłodzenia pomieszczeń w okresie letnich upałów.

Przydomowe elektrownie wiatrowe
W grupie najbardziej dostępnych źródeł OZE znajduje się energia wiatru. Jeśli mieszkasz w rejonie, w którym często wieje wiatr, możesz czerpać z tego benefity. Przydomowa elektrownia wiatrowa pomoże Ci wykorzystać energię wiatrową do zasilenia domowych sprzętów o mniejszej mocy. Zazwyczaj turbina wiatrowa nie pozwala uzyskać samowystarczalności energetycznej. Jednak wpłynie na obniżenie bieżących rachunków za prąd. Stosunkowo łatwo dostępne są niewielkie turbiny wiatrowe. Możesz je zamontować na dachu lub na bocznej ścianie budynku. Nie potrzebujesz pozwolenia, nie musisz też zgłaszać inwestycji.

odnawialne zrodla energii

Przydomowe elektrownie wodne
Przez Twoją ziemię przepływa rzeka? Możesz rozważyć inwestycję w OZE i budowę przydomowej elektrowni wodnej. Elektrownia wodna ma wysoką wydajność. Może zapewnić wystarczająco dużo prądu, aby uniezależnić Cię od zewnętrznych dostawców. Jest to atrakcyjna opcja, ale pamiętaj, że budowa oraz utrzymanie takiego projektu są czasochłonne i technicznie wymagające. Nie jest to zatem inwestycja, którą można podjąć bez solidnego przygotowania i wnikliwej analizy.

Prywatne hydroelektrownie nie są liczne. Głównie z powodu małej dostępności odpowiednich gruntów, przez które płyną rzeki lub mniejsze cieki wodne. Ważną barierą są relatywnie wysokie koszty budowy elektrowni wodnej w porównaniu z fotowoltaiką lub turbinami wiatrowymi. Działanie zaporowe mają też przepisy. Ze względu na możliwość zaburzenia stosunków wodnych, bardzo trudno uzyskać stosowne zezwolenia.

Biogazownie
Zgodnie z przepisami biogazownię może zbudować rolnik indywidualny lub podmiot związany z produkcją rolną. Inwestycja może powstać na terenach wiejskich, najlepiej w bezpośredniej bliskości źródła biomasy. Poza tym biogazownia potrzebuje w miarę regularnych dostaw tzw. substratu, czyli odpadów organicznych i rolniczych: obornika, gnojowicy, słomy czy odpadów z przetwórstwa rolno-spożywczego. Pozyskanie organicznego paliwa poza gospodarstwem rolnym jest bardzo trudne.

 

Źródło: TAURON

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz