Reklama
https://www.stiebel-eltron.pl/

Jakiej pojemności magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Zastanawiasz się, jak dobrać magazyn energii do domu jednorodzinnego? Jeżeli potrzebujesz tylko zasilania awaryjnego, oblicz zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego. Jeśli produkujesz prąd z OZE, uwzględnij też moc instalacji PV lub turbiny wiatrowej. Jeśli chcesz efektywnie zwiększyć oszczędności, należy dokonać analizy profilu zużycia energii i odpowiednio dobrać magazyn energii do zapotrzebowania.

Jakiej pojemności magazyn energii dla domu jednorodzinnego?
Jakiej pojemności magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Standardowy magazyn energii do domu jednorodzinnego ma pojemność od 3 do 10 kWh. Jednak równie dobrze może to być zestaw akumulatorów o pojemności 20 kWh. Aby optymalnie dopasować pojemność magazynu, weź pod uwagę dwie zmienne: zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego i moc instalacji PV.

Gdy korzystasz z instalacji bez magazynu energii, na bieżąco zużywasz około 20% produkowanego prądu. Prawidłowo dobrana instalacja i odpowiedni dla niej magazyn energii pozwolą na dwukrotne zwiększenie wskaźnika autokonsumpcji, który może przekroczyć nawet 50%.

Jak dobrać magazyn energii do realnego zapotrzebowania na prąd?

Na podstawie rachunków za prąd ustal dzienne zapotrzebowanie swojego gospodarstwa domowego. Następnie zdecyduj, jak długo chcesz mieć zapewnione zasilanie awaryjne – przy założeniu, że korzystasz z energii bez ograniczania zużycia.

W większości przypadków wystarcza magazyn, który zapewnia utrzymanie zasilania od kilku godzin do doby. Przerwy w dostawach energii nie trwają zwykle dłużej niż kilka godzin (wyjątkiem są klęski żywiołowe). Jeżeli magazyn energii jest zasilany z fotowoltaiki lub turbiny wiatrowej, może podtrzymywać zasilanie przez wiele dni. Jest szczególnie skuteczny w sytuacji, gdy ograniczysz pobór prądu do najpotrzebniejszych systemów i sprzętów domowych.

Ile kosztuje magazyn energii dla domu jednorodzinnego?

Największą barierą w popularyzacji magazynów energii jest ich wysoka cena. Niewielkie urządzenie o pojemności 5 kWh może kosztować tyle, ile cała instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kWp.

Ceny magazynów energii o pojemności 10 kWh mieszczą się w przedziale 30-40 tys. zł. Dlatego decyzja o zakupie magazynu energii powinna być poparta dokładną kalkulacją możliwych zysków. Koszt zakupu magazynu energii możesz znacznie obniżyć dzięki bezzwrotnym dotacjom. Najlepszym przykładem jest rządowy program Mój Prąd. Przewidziano w nim dotacje na zakup urządzeń, które zwiększają autokonsumpcję produkowanej energii elektrycznej. Ogłoszenia naboru wniosków do edycji 6.0 można spodziewać się w połowie 2024 roku.

Źródło: tauron.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz