.
Reklama
ceo-shop.pl
.

Czym jest rekuperacja i jak działa?

Wiesz, że aż 90% czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach? Dom, szkoła, biura, sklepy… Nowoczesne technologie i materiały budowlane sprawiają, że współczesne nieruchomości są coraz bardziej szczelne. Teoretycznie może wydawać się to dobra sytuacja. W praktyce jednak może to powodować brak dostępu do świeżego powietrza. Jakie może być rozwiązanie ? Jednym z nich jest rekuperacja. Firma Swiatoze  odpowiada czym jest rekuperacja, jak działa oraz jakie są korzyści z zastosowania rekuperacji.

Rekuperator- dlaczego Twój dom go potrzebuje?
Rekuperator- dlaczego Twój dom go potrzebuje? [źródło: www.swiatoze.com]

Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to system wentylacji mechanicznej, która pozwala odzyskać część ciepła z zanieczyszczonego powietrza. Wentylacja grawitacyjna tradycyjnie wykorzystuje dynamikę ciągu, które wytwarzają kominy. Zasysanie powietrza jednak ma wiele wad, jak choćby stopniowe wychładzanie domu czy mieszkania, a także nie odprowadzanie wilgoci z pomieszczeń. Wszystko to generować będzie także wyższe koszty ogrzewania zimą.

Reklama
oknonet.pl

Wentylacja mechaniczna z kolei opiera się na cyrkulacji powietrza, które wytwarzane jest przez specjalne urządzenie, czyli rekuperator. W dużym skrócie i uproszczeniu rekuperacja to wymiana zużytego, zanieczyszczonego powietrza na czyste i świeże. Odbywa się to przy jednoczesnym odzyskiwaniu części energii cieplnej. Rekuperacja działa przez cały rok, dlatego ta wymiana odbywa się we wszystkich pomieszczeniach – i to bez konieczności otwierania okien, a co za tym idzie także bez strat energii. Co ważne, rekuperator umożliwia pełną kontrolę ruchu powietrza nawiewanego i usuwanego, a także odzyskiwanie ciepła z nagrzanego – ale brudnego powietrza, które jest bardzo wilgotne i nasycone CO2. Taki obieg utrzymuje wysoką jakość powietrza, które oczyszczane jest z kurzu i alergenów. A do tego rekuperacja może być instalowana w budynkach z klimatyzacją.

Zdrowa wentylacja to zdrowy dom, czyli jak działa rekuperacja? 

Odpowiednia wentylacja budynku to jeden z kluczowych elementów komfortu i zdrowia wszystkich, którzy z nich korzystają. Zagrzybione ściany, wilgoć w pomieszczeniach, ale także problemy ze snem, złe samopoczucie czy powietrze pełne dwutlenku węgla, bakterii i alergenów – to tylko kilka konsekwencji słabo wentylowanego budynku. Rekuperacja może poradzić sobie z tymi wszystkimi problemami. Oczywiście, najlepiej zadbać o nią na etapie budowy. Jednak nawet dla istniejących nieruchomości istnieją skuteczne rozwiązania. Najlepszym z nich są systemy rekuperacji rozproszonej. Dzięki niemu właściwości energetyczne powietrza są takie same wewnątrz pomieszczeń, jak na zewnątrz – nawet przy minimalnej wymianie. System rekuperacji PRANA jest zasilany energią elektryczną. Wewnątrz modułu znajduje się miedziany wymiennik ciepła. Ciepłe i zanieczyszczone powietrze, które jest usuwane z pomieszczenia, przechodzi przez wymiennik, przekazuje ciepło do świeżego ciepła z zewnątrz. Nie trzeba się obawiać tego, że powietrze będzie się “mieszać”. Zarówno wewnątrz modułu, jak również na wlocie i wylocie, przepływ jest całkowicie od siebie odseparowany. Zimą ciepłe powietrze odprowadzane jest z pomieszczenia, ogrzewane powietrze napływa do środka. Z kolei latem proces jest odwrotny – powietrze z zewnątrz jest schładzane. Co bardzo ważne, rekuperacja PRANA nie wymaga dodatkowego filtrowania czy oczyszczania powietrza. Miedziany wymiennik ciepła zabezpiecza je i dezynfekuje, dostarczając do naszych wnętrz powietrze o odpowiednim składzie jonowym, co jest niezwykle ważne dla  zdrowia.

Rekuperacja – najważniejsze korzyści

  • Oczyszczanie powietrza z kurzu, większych i mniejszych cząsteczek smogu, pleśni i grzybów, a nawet z wirusów
  • Wymiana powietrza zużytego o wysokiej zawartości CO2 – bez otwierania okien i wychładzania pomieszczeń
  • Odzysk energii i niższe koszty rachunków za ogrzewanie
  • Lepsze samopoczucie i sen domowników;
  • Stały komfort cieplny w poszczególnych pomieszczeniach
  • Zrównoważony poziom wilgotności
  • Utrzymanie zdrowego i właściwego mikroklimatu w całym domu/mieszkaniu/biurze

 

 

Źródło: swiatoze.com

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz