Reklama
cleanpowerforall

Droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi

W Holandii powstała solarna droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi. Przebiega ona wzdłuż drogi łączącej Utrecht i Hilversum. Wszystko to w ramach projektu Rolling Solar, współfinansowanego przez Unię Europejską.

Droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi
Droga rowerowa wyłożona panelami fotowoltaicznymi [Źródło: solaroad.nl]

Władze centralnej holenderskiej prowincji otworzyły w środę najdłuższą, jak twierdzą na świecie słoneczną ścieżkę rowerową, która łączy zrównoważoną energię z podróżowaniem bez emisji.

Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej jako pierwsi przejechali 330-metrową ścieżką. Składa się ona z bloków prefabrykowanego betonu pokrytych cienką przezroczystą warstwą, która chroni i pozwala na działanie promieni słonecznych na ogniwa słoneczne zamknięte w blokach.

Jest to projekt pilotażowy prowincji Utrecht, w którym przestrzeń jest wykorzystywana dwukrotnie: zarówno dla rowerów, jak i do wytwarzania zrównoważonej energii. Jeśli się powiedzie, prowincja chce na większą skalę korzystać ze słonecznych ścieżek rowerowych.

To bardzo ważne. Chcemy być neutralni dla klimatu w 2040 roku, a aby to osiągnąć trzeba odważyć się na wykorzystanie innowacji, a to co robimy jest bardzo innowacyjne. Więc jeśli możesz wykorzystać drogi do generowania energii, masz podwójną przewagę.– powiedział Arne Schaddelee, urzędnik prowincji.

Ścieżka cyklu słonecznego została uruchomiona w dniu, w którym Unia Europejska przedstawiła nowe przepisy mające pomóc w spełnieniu zobowiązania do zmniejszenia emisji gazów powodujących globalne ocieplenie.

Solarne ścieżki rowerowe są już używane w innych częściach Holandii. Otwarta w środę ścieżka jest najdłuższa, jak dotąd, która powstała w Holandii, twierdzą urzędnicy prowincji Utrecht.

Źródło: solaroad.nl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz