Reklama
kongres.energetyka-rozproszona.pl

Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

W ostatnim czasie wzrosło zainteresowanie przydomowymi turbinami wiatrowymi. Wynika ono z ogłoszenia nowego programu dotacji „Moja elektrownia wiatrowa“, który ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Czy „wiatraki“ mogą stanowić zagrożenie dla rozwoju instalacji fotowoltaicznych w Polsce? W co warto zainwestować? Na te pytania odpowiada ekspert firmy Woltair, Maciej Czapla.

Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?
Instalacje fotowoltaiczne a turbiny wiatrowe – w co warto zainwestować?

 

Instalacja turbin wiatrowych to proces zdecydowanie bardziej skomplikowany od instalacji paneli fotowoltaicznych.

Na wydajność turbin wiatrowych wpływają trzy główne czynniki:

  • Moc turbiny wiatrowej: To kluczowy element. Największe elektrownie wiatrowe do zabudowań mieszkalnych mają moc do 50 kW. Przydomowe elektrownie wiatrowe charakteryzują się stosunkowo niską mocą, ale wystarcza, aby znacznie obniżyć zapotrzebowanie na dostawy prądu z sieci. Turbina wiatrowa może pokryć część zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną.
  • Warunki pogodowe na danym terenie: Oczywiście, nie mamy wpływu na pogodę ani liczbę wietrznych dni w roku. W miejscach, gdzie często wieje wiatr, przydomowa elektrownia wiatrowa może dostarczyć taniej i czystej energii elektrycznej. W Polsce najbardziej optymalne miejsca na montaż to strefa nadbałtycka.
  • Wysokość turbiny i ukształtowanie terenu: Wybór odpowiedniej lokalizacji jest ważny. Im wyżej postawimy turbinę wiatrową, tym lepiej wykorzystamy wiatr. Teren o otwartej przestrzeni bez przeszkód (np. drzew) również wpłynie na efektywność elektrowni wiatrowej.

Czy do montażu przydomowej turbiny wiatrowej potrzebne są zezwolenia ?

Zgodnie z wytycznymi, jeśli zamontujemy turbinę wiatrową bezpośrednio do konstrukcji nośnej budynku, nie będziemy musieli uzyskiwać dodatkowych zezwoleń. Wymogiem jest, by jej wysokość nie przekroczyła 3 metrów ponad dach – wtedy nie będzie wymagane ani pozwolenie, ani zgłoszenie. Jeśli jednak wysokość turbiny przekroczy 3 metry, konieczne będzie zgłoszenie takiej inwestycji w urzędzie miasta lub gminy. Inne procedury obowiązują w przypadku elektrowni wiatrowej na oddzielnym fundamencie. Taka elektrownia jest traktowana jako obiekt budowlany i wymaga pozwolenia na budowę oraz pozwolenia na użytkowanie. Warto również pamiętać, że przydomowe elektrownie wiatrowe nie mogą być wyższe niż 30 metrów.

Koszt przydomowej turbiny wiatrowej

Koszt całkowity instalacji 5kW z montażem i osprzętem oscyluje w okolicach 70 000 zł brutto. Na tę cenę składa się turbina, przetwornica, okablowanie , montaż i odpowiednie zgłoszenia. Jest to kwota znacząca, biorąc pod uwagę, że instalacje fotowoltaiczne o podobnej mocy można zakupić już za około 18 500 zł brutto, w zależności od konstrukcji dachu. Z instalacji PV jesteśmy też w stanie wyprodukować więcej energii (średnio 1000kWh/ z 1kWp mocy).

Branża jest zgodna odnośnie tego, że turbiny wiatrowe nie stanowią zagrożenia dla instalacji fotowoltaicznych. Szacuje się, iż popyt na PV będzie stały i kształtuje się na poziomie 20-25 tys. przyłączeń do sieci w miesiącu. Popularność turbin wiatrowych nie jest w naszym kraju tak wysoka, pomimo wzrostu zainteresowania spowodowanego przede wszystkim ogłoszeniem nowego programu dotacji. Wiatraki mogą stanowić uzupełnienie dla instalacji fotowoltaicznych, a nie ich bezpośrednią konkurencję. Ze względu na bardzo wysoki koszt instalacji przydomowej turbiny wiatrowej, w przypadku technicznych możliwości dotyczących montażu paneli fotowoltaicznych, to właśnie to rozwiązanie powinno być bardziej rekomendowane.

Maciej Czapla, Woltair Product Manager PV

Instalacje fotowoltaiczne vs Turbiny wiatrowe – podsumowanie:

Instalacje fotowoltaiczneTurbiny wiatrowe
Tanie w zakupie – około 3500zł /1kWDrogie w zakupie- około 15000zł/kW
Dokładnie oszacowana produkcja roczna na poziomie około 1000kWh/rokProdukcja zmienna – uzależniona od ilości dni z dużym wiatrem – 500kWh – 1500kwh z 1 kW na rok
Bezobsługowe – brak ruchomych częściObsługowe – dużo elementów roboczych, które mogą ulec uszkodzeniu
Brak pozwoleń i zgód na montaż do 50kWW przypadku turbiny umieszczonej powyżej 3m dodatkowe pozwolenia i zgłoszenia
Są bezgłośneWydają dźwięki, szelest
Nie działają w nocyMogą pracować w nocy
W przypadku serwisu – duża ilość fachowców i części zamiennychW przypadku serwisu – mała ilość fachowców i części zamiennych

 

Źródło: Woltair

 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz